Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90617 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Τελικά έχει κενό από το οποίο να μπορει να περάσει ο καπνός προς τα πίσω; ίσως να θες να βάλεις και εκεί φλατζόκολλα. Εγώ πάντως βρήκα πως με το μαγνητάκι από πάνω έχει καλύτερη επαφή και ανοίγει κλείνει πιο εύκολα. Σου στιελα mail χθες, ελπίζω να το πήρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90684 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Primus 45

giorgos m 35 έγραψε:

kakos έγραψε:

Καλογιάννης έγραψε: Το λειτουργία ύπνου ακούγεται πιο εφετζίδικο από ότι είναι, στην πραγματικότητα απλά κλείνει εντελώς ο λέβητας. Θα ξαναανοίξει μόνο του όταν ανοίξει κάποια ηλεκτροβάνα. Η θράκα όντως πέφτει και αυτό φαντάζομαι αντιμετωπίζεται εν μέρει από τη πατέντα με το μαγνήτη που παρουσίασαν κάποι άλλοι χρήστες. Τώρα για τα ζεστά νερά, δεν έχω ιδέα, κατά πάσα πιθανότητα αν τα ξοδέψεις όντως δε θα έχεις άλλο ζεστό νερό εφόσον είναι κλειστά τα καλοριφέρ. Φαντάζομαι το χειμώνα να έχω ζεστό νερό γενικά λόγω απαίτησης σε θερμότητα στο σπίτι. Για μετά υπάρχει ηλιακός. Στη μεζονέτα δε μένω ακόμη και απλά έκανα κάποια τεστ για να δώ πως καίει ο λέβητας. Φυσικά το μπόιλερ είναι διπλής ενέργειας δηλαδή μπορεί να ζεστάνει και με ρεύμα αλλά έχεις δίκιο σε αυτή την παρατήρηση σου. Όντως οι υπόλοιποι παιδιά τι συνδεσμολογία έχετε για το μπόιλερ, κρατά ζεστά νερά. Εσύ φίλε kakos πως το έχεις συνδεδεμένο;


Εγώ καταρχήν δεν έχω Mavil έχω τον Fuzzy Logic στον οποίο ο θερμοστάτης δίνει εντολή (δια μέσω του κέντρου ελέγχου του λέβητα) στον κυκλοφορητή. Ο λέβητας βρίσκετε σε λειτουργία ΟΝ 24 ώρες το 24ωρο. Συντηρεί νερά και στέλνει μόνο όταν ο θερμοστάτης του δώσει εντολή. Βέβαια υπάρχει και ποιο σύνθετη λειτουργία στον δικό μας λέβητα λόγο αντιστάθμισης με χρήση τετράοδης ηλεκτ βάνας (που εγώ δεν διαθέτω) όμως βασίζεται στην ίδια περίπου λογική. Η λειτουργία με τον μαγνήτη δεν εμποδίζει την θράκα να κατέβει, απλά απ΄ότι κατάλαβα περιορίζει το να περάσει η φλόγα μέσα στο σιλό. Ξαναρωτάω λοιπόν. Μετά απο 2-3 ώρες σταματημένος ο λέβητας (θέση OFF) πώς ανάβει αφού η στάθμη έχει πέσει χαμηλά. Εμένα για παράδειγμα θα έβγαζε μήνυμα λάθους διότι δεν θα έβρισκε καύσιμο, που σημαίνει ότι θα έπρεπε να κάνω πρώτα χειροκίνητα την τροφοδοσία και μετά την έναυση.

Μετα απο 2-3 ωρες και παραπάνω οταν ζητήσει ο θ.χ παίρνει μπροστά το βεντιλατερ και ανάβει αυτόματα με την θρακα που διατηρείτε, αν δεν εχει θρακα το καταλαβενει απο την θερμοκρασία καυσαερίων και ξεκινά την εναυση απο την αρχη χωρίς να βγάλει σφάλμα (καθαρισμός εστίας, τροφοδοσία για κάποια sec, προθέρμανση και κανονική εναυση) Αυτόματα με την αντίσταση και οχι χειροκίνητα.


Γιώργο λόγο του ότι δεν έγιναν κατανοητά αυτά που είπα ξαναρωτάω.
Είμαστε στην θέση OFF, που σημαίνει εντελώς νεκρός, και η θράκα έχει πέσει πολύ χαμηλά μπορεί και να έχει σβήσει, δεν ταΐζει, δεν συντηρεί. Ξαφνικά γυρνάει ο θερμοστάτης του ανθρώπου και ο λέβητας παίρνει ρεύμα και ξεκινάει. Ο λέβητας τι κάνει απο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ; Εμένα για παράδειγμα για να κάνει έναυση πρέπει να τροφοδοτήσω (χειροκίνητα) εννοείται αυτόματα άλλα με δική μου εντολή απο τον ΠΕ, και κατόπιν πατάω το ΟΝ. Ο λέβητας ξεκινά να δουλεύει με το βεντιλατέρ και ταυτόχρονα ταΐζει. Λόγο όμως απουσίας θράκας - υλικού, άρα έλειψη φλόγας δεν ανεβάζει θερμοκρασία, έτσι σταματάει και ξεκινά αυτόματα η αντίσταση, κλπ κλπ. Αν όμως τον ξεκινήσω με το χώρο καύσης άδειο (ή στην περίπτωσή μας η στάθμη του πέλλετ είναι πολύ χαμηλά) τότε ΔΕΝ θα δουλέψει για πολύ διότι δεν θα έχει τι να κάψει και το αποτέλεσμα θα είναι να βγάλει μήνυμα λάθους.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90704 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
έβαλα φλατζόκολλα...αύριο θα το βάλω μπρος...αν έχει πάλι καπνό θα τους πάρει και θα τους σηκώσει
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90825 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλή τύχη, ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90915 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Λογικα δεν θα εχεις προβλημα. περιμενουμε νεοτερα

@Καλογιάννης

στειλε και σε εμενα τις φωτο που εχεις αν θες :
electron@windtools.gr


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #90956 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Λογικα δεν θα εχεις προβλημα. περιμενουμε νεοτερα

@Καλογιάννης

στειλε και σε εμενα τις φωτο που εχεις αν θες :

electron@windtools.gr


Εστάλησαν
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ