Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #149257 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ποια La Nordica εχεις ?και εχει ιδιο στυλ να υποθεσω με την idropoint,δηλαδη εχει διπλα στην αντισταση πισω την εισοδο κρυου αερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #149258 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

obelix έγραψε: Έβαλα πέρσι στη μέση της σαιζόν και εγώ γιατί είχα θέμα με την έναυση σε la nordica.πέρσι γενικά μου την άναβε με κάποιες αποτυχίες. χωρίς να αλλάξω τίποτα φέτος στις 6 πρώτες φορές δεν την άναψε και δεν ξέρω γιατί.
Επειδή ίδια με τη μαμά δεν βρήκα ,μου έδωσαν μια πιο μακριά αλλά με σπείρωμα με αποτέλεσμα αφού δεν χρησιμοποιουσα το σπείρωμα ερχόταν στο ίδιο μήκος με τη μαμά. Όμως έκανα μια μικρή πατέντα και την έβαλα πιο μέσα,από μπροστά έχει κενό 3-4 πόντους και το αποτέλεσμα είναι ότι φέτος δεν έχω καμία αποτυχία έναυσης.
Επίσης μείωσα τον αέρα στην έναυση και αυξησα λίγο το χρόνο.


Αν οι 6 πρωτες που δεν αναψε ηταν συνεχομενες και καθε φορα που εσβηνε ξαναδοκιμαζες μπορει να φταιει ΑΝ ειχες τον καδο με περισυνο πελλετ η υγρασια τοσων μηνων.
Αν καθε φορα που δεν αναβε την αναβες με "μπαμπακι" και εκαιγε μεχρι την επομενη χρηση,τοτε δεν εφταιγε η υγρασια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #149262 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Κάθε φορά αδειάζα,καθάριζα και ξανά αναβα
Το πελλετ ήταν από κλειστό σακί που ήταν στην αποθήκη και είναι το ίδιο που ανάβει τώρα.
Η αντίσταση πάντως, για να μην κατηγορουμε τσάμπα, ανάβει μια χαρά και γρηγορα,το θέμα είναι ότι κάτι έφταιγε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #149269 από stjim
Απαντήθηκε από stjim στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Φίλε karibu γιατί δεν δοκιμάζεις να κλείσεις λίγο την διατομή από τη μεγάλη σωλήνα του αέρα με κάτι πρόχειρο ώστε να αναγκαστεί να περάσει περισσότερο αέρας μέσα από τον σωλήνα της αντίστασης και να δεις πως θα ανάψει πριν μπεις στη διαδικασία να κάνεις μετατροπές; Και αν δεις ότι ανάβει καλύτερα τότε πειράζεις το πρόγραμμα και ανεβάζεις λίγο τις στροφές του μοτέρ καυσαερίων κατά την έναυση. Και νομίζω ρε φίλε ότι έκλεισες πολύ το στόμιο εκεί στην αντίσταση. Μήπως κόβεις τη ροή του αέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #149271 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Θα ακολουθησω την υποδειξη σου φιλε stjim και στο επομενο,αυριο πρωι αναμμα θα βαλω χαρτοταινια στο μισο εμβαδο της για αρχη κ μετα την τραβαω.
Ομως εχω μια απορια,σε αυτο που προτεινετε ολοι,να ανεβασω τον αερα στην εναυση.
Οταν περασει περισσοτερος αερας θαναι πιο "κρυα" η εξοδος αερα αντιστασης απο οτι πιο πριν,οποτε γιατι να το κανω?
Πιο θερμο θελω οχι πιο κρυο απο οτι τωρα.
Κανω λαθος σε κατι?
οσο για την ροη αν προσεξεις τις τελευταιες φωτο η λαμα,το τσερκι δηλαδη ειναι καθετο και σκιζει,δεν εμποδιζει την ροη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #149277 από stjim
Απαντήθηκε από stjim στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Όντως αν αυξήσεις την απαγωγή μπορεί να συμβεί αυτό που λες οι ισορροπίες είναι λεπτές στην περίπτωση σου όμως πρέπει να έχεις επαρκή αέρα και δεν ξέρεις αν τον έχεις αν κλείνοντας τον σωλήνα βελτιωθεί η κατάσταση δεν μπορείς να τον αφήσεις έτσι, θα επηρεάσει την καύση άρα πρέπει να δοκιμάσεις τον αφελκυσμό για να έχεις περισσότερο υποπίεση μήπως και περάσει περισσότερος αέρας και από το σωλήνα της αντίστασης, βήμα βήμα θα δεις τι συμβαίνει δοκιμάζεις τα εύκολα και αν κάτι δεν πετυχαίνει το επαναφέρεις. Άκυρο για το τσέρκι με μπέρδεψε η τρίτη φώτο από τις προτελευταίες που αν ανέβασες φαίνεται σαν να έβαλες διάτρητη λαμαρίνα και στο σωλήνα τις αντίστασης ενώ είναι το δοχείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ