EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #52083 από mikede

avlissi έγραψε:

mikede έγραψε: Μια ερωτηση.
Μου βγαζει αλαρμ κατα την εναυση.
Το κανει καθε 23 μερες αν και την καθαριζω.
Τι μπορει να φταιει;
Να μειωσω το χρονο εναυσης η να τον αυξησω;
Υπαρχει καποιος τροπος καθαρισματος του αναπτηρ;


Το καθε 23 μερες μου κανει εντυπωση.
Στην δικια μου το ποτηρι καυσης το καθαριζω πάντα πριν την αναψω.
Την αντισταση απλως την καθαριζω με πανι απο τυχον σταχτες.
Οταν βγαζει αλαρμ ποσο πελλετ εχει μεσα στο ποτηρι; Ειδες αν η αντισταση εχει προλαβει να αναψει καποιο κομματι πελλετ;
Πριν απο μερικες μερες και η δικια μου αργησε να αναψει. (ειχα πελλετ με υγρασια και πριν αναψει, το πελλετ στο ποτηρι ειχε φτασει σχεδον στη μεση. Μιλαμε για πολυ καπνα μεχρι να παρει.)

Χψρις να ειμαι απολυτα σιγουρος θα ελεγα να αυξησεις τον χρονο εναυσης αλλα μονο κατα 1 με 2 λεπτα.

Καθε 2-3 μερες ηθελα να γραψω.Οταν βγαζει αλαρμ εχει γεμισει σχεδον το μισο.Η αντισταση αναβει 2-3 πελλετ.Ο χρονος εναυσης ειναι στα 20 λεπτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #52106 από avlissi
Αν η αντισταση δουλευει τοτε καπου υπαρχει προβλημα με τον αερα.
Δες αν ο ανεμιστηρας εισαγωγης λειτουργει.
Οταν αντιμετωπισα προβλημα ανεμιστηρα εισαγωγης στην δικια μου ενω αναβε κανονικα, μετα απο 3 ωρες γεμιζε το ποτηρι καυσης σιγα σιγα με ακαυτο πελλετ με αποτελεσμα να εχω alarm.

Επικοινωνησε με τον αντιπροσωπο. Εμενα τοτε (με το προβλημα ανεμιστηρα) μου εδωσε λυση αμεσα.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #52116 από mikede

avlissi έγραψε: Αν η αντισταση δουλευει τοτε καπου υπαρχει προβλημα με τον αερα.
Δες αν ο ανεμιστηρας εισαγωγης λειτουργει.
Οταν αντιμετωπισα προβλημα ανεμιστηρα εισαγωγης στην δικια μου ενω αναβε κανονικα, μετα απο 3 ωρες γεμιζε το ποτηρι καυσης σιγα σιγα με ακαυτο πελλετ με αποτελεσμα να εχω alarm.

Επικοινωνησε με τον αντιπροσωπο. Εμενα τοτε (με το προβλημα ανεμιστηρα) μου εδωσε λυση αμεσα.

Πως θα δω αν λειτουργει ο ανεμιστήρας εισαγωγής?
Τι λύση σου έδωσε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #52118 από avlissi
Στο πισω μερος της σομπας διπλα ακριβως απο τον σωληνα εξοδου καυσαεριων ειναι ο ανεμιστηρας εισαγωγης.
Αν παιρνεις αερα απο τον χωρο ειναι ευκολο να δεις αν δουλευει (ειναι σαν ανεμιστηρας Η/Υ μονο που ειναι πιο μεγαλος.
Αν βγαλεις το ποτηρι καυσης θα δεις κατω απο την αντισταση το καναλι εισαγωγης αερα. με ανοιχτη την πορτα και χωρις ποτηρι καυσης αν βαλεις το χερι σου μπροστα απο το καναλι λογικα τα καταλαβεις αν φερνει αερα η οχι. Προσεχε μην ακουμπησεις την αντισταση.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #52122 από mikede

avlissi έγραψε: Στο πισω μερος της σομπας διπλα ακριβως απο τον σωληνα εξοδου καυσαεριων ειναι ο ανεμιστηρας εισαγωγης.
Αν παιρνεις αερα απο τον χωρο ειναι ευκολο να δεις αν δουλευει (ειναι σαν ανεμιστηρας Η/Υ μονο που ειναι πιο μεγαλος.
Αν βγαλεις το ποτηρι καυσης θα δεις κατω απο την αντισταση το καναλι εισαγωγης αερα. με ανοιχτη την πορτα και χωρις ποτηρι καυσης αν βαλεις το χερι σου μπροστα απο το καναλι λογικα τα καταλαβεις αν φερνει αερα η οχι. Προσεχε μην ακουμπησεις την αντισταση.

Ευχαριστω θα το δω.
Εσενα τι λυση σου εδωσαν οταν ειχες προβλημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #52133 από avlissi
Μολις διαπιστωθηκε οτι ο ανεμιστηρας δεν δουλευε αμεσως μου ζητησε στοιχεια να στειλει ανταλλακτικο με ταχυμεταφορικη για να το εχω την αλλη μερα.
Για το θεμα αντικαταστασης του θα περνουσε ο τεχνικος του την επομενη ο οποιος βρισκονταν ηδη αλλου για ρυθμιση σε εγκατεστημενες σομπες.
Πανω στην κουβεντα και αφου του ειπα οτι πιανει το χερι μου μου λεει οτι μπορουμε να δοκιμασουμε και αλλη λτση. Αλλαγη θεσης του ελεγχου ανεμιστηρα στην πλακετα. Το εκανα και ολα καλα.
Δεν ειναι κατι που συνηστω αν δεν κατεχεις καποιες βασικες γνωσεις, και φυσικα δεν εισαι και υποχρεομενος να γινεις ηλεκτρονικος, υδραυλικος και ουτω καθεξης για να ζεσταθεις.

Οπως και να εχει η γνωμη μου ειναι να επικοινωνησεις με τον αντιπροσωπο.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ