Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #80872 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

agge72 έγραψε: αν μετα απο καποια χρονια δεν θελω να καιω
ξυλα η γιατι βαρεθηκα η γιατι η τιμη του πετρελαιου πεση αρκετα


:) να πεσει το πετρελαιο δεν νομιζω!!! :cheer:
αν το λεει ο κατασκευαστης δεν εχω λογο να αμφιβαλω. το πιο σωστο για να κανεις οικομια ειναι εισαι ευελικτος. δλδ να εχεις την δυνοτητα να καψεις και κατι αλλο εκτος απο το κυριο υλικο που καις.
εγω θα προτιμουσα να βαλω εναν ξυλολεβητα διπλα στη μοναδα πελλετ για να καψω τυχων φθηνα ξυλα που θα βρω παρα να εχω εναν που να καιει και τα δυο

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stelios_STI.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #80879 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε:

agge72 έγραψε: αν μετα απο καποια χρονια δεν θελω να καιω
ξυλα η γιατι βαρεθηκα η γιατι η τιμη του πετρελαιου πεση αρκετα


:) να πεσει το πετρελαιο δεν νομιζω!!! :cheer:
αν το λεει ο κατασκευαστης δεν εχω λογο να αμφιβαλω. το πιο σωστο για να κανεις οικομια ειναι εισαι ευελικτος. δλδ να εχεις την δυνοτητα να καψεις και κατι αλλο εκτος απο το κυριο υλικο που καις.
εγω θα προτιμουσα να βαλω εναν ξυλολεβητα διπλα στη μοναδα πελλετ για να καψω τυχων φθηνα ξυλα που θα βρω παρα να εχω εναν που να καιει και τα δυο


Αυτο λεω και εγω.Τον λεβητα πετρελεου που εχω αυτην την στιγμη και οσο ειναι καλος δεν θα τον
βγαλω εχω αρκετο χωρο στο λεβητοστασιο.θα βαλω τον ξυλολεβητα με το δοχειο αδρανειας ο κατασκευαστης
στην μεσαια πορτα του λεβητα εχει μια ταπα που εκει αν θελησης μπωρεις να βαλεις καυστηρα πελλετ η και
πετρελαιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #81136 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Συγχαρητήρια για το συγκεκριμένο θέμα. Εκανα από θέμα καθαριότητας ότι γράφεται στον λέβητά μου (Iolh 20KW) και όντως είδα διαφορά, έστω και με΄τ ααπό 1 μήνα λειτουργίας. Το τζαμάκι είναι το θέμα που μαυρίζει από την μέση και πάνω αλλά σήμερα πρόσεξα ότι οι βίδες του ήταν λασκαρισμένες. :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #81147 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Συγχαρητήρια για το συγκεκριμένο θέμα. Εκανα από θέμα καθαριότητας ότι γράφεται στον λέβητά μου (Iolh 20KW) και όντως είδα διαφορά, έστω και μετά από 1 μήνα λειτουργίας. Είχε λίγο στάχτη επάνω αλλά κα΄τω έπρεπε να καθαριστεί. Το τζαμάκι είναι το θέμα που μαυρίζει από την μέση και πάνω αλλά σήμερα πρόσεξα ότι οι πάνω βίδες του ήταν λασκαρισμένες. Το έσφιξα και θα δείξει :) :)

Καμινάδα : 4 μέτρα κάθετα, 1,20 οριζόντια, 3 γωνίες.
Χώρος θέρμανσης 93 τ.μ, 6 σώματα, μπόιλερ (δεν γνωρίζω χωρητικότητα πάντως είναι μεγάλο), πόρτες-παράθυρα αλουμινίου, διπλά τζάμια, μόνο οι γωνίες του σπιτιού είναι μονωμένες εξωτερικά. Ισόγειο.
Τοποθέτηση λέβητα : Σαλόνι
Πέλλετ Χρήσης: Drau Holz
Εξωτερικός Ηλεκτρονικός θερμοστάτης χώρου στους 20-21 C και ο λέβητας στην λειτουργία ECO.
Χρήση Λέβητα (όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω των 12C: Κάθε 4 ώρες ο λέβητας λειτουργεί για 1 ώρα και πιάνει την θερμοκρασία που αναφέρω πιο πάνω (20-21C).
Κατανάλωση: 1 τσουβάλι με εξωτερικές θερμοκρασίες 12C, ενώ όταν έχουμε ζεστούλα, τα 3/4.
Πίεση στο μπόιλερ όταν έχω ζεστό νερό : 2-2,1Bar, Κρύο νερό 0.9-1.2Bar
Ορίστε οι ρυθμίσεις μου (ότι έχω αλλάξει)

Μενού Alarm
Διάρκεια πριν από το Alarm Αέρα >1800s
Διαφορά παροχής Αέρα Καύσης > 50 lpm
Θερμοκρασία Καυσαερίων πριν από Alarm > 180C
Υστέρηση πριν από Alarm Καυσαερίων > 5C
Alarm θερμοκρασίας Καυσαερίων > 270 C
Όταν η θερμοκρασία καυσαερίων φτάσει τους 182-183 C ο λέβητας χαμηλώνει ισχύ και ρίχνει την θερμοκρασία εως τους 140-145C
Μενού Εναυσης
Θερμοκρασία Καυσαερίων On > 58C
Θερμοκρασία Καυσαερίων Off > 53C
Διάρκεια προέναυσης 1 > 90 sec
Διάρκεια προέναυσης 2 > 150 sec
Μενού Μηχανικού
Διάρκεια Στροφών λειτουργίας > 0,5
Αρ. Στροφών > 2
Διάλλειμα Ημικυκλων λειτουργίας> 60 sec
Μενού Αέρα Καύσης
Στροφές στην Ελάχιστη Ισχύ> 1480 rpm
Στροφές στην Μέγιστη Ισχύ> 2090 rpm
Τύπος Μοτέρ> 3
Μενού Κοχλία
Χρόνος στην ελάχιστη Ισχύ> 2 sec
Χρόνος στην μέγιστη Ισχύ> 4,05 sec
Μενού ECO
Αναμονή ΟΝ >3 min
Αναμονή ΟFF >3 min
Διαφορά θερμοκρασίας >2C
Ρυθμίσεις
Τύπος Σόμπας > ST1 (Αυτό έτσι ήταν)
Δοσολογία
Αέρας Ισχύος> -4
Θερμοκρασία Νερού
Θέρμανσης >70C
Νερού Χρήσης>60C

https://picasaweb.google.com/101880294909936081399/February22013#5840368972419263986
https://picasaweb.google.com/101880294909936081399/February22013#5840368978378957090
https://picasaweb.google.com/101880294909936081399/February22013#5840368977819685938
https://picasaweb.google.com/101880294909936081399/February22013#5840369003871852306
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81166 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
George_kont το θέμα ξεκίνησε από έναν συντοπίτη σου και το συνεχίσαμε κάνοντας ουσιαστικά τη thalia team. Βέβαια τα συστήματα και η αρχή λειτουργίας που έχει η thalia είναι ίδια και σε άλλα μοντέλα της εταιρείας. Αν μπόρεσες να ωφεληθείς απο τα στοιχεία που παραθέσαμε αυτό είναι πολύ καλό. Σε καλωσορίζουμε στην ομάδα. ;) ;) ;)

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81283 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Welcome george_kont.

Χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα του καθαρίσματός σου και τη σόμπα σου γενικά. Και γω νομίζω πως είναι καλή επιλογή, άσχετα αν γκρινιάζω για το καθάρισμα (όταν κάνω τους λογαριασμούς, μια χαρά τα βλέπω όλα). Στο σσαλόνι ήθελα να τη βάλω και γώ τη σόμπα αλλά δεν είχε τοίχο για καμινάδα. Δε με πείραξε βέβαια, γιατί στην κουζίνα που είναι τώρα, έχω περισσότερη ευχέρεια στο καθάρισμα.
Στις φωτό σου είδα πως έχεις πίσω μια βάνα εξαγωγής νερού αλλά δεν είδα αυτόματη βαλβίδα ασφαλείας 3bar. Την έχεις σε άλλο σημείο?

Επίσης στις ρυθμίσεις είδα πως έχεις στο μενού ECO διαφορά θερμοκρασίας 2 βαθμούς. Νομίζω πως θα μπορούσες να το ανεβάσεις στους 4-5 αν ήθελες περισσότερη οικονομία. Στο μενού κοχλία, ελάχιστο χρόνο έχω βάλει 1,20 τώρα τελευταία και πάει καλά. Αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό βέβαια, το γράφω για να το δούν και οι άλλοι.

Ξεχνώ τόσο καιρό να ρωτήσω αν κανένας εδώ ξέρει για το εξής:

Ο κυκλοφορητής που υπάρχει μέσα στη σόμπα έχει ένα διακόπτη με 3 θέσεις. Εμένα είναι εξ αγοράς στο 3. Μήπως να το πήγαινα στο 2 ή 1? Είμαι σε φλάτ διαμέρισμα, μπόιλερ και 7 σώματα και το ύψος των σωλήνων φτάνει μάξιμουμ 2,7 μέτρα περίπου.

agge72, μήπως κοίταξες αν σε συμφέρει να αφαιρέσεις μόνο τον καυστήρα απ το λέβητα πετρελαιου σου και να βάλεις στη θέση του έναν πέλλετ?

Σήμερα έκανα και ένα τεμπέλικο καθάρισμα με τη σκούπα, μόνο το χώρο καύσης και εφάρμοσα και την απόληξη του εύκαμπτου της σκούπας στις τρύπες απ τα τούμπα που φαίνονται από κάτω (5). Κατέβηκε πράμα.
Πάντως μετά η σόμπα έκαιγε πιό χαρούμενα :P

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.159 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ