Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69040 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Νομίζω πως για τον bear79 το πρόβλημα ήταν οι ψηλές στροφές αέρα στο minimum. Μάλλον το έλυσε το πρόβλημα. Σε μένα είναι 1450 (2000max). Ίσως επίσης να ανεβεί λίγο και το Alarm καυσαερίων στους 240?
Πολύ καλή η καταγραφή ενδείξεων, βοηθά να συνεννοούμαστε, Θα το κάνω και γώ σύντομα.
Teoted και γω ένα μήνα ακριβώς κλείνω αύριο μα δεν παρατήρησα τέτοια παραμόρφωση που λές. Στο σημείο εκείνο υπάρχει ένα περιθώριο 2-3χιλ. ώστε να εισέρχεται η αντίσταση έναυσης (που όπως είπαμε παραπάνω θέλει να προσέξουμε να εφαρμόζει καλά στην τρύπα για σωστη έναυση).Ανέβασε καμια φωτό αν μπορέσεις.
Chris δεν το είχα σκεφτεί αυτό με τη θερμοκρασία ανοίγματος νερού ότι μπορεί να μου κρυώσε το νερό του boiler αν την έχω χαμηλά. Δλδ το 39 που έβαλα εγώ είναι χειρότερο.
Χρειάστηκε ποτέ στη σόμπα σου να επέμβει τεχνικός μέσω λογισμικού? Τι είδους επέμβαση κάνει? Σε μένα ήρθε μια φορά απο το εργοστάσιο αλλά τελικέ δεν έγινε επέμβαση και λύθηκε το πρόβλημα από το πληκτρολόγιο της σόμπας.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69053 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φίλε Γιώργο σε ΄σένα έχεις ανοχή 3mm σε μένα όμως δεν είχε και το άνοιξα διότι ακουμπούσε και είχε αρχίσει να πιτσικάρει το μέταλλο.

Για το boiler τώρα, όταν θα σβήσει η thalia σου το νερό του λέβητα θα κυκλοφορεί μέχρι να φτάσει στους 39. Άρα όταν θα διέρχεται νερό μέσα από το boiler με μικρότερη θερμοκρασία από αυτήν που έφτασε (πχ 60) θα αρχίσει να κρυώνει έως να την φτάσει 39. Είναι σίγουρο αυτό που σου λέω. Το είδα και σε μένα αλλά και σε άλλες εγκαταστάσεις θέρμανσης. Συμπέρασμα ή αλλάζεις τις ρυθμίσεις στο 48 ή θα κάνεις μπάνιο όταν θα είναι ο λέβητας σε πλήρη ισχύ και θα έχει φτάσει το νερό στους 60-65.

Στην αρχική εγκατάσταση χρειάστηκε για να μου ρυθμίσει τα χαρακτηριστικά της έναυσης (τροφοδοσία). Υπάρχει θύρα στο πίσω μέρος για σύνδεση με Η/Υ.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69070 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σας παιδια και καλη χρονιά.
φιλε bear79 θα σου προτεινα να ανεβασεις τον χρονο εναυσης για να εισαι σιγουρος βαλτο απο 1500 εως 1800 οπως ηταν απο το εργοστασιο (τουλαχιστον σε μενα) αλλα πριν το κανεις, θελω να δεις και να πεις την διαρκεια σβησιματος. δλδ οταν κλεισει ο θερμοστατης και κοιταξεις στην οθονη της Θαλειας σου θα γραφει SVISIMO και θα δουλευει μονο ο ανεμιστηρας. θελω αν μπορεις να δεις ποσο χρονο κανει το SVISIMO μηπως δεν ειναι αρκετος.
εχω την 30αρα οπως εσυ και θα σου προτεινα να κατεβασεις κιαλλο την τροφοδοσια και τον αερα στο min.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69104 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φιλε stelios_STi μπορεις να μου δωσεις τα δικα σου στοιχεια?
σημερα το εκαν 2 φορες μια στισ 6 το πρωι και μια στης 3 το μεσημερι.
Τα εχω παρει στο κρανος λεμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69150 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
εγω να σου δωσω ρυθμισεις, αλλα πρωτα να προσεχεις πως βαζεις το τασακι ετσι ωστε η αντισταση να μπαινει μεσα στο τασακι( νομιζω σου το ειπαν και παραπανω). επισης δες και αυτο που σου ειπα για το σβησιμο. εγω ειμαι σιγουρος πως το σβησιμο μου κραταει κοντα στα 20 λεπτα.

για να ρυθμισεις την ποσοτητα του πελλετ κατα την εναυση ακολουθεις τα εξης βηματα:
menu-rithmiseis-dosologia pellet-metavatikes energeies. εκει θα δεις μια τιμη απο -5 εως +5. δες τωρα που βρισκεται και δωστου ενα κλικ πανω (αν νομιζεις οτι ειναι λιγο) εγω το εχω στο +4.

(δεν φανταζομαι να ανοιγεις καθολου το πορτακι του λεβητα κατα την εναυση?)

απο κει και περα για την καυση οι δικες μου ρυθμισεις που τις αναφερω και πιο πανω ειναι:
πελλετ: 1.3min-4.1max
αερας: 1250min-1950max
εχε υπ'οψιν σου ομως οτι δεν καιμε το ιδιο πελλετ και οι ρυθμισεις αυτες ισως να μην σου ταιριαξουν.

για αρχη καλο ειναι να εισαι πανω απ'το λεβητα ειδικα στην εναυση, για να δεις και να καταλαβεις τι φταιει και δεν αναβει.
καλη επιτυχια φιλε και να ξερεις οτι σχεδον ολοι τα περασαμε αυτα και πολλα αλλα!

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #69160 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
τHν Διαφορα μας στο πελλετ που χρησομοποιουμε την καταλαβαινω.
Το οτι δεν αναβει συνεχεια ειναι που με τρελενει!
Πως να το παρακολουθησω?
Μου ειπε ο τεχνικος της εταιριας οτι αυτην την εβδομαδα θα κατεβει να το δει.
Εγω θα κανω και αυτα που λες και εαν ερθει θα του τα ψαλω ενα χερακι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ