Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #62752 από DOOM_NX
Σπίτι μας είναι οι 4 τοίχοι που μένουμε με την οικογένειά μας. Όλοι οι άλλοι είναι ξένοι. Η φιλοξενία δεν εφαρμόζει μόνο σε ομοεθνείς. Είναι και Χριστούγεννα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #62835 από stergiosbik

Sp4wN έγραψε: Σίγουρα το συναισθηματικό βάρος για τους συμπατριώτες μας που ταλαιπωρούνται είναι πολύ μεγαλύτερο .Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα καταλήξουμε να γίνουμε εθνικιστές . Είναι διαφορετικό πράγμα να αγαπάς την πατρίδα και τους συμπατριώτες σου και διαφορετικό να καταπολεμήσεις όλους τους άλλους .

Αυτό που λέει ο Στέργιος είναι πως όπως όλοι οι άνθρωποι έτσι και εμείς πρέπει πρώτα να κοιτάξουμε το ¨σπίτι¨ μας και μετά τους συνανθρώπους μας .

Και αφού πλέον και το να κοιτάξεις και να εξασφαλίσεις το σπίτι σου είναι φοβερά δύσκολο ,φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να κοιτάς τους συνανθρώπους σου . ΑΥτό δε σημαίνει πως δε μπορεί να γίνει ,είναι όμως δύσκολο.Εκεί πιστεύω κολλάει το "ουτοπία" και όχι σε αρνητική έννοια .

Μακάρι να μπορούσαμε να δουλέψουμε ,να είμαστε αξιοπρεπείς όλοι και μετά να δίνουμε δουλειές και σε άλλους ανθρώπους που το έχουν ανάγκη . Προς το παρόν φοβάμαι πως πρέπει να κοιτάξουμε το σπίτι μας :(


Ετσι ειναι αλλα στη Ελλαδα πρεπει πια να εξηγουμε κ τα αυτονοητα. :(

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #62836 από stergiosbik

DOOM_NX έγραψε: Σπίτι μας είναι οι 4 τοίχοι που μένουμε με την οικογένειά μας. Όλοι οι άλλοι είναι ξένοι. Η φιλοξενία δεν εφαρμόζει μόνο σε ομοεθνείς. Ναι μονο που φιλοξενεις αυτους που σου χτυπανε την πορτα κ σου ζητουν την αδεια να περασουν κ οχι αυτους που μπουκαρουν με το ετσι θελω!Είναι και Χριστούγεννα...


Αποψη σου κ σεβαστη.
Αν ποτε (χτυπα ξυλο) ελθει η στιγμη να μενεις κι εσυ σε σπηλια,να δουμε πως θα αισθανεσαι οταν καποιους μη Ελληνες κ παρανομους,τους ταιζουν κ τους ποτιζουν τζαμπα κ εσυ θα πεθαινεις απο την πεινα.

Υ.Γ.
Παντως εγω να εισαι σιγουρος οτι σε αυτη την περιπτωση ΕΣΕΝΑ θα βοηθαω κ οχι τον λαθρομεταναστη! ;)
Αν δεν ειμαι ανθρωπιστης τι να κανουμε.
Το αφηνω γι αλλους με μεγαλυτερη ευρυτητα "πνευματος"!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #62856 από petrosp13
Απλή ερώτηση για όσους δεν καταλαβαίνουν το πνεύμα του "οι Έλληνες πρώτα":
Είμαι 31 χρόνων, 7 χρόνια πληρώνω φόρους, εισφορές κτλ
Ο πατέρας μου το ίδιο, η μητέρα μου, οι παππούδες μου
Κάποιοι από τους προγόνους μου πολέμησαν (κυριολεκτικά) για να υπάρχει ελληνικό κράτος και να είμαι ελεύθερος να γράφω αυτές τις βλακείες που γράφω τώρα
Άρα, θεωρώ ότι εγώ και η οικογένεια μου θα πρέπει να αποτελώ προτεραιότητα για το όποιο ελληνικό κράτος, αφού η προσφορά μας σε αυτό είναι δεκαετίες τουλάχιστον

Υ.Γ. Δεν θέλω να φανώ απάνθρωπος, αλλά αν τα λεφτά δεν φτάνουν για όλους (εκεί φτάσαμε), κάποιοι πρέπει να επιλεγούν και κάποιοι όχι. Καλά Χριστούγεννα σε όποιον βασανισμένο άφησε την πατρίδα του για να βρει στην Ελλάδα ένα καλύτερο μέλλον αλλά δυστυχώς την πάτησε, έχοντας θυσιάσει τα πάντα. Η Ελλάδα δεν μπορεί να θρέψει καν τα παιδιά της
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #62863 από mastoras


Κανείς δεν θα ήθελε να ακούσει τις απόψεις μου :lol: :lol: :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #62864 από KERBEROS
Καλά που είναι Χριστούγεννα και αντιλαμβανόμαστε πλήρως το κήρυγμα του Θεανθρώπου!!!
Μέρες που είναι ας αφήσουμε καλύτερα τέτοια ζητήματα.
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΑ ΟΟΟΟΟΛΟΥΣ!!!

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.384 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ