Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51576 από giogud

terisds έγραψε: Εχεις ρωτησει ποσο θελουν οι νταβατζηδες στο λιμανι της Θεσ/κης?Για 4.000 τονους μαρμαροσκονη την εβδομαδα ηθελαν απο 6,5 εως 8 Ευρω τον τονο για νταβατζιλικη,ενω στο Λαυριο ηταν το μισο και πιο κατω.Πως να ερθει ο ξενος εδω,οταν ζητανε οτι θελουν,βλεπεις ολοι αυτοι εκει πρεπει να παρουν τους παχυλους μισθους τους,αν οχι ολοι οι πιο πολλοι,για αυτο ειμαστε αξιοι της τυχης μας.Ας γινει ιδιωτικο,να δεις μετα τι γινεται.


Στην είσοδο του λιμανιού υπάρχει πανό που γράφει.. "ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΤΟΝ ΜΟΧΛΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ"
Σε πιάνουν τα νεύρα, τα γέλια και δεν συμμαζεύεται.

Δεν με πειράζει, το αντίθετο θα έλεγα, να μπορούν να υπάρχουν δημόσιες και δημοτικές επιχειρήσεις σχεδόν σε όλους τους τομείς. Με μόνη προϋπόθεση, να μην έχουν ελλείμματα και να λειτουργούν με ελεύθερη την διακύμανση των τιμών*. Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι δεν μπορούν να υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις παντού.
Γιατί να μην μπορεί να εκμεταλλεύεται ο ιδιώτης με τις ίδιες προϋποθέσεις με την ΔΕΗ τον λιγνίτη του Ελληνικού λαού; Τότε να δούμε πόσο θα είναι η τιμή του ρεύματος και αν θα μπορέσει να αυξάνει η ΔΕΗ τους λογαριασμούς όποτε την .........
Βάζουμε τον ιδιώτη να παράγει ρεύμα μόνο με ακριβή πρώτη ύλη και μετά μας κακοφαίνεται. ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51579 από dimlyk
αν και διαφωνω σε πολλα και συμφωνω σ αλλα τοσα δεν θα σταθω σ αυτα
θα σας ρωτησω μονο αν βλεπετε καμμια διαφορα πριν και τωρα (περα απο την φοροεπιδρομη )
τοσα χρονια περιμεναμε να παρουμε δανεικα για να ζησουμε ...και τωρα καθε τοσο περιμενουμε απο μια δοση για να συνεχισουμε να ειμαστε περηφανοι σαν λαος ...
ειδε κανεις απο πουθενα εκτος απο ευχολογια για αναπτυξη καμμια εστω και αμυδρη προσπαθεια ?

αρα το μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι στην αλλαγη του διεθνους κλιματος ...ωστε να παιρνουμε πιο ευκολα λογιστικα δανεικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51582 από terisds
Αυτοί βάζουν φόρους νομίζοντας πώς θα κλείσει η τρύπα,η μόνη τρύπα που ανοίγει ειναι η δική μας.Λες και ζουν σε άλλη χώρα,βλέπουμε κάθε μέρα τί γίνεται με το πετρέλαιο,άλλα περίμεναν, και άλλα θα πάρουν.Όλοι πρέπει να γίνουμε δωρητές οργάνων,στο τέλος θα πάρουν τα Αρ@@@@α μας. :lol: :lol:

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51585 από KERBEROS

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Εγώ πάλι, Γιώργο, γιατί πιστεύω ότι ακόμη και με σοβαρές υποδομές το πέλλετ και γενικότερα όλα τα προϊόντα θα στοίχιζαν το ίδιο ή και περισσότερο (εννοείται ότι δεν εννοώ εσένα);
Από νοοτροπία πάσχουμε γενικώς.
Η μισή Ελλάδα πάσχιζε να μπει στο Δημόσιο και η άλλη μισή πάσχιζε να βγάλει εύκολο και γρήγορο χρήμα. Οι μισοί Έλληνες δημόσιοι υπάλληλοι και οι άλλοι μισοί αφεντικά (σχηματικά το λέω, εννοείται ότι δεν ίσχυε για όλους).
Ο Έλληνας ήταν και δυστυχώς ακόμα είναι, ενώ φοβάμαι κι ότι θα συνεχίσει να είναι υπέρ του σίγουρου ή υπέρ του εύκολου χρήματος.
Δεν παράγουμε, δυστυχώς. Υπηρεσίες προσφέρουμε και μεταπρατική τέχνη. Βιομηχανίες και βιοτεχνίες δεν έχουμε, είμαστε τίγκα στους δημοσίους υπαλλήλους και τους εμπόρους. Αυτή δεν είναι παραγωγική οικονομία και δυστυχώς με όλα αυτά που συμβαίνουν τώρα, βιομηχανικό ιστό μάλλον θα αποκτήσουμε, αλλά θα έχει ένα μικρό πρόβλημα, θα ανήκει σε ΞΕΝΟΥΣ, με υπαλλήλους, έλληνες και ξένους, των 300-400 ευρώ.
Ούτε κρατισμός, λοιπόν, ούτε μεταπρατισμός.
Παραγωγή, παραγωγή, παραγωγή...
Και μιλώντας για πέλλετ, μικρές και μεγάλες ελληνικές μονάδες. Έτσι θα πέσει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ η τιμή του πέλλετ.


Η ιδιωτική οικονομία είναι καθρέφτης του δημοσίου. Ο Έλληνας αναγκάστηκε να πάει σ' αυτούς τους τομείς λόγο της στρέβλωσης της οικονομίας από τον γιγαντισμό του κράτους. Το κράτος σε όλες τις παραγωγικές επιχειρήσεις έβαζε εμπόδια. Αποτέλεσμα να επιβιώνουν μόνο οι λαδιάρηδες. Από την στιγμή που ο μορφωμένος Έλληνας δεν έβρισκε διέξοδο σε παραγωγική δουλειά αναγκαστικά πάει στην υπηρεσία. Δεν θέλουμε και δεν αξίζει σαν οικονομία και σαν κοινωνία να μορφώνουμε κάποιον και μετά να τον βάλουμε να μαζεύει ντομάτες με τα χέρια....
Δυστυχώς όμως, ο δημόσιος τομέας, με τον υπέρογκο δανεισμό του, μοίραζε λεφτά δεξιά και αριστερά. Όλο αυτό το χρήμα λογικό ήταν να πάει στην κατανάλωση. Σαν τι να έκανε ο ιδιώτης δηλαδή; Να μην βγάλει δουλειά; Καθόταν κάτω και υπολόγιζε...
Έχω 200,000 χιλιάρικα. Να κάνω μια μονάδα παραγωγής (του οτιδήποτε), να περιμένω 3 χρόνια να βγουν οι άδειες και μετά να έχω τον κάθε τρελό ή βαλτό οικολόγο, συνδικαλιστή και να με τρέχουν μια στα δικαστήρια για την προστασία του κορμοράνου και μια να κλειδώνουν με λουκέτο την είσοδο ΜΟΥ με το έτσι θέλω;
Όχι έλεγε. Θα ανοίξω μαγαζί με κινητά, με ρούχα, με DVD :) και θα αρχίσω να παίρνω τουλάχιστον μεροκάματο από την πρώτη σχεδόν μέρα.

Δεν υπάρχουμε σαν χώρα... Για να περιγράψω τι τράβηξα για να βγάλω μια απλή άδεια για το φορτηγό, θέλω μια ώρα να γράφω. ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.


Συμφωνώ με τα παραπάνω απόλυτα.
Τα ίδια λέμε.
Γι' αυτό και η πραγματική λύση θα είναι η ανάπτυξη της παραγωγής κι όχι απλά το ξεπούλημα οτιδήποτε δημοσίου, για να τα αρπάξουν πάλι κάποιοι με μίζες. Αυτοί που διέλυσαν το δημόσιο, αυτοί είναι και οι πιο φανατικοί πολέμιοί του. Τυχαίο; Δε νομίζω.
Περί διαφθοράς και γραφειοκρατίας είμαι χίλιες φορές μαζί σου.
Απλά, αν εξαιτίας αυτών κάποιος λέει ότι όλα πρέπει να πουληθούν, είναι σα να λέει κάποιος αντίστοιχα να κρατικοποιήσουμε όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις, επειδή οι περισσότερες φοροδιαφεύγουν.
Μας έχουν πείσει εδώ και σαράντα χρόνια ότι φταίνε για όλα τα προβλήματα λανθασμένες αιτίες...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51593 από giogud

dimlyk έγραψε: αν και διαφωνω σε πολλα και συμφωνω σ αλλα τοσα δεν θα σταθω σ αυτα
θα σας ρωτησω μονο αν βλεπετε καμμια διαφορα πριν και τωρα (περα απο την φοροεπιδρομη )
τοσα χρονια περιμεναμε να παρουμε δανεικα για να ζησουμε ...και τωρα καθε τοσο περιμενουμε απο μια δοση για να συνεχισουμε να ειμαστε περηφανοι σαν λαος ...
ειδε κανεις απο πουθενα εκτος απο ευχολογια για αναπτυξη καμμια εστω και αμυδρη προσπαθεια ?

αρα το μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι στην αλλαγη του διεθνους κλιματος ...ωστε να παιρνουμε πιο ευκολα λογιστικα δανεικα


Η ανάπτυξη δεν έρχεται δια νόμου. Έρχεται αφού ψηφισθούν πολλοί άλλοι νόμοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51598 από giogud

KERBEROS έγραψε:
Συμφωνώ με τα παραπάνω απόλυτα.
Τα ίδια λέμε.
Γι' αυτό και η πραγματική λύση θα είναι η ανάπτυξη της παραγωγής κι όχι απλά το ξεπούλημα οτιδήποτε δημοσίου, για να τα αρπάξουν πάλι κάποιοι με μίζες. Αυτοί που διέλυσαν το δημόσιο, αυτοί είναι και οι πιο φανατικοί πολέμιοί του. Τυχαίο; Δε νομίζω.
Περί διαφθοράς και γραφειοκρατίας είμαι χίλιες φορές μαζί σου.
Απλά, αν εξαιτίας αυτών κάποιος λέει ότι όλα πρέπει να πουληθούν, είναι σα να λέει κάποιος αντίστοιχα να κλείσουμε όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις, επειδή οι περισσότερες φοροδιαφεύγουν.
Μας έχουν πείσει εδώ και σαράντα χρόνια ότι φταίνε για όλα τα προβλήματα λανθασμένες αιτίες...


Δυστυχώς ή ευτυχώς, από το δημόσιο πρέπει να φύγουν πάρα πολλοί. Μεγάλη μερίδα του απλά παρασιτεί.
Πολλές του δραστηριότητες επίσης πρέπει να περάσει σε ιδιώτες και εκεί απλά θα εργάζονται αυτοί που αξίζουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.349 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ