Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36179 από mastoras

aithio έγραψε:

ΕΛΑΣ [Ελληνικός Απελευθερωτικός Στρατός] .......κομουνιστές ? Που δεν ήθελαν να παραδώσουν τα όπλα, και με το ζόρι ήθελαν την εξουσία.


Μάστορα να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Όχι με το ζόρι... Είχαν πλειοψηφικό ρεύμα. Η θα πήγαιναν με του Ρώσους ή με τους Δυτικούς.


Ωραία....σφαιρικά κάπως έτσι τα ήξερα τα πράγματα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν μετά τον πόλεμο, και την στιγμή που έπρεπε να αναδιοργανωθεί η χώρα, και να οριστεί κυβέρνηση, αυτό δεν έγινε με δημοκρατική διαδικασία [εκλογές] ?

Δεν δόθηκε η ευκαιρία στον Ελληνικό λαό να αποφασίσει αυτός την μοίρα του ? Είτε με τους Δυτικούς, είτε με τους Ανατολικούς.

Κάνω απλές ερωτήσεις, αλλά από απλές απαντήσεις μπορεί κάποιος να βγάλει στα γρήγορα γενικά συμπεράσματα το γιατί σε εκείνη την καταπληκτική ταινία ΨΥΧΗ ΒΑΘΙΑ, ο αείμνηστος Θανάσης Βέγγος είπε "πως είναι δυνατόν Ελληνας να τουφεκίζει Ελληνα" Συγκλονιστικό :ohmy:



Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36183 από kosmidis80
Τακη, η αποψη σου ειναι αυτη.

Η δικια μου ειναι οτι η σημαια ενος Εθνους, πρεπει να υψωνεται απο ομοεθνη και μονο! Αλλιως δεν εχει και νοημα να υπαρχει. Και πιστεψε με, καμια σχεση δεν εχω με δεξιες κτλ καταβολες και πιστευω. Αλλα δυστυχως δεν μπορουμε απλα να τα διαλυουμε ολα, γιατι αυτο μας εφερε στην κατασταση που ειμαστε. Βλεπεις δεν υπαρχει πλεον κανενας σεβασμος, εκτιμηση, ηθος και γενικοτερα κανεις μας δεν φοραει και τιμαει τα παντελονια του.

Αλλα επειδη σε βλεπω οτι πολυ ευκολα προσαπτεις και προσβαλεις, να σου πω και εγω την αποψη μου για τον πολιτικο σχηματισμο που συμπαθεις και υπερασπιζεσαι. Με το ιδιο σκεπτικο και χρησιμοποιοντας γενικοτητες μπορω να σου πω οτι και ο λαος δυστυχως υποκυπτει στις πιεσεις του αναξιου ΚΚΕ και διαλυεται- τον στελνει στον καναπε του, χωρις να αφηνει περιθωριο να συσπυρωθει σε ενα γενικοτερο αριστερο κινημα που μονο καλο θα μπορουσε να κανει στην συγκεκριμενη περιοδο!
Διαφωνεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36192 από stergiosbik

mastoras έγραψε:

aithio έγραψε:

ΕΛΑΣ [Ελληνικός Απελευθερωτικός Στρατός] .......κομουνιστές ? Που δεν ήθελαν να παραδώσουν τα όπλα, και με το ζόρι ήθελαν την εξουσία.


Μάστορα να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
Όχι με το ζόρι... Είχαν πλειοψηφικό ρεύμα. Η θα πήγαιναν με του Ρώσους ή με τους Δυτικούς.


Ωραία....σφαιρικά κάπως έτσι τα ήξερα τα πράγματα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν μετά τον πόλεμο, και την στιγμή που έπρεπε να αναδιοργανωθεί η χώρα, και να οριστεί κυβέρνηση, αυτό δεν έγινε με δημοκρατική διαδικασία [εκλογές] ?
Mastora στο ξαναλεω.Ψαξε μονος σου.
Για την ιστορια κ μονο να σε ενημερωσω οτι στην διαρκεια της κατοχης υπηρχε Ελληνικη εξοριστη κυβερνηση στην Αιγυπτο με πρωθυπουργο τον Γεωργιο Παπανδρεου.


Δεν δόθηκε η ευκαιρία στον Ελληνικό λαό να αποφασίσει αυτός την μοίρα του ? Είτε με τους Δυτικούς, είτε με τους Ανατολικούς.
Η Ελλαδα ποτε δεν υπηρξε κομμουνιστικη χωρα κ εν τελει οποιος νομιζε οτι αυτο δεν ισχυε μπορουσε πολυ ανετα μεσω εκλογων(μετα την κατοχη)να διεκδικησει την διακυβερνηση της χωρας.
Ομως προφανως τοτε οι εκλογες φοβιζαν το ΕΑΜ-ΕΛΛΑΣ κ χρησιμοποιησαν τα οπλα(τα οποια βεβαια τους τα ειχαν προμηθευσει οι Δυτικοι για την αντισταση!Βεβαια τοτε οι Δυτικοι ηταν καλοι! ;) )

Κάνω απλές ερωτήσεις, αλλά από απλές απαντήσεις μπορεί κάποιος να βγάλει στα γρήγορα γενικά συμπεράσματα το γιατί σε εκείνη την καταπληκτική ταινία ΨΥΧΗ ΒΑΘΙΑ, ο αείμνηστος Θανάσης Βέγγος είπε "πως είναι δυνατόν Ελληνας να τουφεκίζει Ελληνα" Συγκλονιστικό :ohmy:




Γι αυτο σε παρακαλω ξανα μη συνεχιζεις τις ερωτησεις.
Υπαρχει τεραστια βιβλιογραφια για τον εμφυλιο(κ κυριως ανθρωποι που ζουν ακομα κ τον εζησαν)κ θα ενημερωθεις πληρως!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36195 από stergiosbik

kosmidis80 έγραψε: Τακη, η αποψη σου ειναι αυτη.

Η δικια μου ειναι οτι η σημαια ενος Εθνους, πρεπει να υψωνεται απο ομοεθνη και μονο! Αλλιως δεν εχει και νοημα να υπαρχει. Και πιστεψε με, καμια σχεση δεν εχω με δεξιες κτλ καταβολες και πιστευω. Αλλα δυστυχως δεν μπορουμε απλα να τα διαλυουμε ολα, γιατι αυτο μας εφερε στην κατασταση που ειμαστε. Βλεπεις δεν υπαρχει πλεον κανενας σεβασμος, εκτιμηση, ηθος και γενικοτερα κανεις μας δεν φοραει και τιμαει τα παντελονια του.

Αλλα επειδη σε βλεπω οτι πολυ ευκολα προσαπτεις και προσβαλεις, να σου πω και εγω την αποψη μου για τον πολιτικο σχηματισμο που συμπαθεις και υπερασπιζεσαι. Με το ιδιο σκεπτικο και χρησιμοποιοντας γενικοτητες μπορω να σου πω οτι και ο λαος δυστυχως υποκυπτει στις πιεσεις του αναξιου ΚΚΕ και διαλυεται- τον στελνει στον καναπε του, χωρις να αφηνει περιθωριο να συσπυρωθει σε ενα γενικοτερο αριστερο κινημα που μονο καλο θα μπορουσε να κανει στην συγκεκριμενη περιοδο!
Διαφωνεις?


Κ μη ξεχναμε το εξης πολυ βασικο.
Οτι Κ Α Ν Ε Ι Σ ανθρωπος που αισθανεται υπερηφανος για την καταγωγη του(οποια κ αν ειναι αυτη)
δεν καταδεχεται να σηκωσει σημαια αλλης χωρας!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36196 από theoilia
Και κάτι ακόμη.

Την ιστορία την γράφουν οι νικητές...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36200 από Τάκης

kosmidis80 έγραψε: Τακη, η αποψη σου ειναι αυτη.

Η δικια μου ειναι οτι η σημαια ενος Εθνους, πρεπει να υψωνεται απο ομοεθνη και μονο! Αλλιως δεν εχει και νοημα να υπαρχει. Και πιστεψε με, καμια σχεση δεν εχω με δεξιες κτλ καταβολες και πιστευω. Αλλα δυστυχως δεν μπορουμε απλα να τα διαλυουμε ολα, γιατι αυτο μας εφερε στην κατασταση που ειμαστε. Βλεπεις δεν υπαρχει πλεον κανενας σεβασμος, εκτιμηση, ηθος και γενικοτερα κανεις μας δεν φοραει και τιμαει τα παντελονια του.

Αλλα επειδη σε βλεπω οτι πολυ ευκολα προσαπτεις και προσβαλεις, να σου πω και εγω την αποψη μου για τον πολιτικο σχηματισμο που συμπαθεις και υπερασπιζεσαι. Με το ιδιο σκεπτικο και χρησιμοποιοντας γενικοτητες μπορω να σου πω οτι και ο λαος δυστυχως υποκυπτει στις πιεσεις του αναξιου ΚΚΕ και διαλυεται- τον στελνει στον καναπε του, χωρις να αφηνει περιθωριο να συσπυρωθει σε ενα γενικοτερο αριστερο κινημα που μονο καλο θα μπορουσε να κανει στην συγκεκριμενη περιοδο!
Διαφωνεις?


Για τα πανηγύρια... Αν διάβασες το ιστορικό της περιπέτειας της μικρής Αλβανίδας στο σάιτ που παρέθεσα θα διαπίστωσες ότι:
1. Η Ελληνική πολιτεία έχει θεσπίσει νόμο σύμφωνα με τον οποίο τη σημαία να φέρει ο αριστεύσας μαθητής ανεξαρτήτως καταγωγής.
2. Το 15μελές του σχολείου, δηλ η μαθητική κοινότητα, δήλωσε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και συμφωνεί τη σημαία να φέρει η αριστεύσασα Αλβανίδα.
3. Ο καθηγητής παραβίασε τον νόμο, αγνόησε τη γνώμη της μαθητικής κοινότητας και υπάκουσε στις φοβέρες μιας δράκας φασιστών που τον φοβέρισαν με τη Χρυσή Αυγή. Για αυτό αποκαλείται ανάξιος.
Προφανώς οι απόψεις σου βρίσκονται σε διάσταση και με τον νόμο και με την αντίληψη των μαθητών και ταυτίζονται με τις απόψεις των χρυσαυγιτών. Τα συγχαρητήρια μου.

Αν πάρουμε γενικότερα τι μας διδάσκει η παιδεία μας, όσοι την έχουμε, θα σταθούμε στην διάσημη πλέον ρήση του Ισοκράτη
«Τοσούτον δ’ απολέλοιπεν η πόλις ημών περί το φρονείν και λέγειν τους άλλους ανθρώπους, ώσθ’ οι ταύτης μαθηταί των άλλων διδάσκαλοι γεγόνασι και το των Ελλήνων όνομα πεποίηκε μηκέτι του γένους, αλλά της διανοίας δοκείν είναι, και μάλλον Έλληνας καλείσθαι τους της παιδεύσεως της ημετέρας, ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντας». δηλ μεθερμηνευόμενον

"Τόσο πολύ ξεπέρασε η πόλη μας (η Αθήνα) τους υπόλοιπους ανθρώπους στη σκέψη και στο λόγο, ώστε οι μαθητές της έγιναν δάσκαλοι των άλλων, και το όνομα των Ελλήνων το έχει κάνει να φανερώνει όχι πλέον τη φυλή αλλά τη διάνοια, με αποτέλεσμα περισσότερο να αποκαλούνται Έλληνες αυτοί που μετέχουν στη δική μας παιδεία παρά στην κοινή καταγωγή." με απλά λόγια

Ότι πιο άξιοι να καλούνται Έλληνες είναι όσοι μετέχουν της ημετέρας παιδείας παρά όσοι έχουν ελληνική καταγωγή. Ο αλλοδαπός που έχει πάρει την ελληνική παιδεία αξίζει περισσότερο ν’ αποκαλείται Έλληνας απ’ ό,τι ο εκ φύσεως Έλληνας που την αγνοεί. Δηλαδή, ο αριστούχος αλβανός είναι απόλυτα άξιος να αποκαλείται έλληνας και επομένως να φέρει την ελληνική σημαία, εφόσον το επιθυμεί.Πιο άξιος μάλιστα από τα βλαστάρια μας που είναι σκράπες.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις για ΚΚΕ κλπ τα θεωρώ αστεία να ασχοληθώ. Με την επισήμανση ότι δεν έχω ποτέ δηλώσει ότι ανήκω στο ΚΚΕ.

ΥΓ Από ό,τι είδα συμφωνεί, και υπερθεματίζει, και ο Στέργιος μαζί σου. Ξανά συγχαρητήρια!!!

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.321 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ