Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #124391 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

stratis 1 έγραψε: Μια απαντηση ειναι οτι λογω ελιας-πυρηνοξυλου στην Ελλαδα υπαρχει πειρα παρα πολλων δεκαετιων στη καυση βιομαζας με λεβητες.


Αυτό πρέπει να το βάλουμε πολύ καλά στο μυαλό μας, να το εμπεδώσουμε, να το μεταδώσουμε σε όλο τον κόσμο.

Πριν καταλήξει κάποιος σε οιονδήποτε ξένο λέβητα, θα πρέπει πρώτα να κάνει μια έρευνα αγοράς σε όλους τους παρόμοιους λέβητες Ελληνικής Παραγωγής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #124398 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Έφτιαξα τον πίνακα με τις ημερήσιες καταναλώσεις και τις ρυθμίσεις για όσους τις είχαμε παραθέσει.

Νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα, αλλά θα ήθελα 3-4 συμμετοχές ακόμα. ;)

Ελέγξτε λίγο τα στοιχεία και ειδικά τις τιμές αγοράς της καύσιμης ύλης αν είναι σωστές.. :unsure:

Αναφέρετε τα συμπεράσματα σας και θα σας αναφέρω μετά και από την μεριά μου τα δικά μου.. :whistle:

Τα χρωματισμένα κελλιά είναι το resume της υπόθεσης.. :)



Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: termodinamik.pdf
Μέγεθος αρχείου:305 KB




Βαγγέλη ,τώρα τα χριστούγεννα που ήρθαν τα παιδιά, έχουν κάνει κατάληψη στο κομπιούτερ, και δεν μπορώ εδω και μέρες να γράψω.

Είδα τον πίνακα και μερικές διορθώσεις για μένα είναι:

¨Ετος κατασκ. σπιτιού 1997, κουφωμ. PVC

Τις ρυθμίσεις τις άλλαξα με 1΄΄ και 40΄΄, επίσης έβαλα και το χρονικό καθυστέρησης 60΄΄ στον κυκλοφορητή.
Με αυτές τις αλλαγές καιω λιγότερη πυρήνα.

Όταν κατεβαίνω μία φορά την ημέρα για έλεγχο και να βάλω πυρήνα (κατα τις 6 μμ), βάζω στο λέβητα και αρκετά ξύλα. ( η σχάρα ξύλων ειναι μέσα)
Έτσι καιω τώρα που δεν έχει πολύ κρύο περίπου 1,5 με 2 τσουβαλάκια πυρήνα 20κιλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #124407 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

pamos έγραψε: Ότι δεν δικαιολογείται αυτή η ζημία σε ένα μήνα είναι το μόνο σίγουρο.
Αλλά από τι προέρχεται?

Μια εκδοχή του ανθρώπου στο μηχανουργείο είναι να προέρχεται από το υλικό.
Δηλαδή να έχει ανάψει και σε συνδυασμό με υγρασία να παράγει αμμωνία ποτάσα και κάτι άλλα (δεν ήμουν ποτέ καλός στη χημεία) και να καταστρέφει τον κοχλία.
Μου πρότεινε να μετρήσω την υγρασία του υλικού, να δώσω σε κάποιον που ξέρει να δει το υλικό μήπως έχει γίνει "κοπριά" και να ελέγξω το σύστημα πυρόσβεσης μήπως έχει διαρροή


Πεστου να παρει τα μέτρα του κατεστραμμένου και να σου φτιάξει εναν ανοξείδωτο κοχλία κομπλέ.
Εχει δίκιο.
Ειναι ποιο ακριβος αλλα θα ξεμπλέξεις.
Και μαρκα πυρηνοξυλου να αλλαξεις,αυτο μπορει να σου ξανασυμβεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #124409 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Μια χαρα μου ακούγονται όλα ! Πιθανόν να φταίει το υλικο αλλά άλλοι χρήστες δεν είχαν παρόμοια προβλήματα για αυτο και μου κάνει εντύπωση .. Νομιζω οτι ο προμηθευτής σου πρέπει να το δει με προσοχή!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #124416 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Μια χαρα μου ακούγονται όλα ! Πιθανόν να φταίει το υλικο αλλά άλλοι χρήστες δεν είχαν παρόμοια προβλήματα για αυτο και μου κάνει εντύπωση .. Νομιζω οτι ο προμηθευτής σου πρέπει να το δει με προσοχή!!


Η επόμενη ζημια αν δεν έχει γινει ακομα,ειναι κατω ακριβως και γυρω απο το σημειο που σαπισε η σπείρα.
Θα κανει μια τρυπα στο κατω μερος του φλογιστρου.
Εγω εχω βαλει εξαρα λαμαρινα σε ολο το φλογιστρο για να καθυστερήσω οσο γινεται περισσοτερο τη ζημια.
Μπορει ομως να τη γλυτωσω γιατι βαζω μονο πριονιδι!!
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #124439 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

mastoras έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Μια απαντηση ειναι οτι λογω ελιας-πυρηνοξυλου στην Ελλαδα υπαρχει πειρα παρα πολλων δεκαετιων στη καυση βιομαζας με λεβητες.


Αυτό πρέπει να το βάλουμε πολύ καλά στο μυαλό μας, να το εμπεδώσουμε, να το μεταδώσουμε σε όλο τον κόσμο.

Πριν καταλήξει κάποιος σε οιονδήποτε ξένο λέβητα, θα πρέπει πρώτα να κάνει μια έρευνα αγοράς σε όλους τους παρόμοιους λέβητες Ελληνικής Παραγωγής.


Συμφωνώ μαζί σου αλλά το καλοκαίρι του 2012 οι ντόπιοι κατασκευαστές δεν ήξεραν τι ζητούσαν ;;

Δεν είχα καμία κάψα να επιλέξω τον Τούρκο . Λύση για να μπορέσω να ζεστανω την οικογενεια μου ήταν ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ