Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120317 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Να συμπληρωσω κάτι, μην κάθεστε όποτε καθαρίζετε τον λέβητα να τον κάνετε 'γυαλί' δεν υπάρχει λόγος. Τα χοντρά να φεύγουν !!! Αυτό που ρίχνει την απόδοση του λέβητα είναι η συσσωρευση πίσσας στα τοιχώματα, αυτό πρέπει να αποφύγετε..

Έχετε ένα μηχάνημα εύκολα διαχειρίσιμο, τα θεματάκια που μπορεί να έχει είναι εύκολα διαχειρίσιμα !!

Τώρα υπάρχει και η εμπειρία σε σχέση με πριν 12 μήνες που ψαχνόμασταν.

Θα ήθελα (αν γίνετε) όλοι οι χρήστες termodinamik να παρακολούθησετε τις καταναλώσεις του λέβητα τις επόμενες 3 ημέρες που θα υπάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες (ανα 24ωρο) και να τις αναρτήσετε εδώ με κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Να κάνουμε ένα συγκριτικό μεταξύ μας αν και οι ανάγκες του κάθε σπιτιού είναι πάντα διαφορετικές και το συμπέρασμα δεν θα είναι 100% σωστό.

Τα στοιχεία που θα πρέπει να αναρτήσετε για να βγει και ένα συμπέρασμα είναι τα εξής:

1.Είδος λέβητα (π.χ. 40 KW)
2. Νέα έκδοση λέβητα ή παλιά
3. Είδος Καυσίμου
4. προμηθευτής Καυσίμου (για πυρηνόξυλο περισσότερο π.χ Νταβάκος)
5. Ρυθμίσεις λέβητα (τροφοδοσία-αναμονή-αέρας-Θερμοκρασία νερών λέβητα που ζητάμε-θέση κλαπέ καυσαερίων)
6. Ύπαρξη τρίοδης θερμοστατικής ανάμιξης ή όχι (π.χ. calleffi 55 βαθμών) και μόνωσης καμινάδας.
7. Ρύθμιση θερμοκρασίας χώρου (θερμοστάτη) και αν είναι μόνιμα σεταρισμένο σε μία θερμοκρασία ή τον ανοιγοκλείνουμε εμείς και ανά πόσες ώρες.
8. ϋπαρξη boiler ΖΝΧ και πόσα lt
9. Τετραγωνίκα χώρων που θερμαίνουμε
10. Είδος κατασκευής σπιτιού (ύπαρξη μόνωσης και αν γνωρίζετε το είδος - είδος κουφωμάτων)
11. Έτος κατασκευής κατοικίας
12. Περιοχή που ζείτε
13. Χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία ημέρας
14. Υψηλή εξωτερική θερμοκρασία ημέρας
15. Θερμοκρασία λεβητοστασίου (όσοι μπορείτε να την μετρήσετε)
16. ημερομηνία μετρήσεων

Δεν είναι ανάγκη να αναρτήσετε τα στοιχεία 3 ημερών. Αναρτήστε τα στοιχεία της ημέρας με τις χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες. Μετά θα περάσω όλα τα στοιχεία σε ενα excel και θα τα συζητήσουμε..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120337 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε:

vag1234 έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αν δεν χωράει να βγει ο κοχλιας η ο καπνό συλλέκτης στο πίσω μέρος του λεβητα θα εχεις θέμα κάποια στιγμη ..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free


Να σε ρωτήσω και εσένα φίλε μου ( την ίδια ερώτηση με τον Jole ) τι διαστάσεις να υπολογίσω, εκτός από τις διαστάσεις του λέβητα
Ο κοχλίας ή ο καπνοσυλλέκτης είναι στο πίσω μέρος;πόσο επί πλέον πρέπει να υπολογίσω ( Αν κουράζω και με pm)
Ευχαριστώ πολύ :)


Στο πλάτος το ολικό μήκος που χρειάζεσαι είναι περίπου 2,00 m (δηλαδή από την μεριά του σιλό χρειάζεσαι έναν αέρα 60 πόντους για να μπορείς να βγάλεις τον κοχλία σε μία πείπτωση ανάγκης).

Πίσω από τον καπνοσυλλέκτη (δηλαδή πίσω από την έξοδο της καμινάδας) χρειάζεται να έχεις έναν αέρα τουλάχιστον 30-40 πόντους για να μπορείς να αφαιρέσεις με ευκολία τον καπνοσυλλέκτη..

..


Να σε ενοχλήσω και πάλι και να σε ξαναρωτήσω για το πλάτος είναι τα 2.00μ που λές ή τα 1.64 που φάίνονται στο σχέδιο
πού έχει 1 θέμα πρίν ο Jole; Και σύμφωνα με αυτό το συνολικό μήκος ( με τις πόρτες ανοιχτές και την καμινάδα πίσω) είναι 1,72
Σωστά ή όχι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry που έκανα παρέμβαση στην συζήτησή σας!


Ειναι το μήκος κ που φαίνεται στα σχέδια αλλά αν μπορείς άφησε άλλους 30 πόντους αέρα !;

Για το άλλο που λες νομιζω οτι το 1,72 ειναι σωστό για τις πόρτες και τον καπνόσυλλεκτη ..


Φιλε ΝΧΟΝΤΖ συγνωμη που δε σου απαντησα 3 μερες, ως γνωστον ο Βαγγελης τα λεει παντα ολοσωστα!!

Εγω θα προσθεσω, εχεις υπολογισει πού θα αποθηκευεις την καυσιμη υλη;;


Ναι έχω χώρο αποθήκευσης. Πάντως ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τόσο σ΄εσένα όσο και στον φίλο vag1234 για
τις πολύτιμες πληροφορίες ;)

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120574 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε: 55αρα μια χαρά ειναι !!


Συμφωνω, κατω απο 59 βαθμους δεν πεφτει ο λεβητας κ τα νερα μετα την τριοδη μπαινουν με 55 βαθμους.

Να βαλεις κ (ευβάπτιζομενο λεγεται;;) θερμομετρο πριν την εισοδο των νερων στο λεβητα για να επαληθευεις οτι λειτουργει σωστα η τριοδη.



Πως μπαίνει αυτό το εβαπτιζόμενο θερμόμετρο ? Πως το ζητάς ?

¨Εχω βάλει ένα θερμ. επαφης στη επιστροφή , όπως λές αλά δείχνει 40C ? ,δεν εφάπτεται καλά δεν ξέρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120587 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε:

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε: 55αρα μια χαρά ειναι !!


Συμφωνω, κατω απο 59 βαθμους δεν πεφτει ο λεβητας κ τα νερα μετα την τριοδη μπαινουν με 55 βαθμους.

Να βαλεις κ (ευβάπτιζομενο λεγεται;;) θερμομετρο πριν την εισοδο των νερων στο λεβητα για να επαληθευεις οτι λειτουργει σωστα η τριοδη.



Πως μπαίνει αυτό το εβαπτιζόμενο θερμόμετρο ? Πως το ζητάς ?

¨Εχω βάλει ένα θερμ. επαφης στη επιστροφή , όπως λές αλά δείχνει 40C ? ,δεν εφάπτεται καλά δεν ξέρω.


Πηγαινε σε προηγουμενες σελιδες κ θα δεις φωτογραφιες πριν απο κανα χρονο του vag1234 στην εγκατασταση του λεβητα του που εχει φωτογραφησει κ το εν λογω θερμομετρο

Τα θερμομετρα επαφης γενικα δεν ειναι μεγσλης ακριβειας, εχουν αρκετες αποκλισεις

Οι υδραυλικοι αν τους ρωτησεις σιγουρα ξερουν για αυτο το θερμομετρο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120594 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Κάλησπερα σήμερα κατέβηκα στο λεβητοστασιο και εχω καπνό στο σιλο που οφείλεται ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120601 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Δεν σφραγίζει καλά το καπάκι του σιλό σου ή έχεις πολλές ημέρες να καθαρίσεις τα τούμπα και τον καπνοσυλλέκτη στο πίσω μέρος του λέβητα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ