Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119899 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε:

vag1234 έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αν δεν χωράει να βγει ο κοχλιας η ο καπνό συλλέκτης στο πίσω μέρος του λεβητα θα εχεις θέμα κάποια στιγμη ..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free


Να σε ρωτήσω και εσένα φίλε μου ( την ίδια ερώτηση με τον Jole ) τι διαστάσεις να υπολογίσω, εκτός από τις διαστάσεις του λέβητα
Ο κοχλίας ή ο καπνοσυλλέκτης είναι στο πίσω μέρος;πόσο επί πλέον πρέπει να υπολογίσω ( Αν κουράζω και με pm)
Ευχαριστώ πολύ :)


Στο πλάτος το ολικό μήκος που χρειάζεσαι είναι περίπου 2,00 m (δηλαδή από την μεριά του σιλό χρειάζεσαι έναν αέρα 60 πόντους για να μπορείς να βγάλεις τον κοχλία σε μία πείπτωση ανάγκης).

Πίσω από τον καπνοσυλλέκτη (δηλαδή πίσω από την έξοδο της καμινάδας) χρειάζεται να έχεις έναν αέρα τουλάχιστον 30-40 πόντους για να μπορείς να αφαιρέσεις με ευκολία τον καπνοσυλλέκτη..

Θέλω να ρωτησω για το ελαχιστες ψετ τεμπ.40,45,50 τι είναι? Το ρελε αέρα που το βρισκεις?


το 40,45,50 είναι επιλογή χρόνου έναρξης συντήρησης σε λεπτά.
Ρελέ αέρα τι εννοείς?

Και εμένα τώρα με τα κρύα έκαψε περίπου με εξωτερικές θερμοκρασίες 3-4 βαθμούς γύρω στα 35 κιλά πέλλετ..




Για το ρελέ αέρα ενοώ αυτό που λέει ο Jole 2 μέρες πριν΄, εγραψε τι ρυθμίσεις έχει. ( και ρελέ αέρα 50 ,αν παιζει ρόλο)
Στον δικό μου πίνακα δεν το βρίσκω ίσως δεν το έχει.
Ειναι το Air Relay ON Temperature : 30...70 c (ρελε θερμοκρασιας αερα),που λέειστο manual(στις παραμετρους) το manual εστειλε ο Pamos πριν 10 μέρες όταν είχε πρόβλημα με τον θερμοστάτη ορίου.


Ενα αλο που με προβλημάτισε και θέλω τι γνωμη σου είναι, οτι ενω ειπα να βάλω το χρονικο καθυστέρησης στον κυκλοφορητή
Ειδα σήμερα,(έβρεχε δεν πήγα έξω) οτι κάποια στιγμή η θερμοκρασια του λέβητα είχε φθάσει 77 βαθμούς
(ο θερμοστάτης ειχε κόψει λόγω υψυλης στο σπίτι)
Αν υποθέσουμε οτι για κάποιο λόγο ο θερμοστάτης εχει κόψει για αρκετή ώρα και εμείς δεν αφήνουμε τον κυκλοφορητη να κάνει αρκετή ή καθόλου αποθέρμανση όπως λέει ο Jole, μήπως δημιουργηθή υπερθέρμανση στο λέβητα? Υστερα δεν θα δημιουργηθεί προβλημα όταν στη είσοδο του κυκλοφορητη υπάρχουν τόσο ζεστά νερά
και δέν λειτουργει?

Σε καποιο σημειο λέει στο manual, οτι ένας λόγος που μπορεί να δημιουργηθεί υπερθέρμανση στο λέβητα είναι απο διακοπή του κυκλοφορητή.


Το παρατήρησα και εγώ σήμερα και κατέβασα το χρονικό στο 1 λεπτό !!


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119901 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Κατι τελευταίο αν έχει φτάσει η θερμοκρασία στους 65 βαθμούς και δεν έχει έρθει η ώρα για συντηρηση πάλι θα βάλει ο λεβητας μπροστά ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119902 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οχι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119904 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε:

vag1234 έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αν δεν χωράει να βγει ο κοχλιας η ο καπνό συλλέκτης στο πίσω μέρος του λεβητα θα εχεις θέμα κάποια στιγμη ..

.......

Για το ρελέ αέρα ενοώ αυτό που λέει ο Jole 2 μέρες πριν΄, εγραψε τι ρυθμίσεις έχει. ( και ρελέ αέρα 50 ,αν παιζει ρόλο)
Στον δικό μου πίνακα δεν το βρίσκω ίσως δεν το έχει.
Ειναι το Air Relay ON Temperature : 30...70 c (ρελε θερμοκρασιας αερα),που λέειστο manual(στις παραμετρους) το manual εστειλε ο Pamos πριν 10 μέρες όταν είχε πρόβλημα με τον θερμοστάτη ορίου.


Ενα αλο που με προβλημάτισε και θέλω τι γνωμη σου είναι, οτι ενω ειπα να βάλω το χρονικο καθυστέρησης στον κυκλοφορητή
Ειδα σήμερα,(έβρεχε δεν πήγα έξω) οτι κάποια στιγμή η θερμοκρασια του λέβητα είχε φθάσει 77 βαθμούς
(ο θερμοστάτης ειχε κόψει λόγω υψυλης στο σπίτι)
Αν υποθέσουμε οτι για κάποιο λόγο ο θερμοστάτης εχει κόψει για αρκετή ώρα και εμείς δεν αφήνουμε τον κυκλοφορητη να κάνει αρκετή ή καθόλου αποθέρμανση όπως λέει ο Jole, μήπως δημιουργηθή υπερθέρμανση στο λέβητα? Υστερα δεν θα δημιουργηθεί προβλημα όταν στη είσοδο του κυκλοφορητη υπάρχουν τόσο ζεστά νερά
και δέν λειτουργει?

Σε καποιο σημειο λέει στο manual, οτι ένας λόγος που μπορεί να δημιουργηθεί υπερθέρμανση στο λέβητα είναι απο διακοπή του κυκλοφορητή.


Καλησπερα σε ολους!

Κ εγω ειμαι μαζεμα ελιας σαν τον Διας, αν κ φετος εχει λιγα πραγματα...

Καταρχην οσο αφορα το ρελε αερα 30...70, κανεις ακομη δεν γνωριζει με βεβαιοτητα τί ακριβως κανει...

Οσον αφορα την μή συνδεση των κυκλοφορητων με τον πινακα, εχω να πω μετα απο εναν χρονο τα εξης:
Εστω οτι εχω βαλει ζητηση θερμοκρασιας 70 βαθμους, ο λεβητας τους εχει πιασει κ τοτε σβηνει ο θερμοστατης σπιτιου, συνεπως κ η λειτουργια του λεβητα. Μετα απο περιπου 5' ο λεβητας λογω αδρανειας θα εχει πιασει 75-76 βαθμους.
Για να κανει ο λεβητας συντηρηση φλογας πρεπει να κατεβει 5-6 βαθμους απο την τιμη θερμοκρασιας που εχουμε ζητησει, ομως αφου δεν θα ανακυκλοφορησουν τα νερα αφου ο κυκλοφορητης δεν ειναι συνδεδεμενος με τον λεβητα, η συντηρηση θα γινει μετα απο 8 ωρες( εχω παρατηρησει πως ο λεβητας σβηστος χανει 1 βαθμο/ωρα).
Αυτο ειναι θεωρητικα κ το "χειροτερο" σεναριο το οποιο θα με προβληματισει την ανοιξη που θα ζηταω μονο το βραδυ θερμανση , αφου τωρα τον χειμωνα το πολυ ανα 3ωρο το σπιτι ζηταει θερμανση.

Ελπιζω να βοηθησα!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DIAS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119907 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Οχι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφού δεν θα πάρει μπροστά στην περίπτωση που ο λεβητας μέσα στο πεντάλεπτο που θα δουλέψει δεν πιάσει τους 70 βαθμούς τι γίνεται ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #120069 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
βρε παιδια μια φωτογραφια απο την θερμοστατικη που εχετε βαλει μπορειτε να ανεβασετε?
τη βαλατε πριν τον κυκλοφορητη ή μετα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ