Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119872 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

manosvitacar έγραψε: Οκ βρήκα το κρυφό μενού με enter και 15 έβαλα κάθε 50 λεπτά αλλα και πάλι δεν κανει συντηρηση γιατι προφανώς δεν ειναι συνδεμενει οι κυκλοφορητες στο πίνακα και έτσι δεν ανοίγουν για ρίξουν θερμοκρασία και να πάρει μπρος η συντηρηση .


Ακριβώς!!



Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119875 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικος αλλά δεν γνωρίζω και δεν μου αρέσει να έχω ένα μηχάνημα και να μην ξέρω τη δυνατότητες έχει ...,
Αν λοιπόν συνδέσω τους κυκλοφορητες (δυο γιατί είναι δυο τα σπίτια ) στον πίνακα θα έχω κανονικά συντήρηση και θα δουλεύει και με κλειστούς θερμοστατες χώρου ;και από το κρυφό μενού θα μπορώ να βάλω που θα ανοίγουν και που θα κλείνουν οι κυκλοφορητες ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119884 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αν δεν χωράει να βγει ο κοχλιας η ο καπνό συλλέκτης στο πίσω μέρος του λεβητα θα εχεις θέμα κάποια στιγμη ..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free


Να σε ρωτήσω και εσένα φίλε μου ( την ίδια ερώτηση με τον Jole ) τι διαστάσεις να υπολογίσω, εκτός από τις διαστάσεις του λέβητα
Ο κοχλίας ή ο καπνοσυλλέκτης είναι στο πίσω μέρος;πόσο επί πλέον πρέπει να υπολογίσω ( Αν κουράζω και με pm)
Ευχαριστώ πολύ :)


Στο πλάτος το ολικό μήκος που χρειάζεσαι είναι περίπου 2,00 m (δηλαδή από την μεριά του σιλό χρειάζεσαι έναν αέρα 60 πόντους για να μπορείς να βγάλεις τον κοχλία σε μία πείπτωση ανάγκης).

Πίσω από τον καπνοσυλλέκτη (δηλαδή πίσω από την έξοδο της καμινάδας) χρειάζεται να έχεις έναν αέρα τουλάχιστον 30-40 πόντους για να μπορείς να αφαιρέσεις με ευκολία τον καπνοσυλλέκτη..

Θέλω να ρωτησω για το ελαχιστες ψετ τεμπ.40,45,50 τι είναι? Το ρελε αέρα που το βρισκεις?


το 40,45,50 είναι επιλογή χρόνου έναρξης συντήρησης σε λεπτά.
Ρελέ αέρα τι εννοείς?

Και εμένα τώρα με τα κρύα έκαψε περίπου με εξωτερικές θερμοκρασίες 3-4 βαθμούς γύρω στα 35 κιλά πέλλετ..




Για το ρελέ αέρα ενοώ αυτό που λέει ο Jole 2 μέρες πριν΄, εγραψε τι ρυθμίσεις έχει. ( και ρελέ αέρα 50 ,αν παιζει ρόλο)
Στον δικό μου πίνακα δεν το βρίσκω ίσως δεν το έχει.
Ειναι το Air Relay ON Temperature : 30...70 c (ρελε θερμοκρασιας αερα),που λέειστο manual(στις παραμετρους) το manual εστειλε ο Pamos πριν 10 μέρες όταν είχε πρόβλημα με τον θερμοστάτη ορίου.


Ενα αλο που με προβλημάτισε και θέλω τι γνωμη σου είναι, οτι ενω ειπα να βάλω το χρονικο καθυστέρησης στον κυκλοφορητή
Ειδα σήμερα,(έβρεχε δεν πήγα έξω) οτι κάποια στιγμή η θερμοκρασια του λέβητα είχε φθάσει 77 βαθμούς
(ο θερμοστάτης ειχε κόψει λόγω υψυλης στο σπίτι)
Αν υποθέσουμε οτι για κάποιο λόγο ο θερμοστάτης εχει κόψει για αρκετή ώρα και εμείς δεν αφήνουμε τον κυκλοφορητη να κάνει αρκετή ή καθόλου αποθέρμανση όπως λέει ο Jole, μήπως δημιουργηθή υπερθέρμανση στο λέβητα? Υστερα δεν θα δημιουργηθεί προβλημα όταν στη είσοδο του κυκλοφορητη υπάρχουν τόσο ζεστά νερά
και δέν λειτουργει?

Σε καποιο σημειο λέει στο manual, οτι ένας λόγος που μπορεί να δημιουργηθεί υπερθέρμανση στο λέβητα είναι απο διακοπή του κυκλοφορητή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119892 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

manosvitacar έγραψε: Οκ βρήκα το κρυφό μενού με enter και 15 έβαλα κάθε 50 λεπτά αλλα και πάλι δεν κανει συντηρηση γιατι προφανώς δεν ειναι συνδεμενει οι κυκλοφορητες στο πίνακα και έτσι δεν ανοίγουν για ρίξουν θερμοκρασία και να πάρει μπρος η συντηρηση .


Ακριβώς!!



Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Βαγγέλη αν θες πες μου ένα τηλέφωνο να ρωτήσω κάποια πράγματα ευχαριστώ .
mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119894 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Τ


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119895 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

manosvitacar έγραψε: Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικος αλλά δεν γνωρίζω και δεν μου αρέσει να έχω ένα μηχάνημα και να μην ξέρω τη δυνατότητες έχει ...,
Αν λοιπόν συνδέσω τους κυκλοφορητες (δυο γιατί είναι δυο τα σπίτια ) στον πίνακα θα έχω κανονικά συντήρηση και θα δουλεύει και με κλειστούς θερμοστατες χώρου ;και από το κρυφό μενού θα μπορώ να βάλω που θα ανοίγουν και που θα κλείνουν οι κυκλοφορητες ;


Σωστά !


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ