Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119843 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Αστο να δουλέψει μερικές ημέρες, παρακολούθησε το και βλέπουμε πάλι..

Έβαλα την πλακέτα που θα πάω για την συντήρηση φλόγας ;δεν το βρίσκω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119852 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Λοιπόν την έβαλα διάφορα στην λειτουργία δεν είδα (συντήρηση φλογας )έχει να κανει ότι ειναι γεφυρομενη η κυκλοφορητες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119853 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Έχει μια επιλογή στο μενού ρυθμίσεων που έχει 3 επιλογές , 40 η 45 η 50 αν το βάλεις στο 50 , η διαδικασία συντήρησης θα ξεκινήσει αν μείνει κλειστός ο θερμοστατης για 50 συνεχόμενα λεπτά. Την λειτουργία συντήρησης την περιγράφω κάποια μυνηματα πριν .


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119861 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ψάχνω τα ποιο πισω μηνύματα αλλα δεν το βλέπω ..,.υπαρχει περίπτωση να μην δουλεύει η συντηρηση φλογας αν οι κυκλοφορητες δεν ειναι συνδεμενει στην πλακέτα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119864 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε:

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε: Λοιπόν βρήκα μία λύση ώστε να δουλεύει η συντήρηση κάθε 2,5 με 3 ώρες.

Η συντήρηση δουλεύει ως εξής : Κάθε 50 λεπτά ξεκινάει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά ώστε να κάνει αποθέρμανση (ρίχνει την θερμοκρασία 5-6 βαθμούς) αν όμως η θερμοκρασία συνεχίζει να είναι μέχρι 2-3 βαθμούς κάτω από την θερμοκρασία που έχουμε ορίσει στον λέβητα δεν ξεκινάει η συντήρηση. Αν όμως κατέβει 5-6 βαθμούς κάτω από την θερμοκρασία που έχουμε ορίσει ξεκινάει η συντηρηση φλόγας για 5 λεπτά.

Οπότε παρέμβαλλα ένα χρονικό delay on στην παροχή τάσης του κυκλοφορητή και το έθεσα να καθυστερεί την έναρξη του κυκλοφορητή κατά 1,5 min. Οπότε λειτουργώντας ο κυκλοφορητής μόνο 30 sec κάνει αποθέρμανση μόμο 2 βαθμούς. Οπότε η συντήρηση δουλεύει πραγματικά 2-3 κύκλους μετά. Περίπου δηλαδή σε 2,5 με 3 ώρες (ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία).







Βαγγελη, δεν πηρες την ελληνικη version??

Λοιπον, την Δευτερα πηρα χαμπαρι οτι κ εγω εχω την εκδοση 2.15GR!!!
Ειχα αλλαξει τον πινακα το καλοκαιρι καποια στιγμη, οταν μου την εφερε ο Σπυρος (χωρις κοστος λογω εγγυησης), αλλα θεωρουσα δεδομενο οτι ειχα την ιδια παλια εκδοση (2.12)

Πανω σ´αυτα που εγραψες παραπανω, πηγα στον λεβητα κ τον παρακολουθησα:
Ρυθμισεις που εχω:
70 βαθμοι οριο θερμοκρασιας
Ελαχ ψετ τεμπ: 45
Ρελε αερα: 50 ( αν παιζει σημασια)

Λογω αδρανειας ειχα 73 βαθμους

Αφου τσεκαρω κ τους κωδικους ( εχουμε κ τον 52 οπως ο Διας), χρονομετρω κ πραγματι σε 45' (η θερμοκρασια του λεβητα ειχε πεσει κατα 1 βαθμο, ηταν δηλ στους 72) ανοιγει για 2' το λαμπακι του κυκλοφορητη, ΟΧΙ ΟΜΩΣ Ο ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ!!
Συνεπως στα 2' λεπτα δεν ειχα καμια μεταβολη στην θερμοκρασια του λεβητα!!
Τυχαιο, λαθος ή σωστη συνδεσμολογια;;

Για να καταλαβω δηλ οταν σου κανει συντηρηση ο λεβητας, λογω του κυκλοφορητη στελνει κ ζεστα νερα μεσα στα σωματα καλοριφερ;;;
Εμενα κ στον παλιο πινακα δεν μου το εκανε αυτο!





Την καλησπερα Βαγγέλη και Γιώργο
Δεν βρηκα καιρό να γράψω αρχισα το λιομάζωμα.
Θέλω να ρωτησω για το ελαχιστες ψετ τεμπ.40,45,50 τι είναι? Το ρελε αέρα που το βρισκεις?
Στο βιβλιο που εδοσαν μαζι με το λεβητα (στα Ελληνικα),στις παραμετρους γράφεικαι για την οθωνη αν θέλουμε να ειναι συνεχεια αναμένη (βαζουμε το 1) αν θελουμε να σβηνει σε ενα λεπτο και να ανάβη με το αγγιγμα ενος κουμπιου,(βαζουμε το 0) Ουτε αυτο το βρηκα ομως.

Σχετικα με τη λειτουργια του λεβητα και την κατανάλωση νονίζω ότι ειναι αρκετά καλα.

Εχω ρυθμίσει τον χρονοστατη στους 20 βαθμους απο 8-11 και 16-23 και δινειεντολη να δουλεψει ο λέβητας, και τις υπολειπες ωρες που κλεινη ,πρέπει η θερμοκρασια στο σπιτι να πέσει κατω απο 17
βαθμους για να ανοίξη.
Τωρα με τα πολλα κρια μου έφαγε περίπου 2.5 τσουβαλακια 20κιλα πυρήνα το 24ωρο

Αυτο το χρονικό καθυστέρησης που έβαλες Βαγγέλη ειναι πολύ καλη ιδέα, θα το βάλω καιστον δικό μου κυκλοφορητή γιατί και μένα έχει την συντήρηση ο πίνακας.


Στον φίλο που ρωταει για τις διαστάσεις ,και αν χωράει στο χώρο ο λέβητας.
Επειδη και εγω πριν λιγες μέρες αυτά μετρούσα σου στέλνω καποια στοιχεια για τον 40αρη.


Εδώ θα το δεις . Αποκλείεται να μην δουλεύει η συντήρηση εκτος και αν δεν κάνει απο θέρμανση οπότε η συντήρηση θα ξεκινήσει αφού έχει πέσει η θερμοκρασια λεβητα τουλάχιστον 5-6 βαθμούς. Αν ο κύκλο φορητής σου δεν ειναι συνδεδεμένος στον πίνακα του λεβητα δεν θα γινεται απο θέρμανση οπότε δεν θα ξεκινάει και η συντήρηση ..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #119869 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οκ βρήκα το κρυφό μενού με enter και 15 έβαλα κάθε 50 λεπτά αλλα και πάλι δεν κανει συντηρηση γιατι προφανώς δεν ειναι συνδεμενει οι κυκλοφορητες στο πίνακα και έτσι δεν ανοίγουν για ρίξουν θερμοκρασία και να πάρει μπρος η συντηρηση .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ