Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70501 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70542 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

bavel έγραψε: Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:


Την είχα παραγγείλει εξ' αρχής αλλά αυτή που μου είχαν στείλει δεν άνοιγε.. Οπότε για περίπου 2 εβδομάδες τον δούλεψα χωρίς τρίοδη..

Όσο δούλευε ο λέβητας χωρίς τρίοδη μου έπιασε αμέσως πίσσες ρίχνωντας την απόδοση και είχε μεγάλη κατανάλωση διότι έπρεπε συνέχεια να ζεσταίνει κρύα νέρα οπότε αργούσε να ανεβάσει θερμοκρασία..

Η Τρίοδη θερμοστατική ανάμιξης είναι άκρως απαραίτητη σε λέβητες στερεών καυσίμων. ¨Εχω εγκαταστήσει την caleffi biomass των 55 βαθμών και δεν έχω ποτέ επιστροφές κάτω από 60 βαθμούς..

Αν παρατηρήσετε τα manual των περισσότερων κατασκευαστών λεβήτων στερεών καυσίμων αναφέρουν ότιη επιστροφή του κυκλώματος πρέπει να είναι πάντα πάνω από 60 βαθμούς..

Η υπερθέρμανση που αναφέρει ο υδραυλικός σου έχει να κάνει με την καύση ξύλου και όχι για καύση πυρηνόξυλου ή πέλλετ, και αφορά το δοχείο αδρανείας το οποίο είναι απαραίτητο να υπάρχει τουλάχιστον στην καύση ξύλου..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70546 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Jole έγραψε: Οταν τα σωματα ειναι κρυα πραγματι οι επιστροφες την πρωτη φορα ειναι 50-51 βαθμοι.
Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι οταν μετα απο 40 λεπτα που ζεσταθει ολο το κυκλωμα στους 59-60 βαθμους κ δουλευει συνεχεια ο κυκλοφορητης , αργει πολυ να ανεβασει θερμοκρασια, μηπως φταιει οτι δεν υπαρχουν οι κοφτρες κ δεν εκμεταλλευομαι την θερμοκρασια των καυσαεριων;;; :dry:

Ο κυκλοφορητης ειναι στη 3η σκαλα


Jole βάλε την τρίοδη και ανέβασε την θερμοκρασία λέβητα στους 72 βαθμούς.. Τότε θα ζεσταθούν καλά τα σώματα. Τσέκαρε και την εξαέρωση που προτείνει ο φίλος αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα.

Τα σώματα συνήθως αποδίδουν καλά σε θερμοκρασία νερού 60 βαθμών. Υπάρχούν βέβαια και σώματα στην αγορά που αποδίδουν με χαμηλότερες θερμοκρασίες αλλά δεν νομίζω ότι έχεις εγκαταστήσει τέτοιου είδους σώματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70603 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

bavel έγραψε: Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:

Παρε αλλον υδραυλικο


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70639 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

bavel έγραψε: Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:


Την είχα παραγγείλει εξ' αρχής αλλά αυτή που μου είχαν στείλει δεν άνοιγε.. Οπότε για περίπου 2 εβδομάδες τον δούλεψα χωρίς τρίοδη..

Όσο δούλευε ο λέβητας χωρίς τρίοδη μου έπιασε αμέσως πίσσες ρίχνωντας την απόδοση και είχε μεγάλη κατανάλωση διότι έπρεπε συνέχεια να ζεσταίνει κρύα νέρα οπότε αργούσε να ανεβάσει θερμοκρασία..

Η Τρίοδη θερμοστατική ανάμιξης είναι άκρως απαραίτητη σε λέβητες στερεών καυσίμων. ¨Εχω εγκαταστήσει την caleffi biomass των 55 βαθμών και δεν έχω ποτέ επιστροφές κάτω από 60 βαθμούς..

Αν παρατηρήσετε τα manual των περισσότερων κατασκευαστών λεβήτων στερεών καυσίμων αναφέρουν ότιη επιστροφή του κυκλώματος πρέπει να είναι πάντα πάνω από 60 βαθμούς..

Η υπερθέρμανση που αναφέρει ο υδραυλικός σου έχει να κάνει με την καύση ξύλου και όχι για καύση πυρηνόξυλου ή πέλλετ, και αφορά το δοχείο αδρανείας το οποίο είναι απαραίτητο να υπάρχει τουλάχιστον στην καύση ξύλου..

ο

δοχείο αδρανειας έχω τοποθετήσει ένα 80 lt .η τριοδη τώρα στις επιστροφές τοποθετείται? κ πόσο κοστίζει
sorry για τις τόσες ερωτήσεις αλλά να έχω μια ιδέα τι παίζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70642 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

PRIMUS 45 έγραψε:

bavel έγραψε: Φίλε vag1234 την τριοδη την έβαλες με την αρχική εγκατάσταση του λέβητα? Αν ναι είδες διαφορά κάπου? Αν κ δεν έχω το thermodinamik( primus34)συμφωνώ μ' αυτό που είχες γράψει παλιότερα ότι μοιάζει η λειτουργία τους & θέλω σε κάποια στιγμή να βάλω αν κ ο υδραυλικός μου λέει ότι είναι μόνο για υπερθέρμανση κ δεν χρειάζεται :evil:

Παρε αλλον υδραυλικο


Από αλλαγή προήλθε αυτός που πάλι καλός είναι σε σχέση με τον πρώτο καλλιτέχνη που είχα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ