Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1186 από miller

drifter έγραψε: Λοιπόν... Σε γενικές γραμμες ευχαριστημένος... με τον radijator !

Απλά το παιδευω ακόμα με τις ρυθμίσης.

Το μονο προβλημα που ειχα ειναι πως καποια στιγμη μου εμφανισε εντονες υγροποιησεις (ετρεξαν υγρα από το πλάι του λεβητα). Ειχα βαλει (υγρα?) ξυλα και σιγοεκαιγαν ενώ δεν δουλευε το βεντιλατερ μιας ειχε θερμοκρασία το σπίτι!

Θα γραψω περισσοτερα μετα μιας και πνίγομαι!



Χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος.Πισω στην επιστροφη του λεβητα εβαλες ταφ θερμοστατη της esbe?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1264 από bill987

bill987 έγραψε: Καλημέρα σας και καλώς σας ήρθα!!
Σπίτι 130 τ.μ. με ενοδαπέδια θέρμανση, έχω σκοπό να βάλω τον atmos DC25S χωρίς δοχείο αδράνειας (φέτος), θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ για να τον βάλω στο σπίτι??

Μου είπε φίλος υδραυλικός θα τον συνδέσουμε για ζεστό νερό χρήσης σtο boiler του bunderus, σωστό??
Κάντε ένα κόπο και πείτε ακριβώς τα πράγματα που θα χρειαστώ!!
Ευχαριστώ :) :)


Γίνομαι κουραστικός, το ξέρω, αλλά μια απαντησούλα??????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1267 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

bill987 έγραψε:

bill987 έγραψε: Καλημέρα σας και καλώς σας ήρθα!!
Σπίτι 130 τ.μ. με ενοδαπέδια θέρμανση, έχω σκοπό να βάλω τον atmos DC25S χωρίς δοχείο αδράνειας (φέτος), θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα χρειαστώ για να τον βάλω στο σπίτι??

Μου είπε φίλος υδραυλικός θα τον συνδέσουμε για ζεστό νερό χρήσης σtο boiler του bunderus, σωστό??
Κάντε ένα κόπο και πείτε ακριβώς τα πράγματα που θα χρειαστώ!!
Ευχαριστώ :) :)


Γίνομαι κουραστικός, το ξέρω, αλλά μια απαντησούλα??????

Ο androutsos μια βοήθεια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1273 από androutso
Ρε παιδια δεν ξερω και εγω πολα!Τωρα οτι μαθενω.Παντος εμενα μου ειπε μηχανηκος που εχει βαλει ATMOS λεβητες οτι πειρα πολυ μεγαλο για τα 98τμ DC32S.με αυτο το μηχανημα καληπτει πανω απο 200τμ.Τωρα εσυ φιλε μου συγουρα ο 25αρης ειναι πολυ καλα και με το παραπανο πιστευω μην σου πω και μικροτερο θελεις!
Μπορεις να τον βαλεις χωρις δοχιο αδρανιας αλλα οχι χωρις laddomat.To laddomat προστατευει τον λεβητα και αυξανει την ζωη του.Αλλο το δοχιο αδρανιας και αλλο το δοχιο νερων χρησης.Το δοχιο αρδανιας αποθηκευει την ενεργια που θα δωσεις στην ενδοδαπεδια και οχι για νερα χρησης!

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1452 από γιαννης δελτα

dpas έγραψε: Καλημέρα σας...

Στα 0,97 ευρώ πλέον το πετρέλαιο με συνεχώς αυξανόμενη τάση. Για μία μέση μονοκατοικία στην Βόρεια Ελλάδα το κόστος θέρμανσης με πετρέλαιο είναι περί τα 3.500 ευρώ (με λογική χρήση βέβαια).

Το ποσό αυτό πλέον, με την τρέχουσα οικονομική συγκυρία είναι εξωφρενικό.

Προσωπικά έκαιγα και περί τους 8 τόννους ξύλο για το τζάκι (για θέρμανση σαλοκουζίνας).

Και τώρα τι κάνουμε;

Πήρα λοιπόν την εξής απόφαση: Ξυλολέβητας

Σε 5 μέρες εγκαθιστώ τον λέβητα Viessmann Vitologno 100 S (στα 30 Kw). Μαζί με αυτόν ένα Δοχείο Αδρανείας 1.000 λίτρων και συσκευή Laddomat.

Ελπίζω να γίνουν όλα σωστά και να έχω τα αποτελέσματα που προσδοκώ δηλαδή οικονομική θέρμανση και πλήρη σχεδόν κατάργηση του πετρελαίου.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη....

Τι εγινε καμμια εξελιξη.........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 6 Μήνες πριν #1483 από dpas

γιαννης δελτα έγραψε: Τι εγινε καμμια εξελιξη.........


Είναι όλα τοποθετημένα, εκτός του πίνακα του Viessmann. Είχε λεπτοδουλειά γιατί έπρεπε να "δέσει" στον ήδη εγκατεστημένο πετρελαιολέβητα Buderus.

Βέβαια ήταν και ο "μάστορας" που δεν αφοσιώθηκε τελείως, αφού έτρεχε και σε άλλες δουλειές.

Το Σάββατο προγραμματίσθηκε το άναμμα... :)
Last edit: 12 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dpas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ