Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56894 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Nick the Greek έγραψε:

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

giogud έγραψε:

Sp4wN έγραψε: Γι αυτό οργανώνουμε και τα group buys όλο το χειμώνα ;)


Κανένα group buy δεν οργανώνετε. Υπάρχει περίπτωση να αγοράσετε φορτηγό ολόκληρο και να αναλάβετε την εκφόρτωση; Μόνο έτσι μπορείτε να γλιτώσετε χρήματα.


Ας κάνω μία σκέψη:

Αν υποθέσουμε ότι Απρίλιο - Μάϊο μέσα από το φόρουμ συμφωνήσουμε π.χ. 200 μέλη (τυχαίο το νούμερο) για 500 τόνους συγκεκριμένης μάρκας πέλλετ (έστω κι από διάφορα μέρη της Ελλάδας προφανώς με διαφορά τιμής λόγω μεταφορικών).
Ας υποθέσουμε ότι στη συνέχεια είναι διατεθειμένα να καταβάλλουν και προκαταβολές (στη συνέχεια και όλο το ποσό) για προαγορά των τόνων που θέλουν για το χειμώνα σε όποιον έμπορο κάνει την καλύτερη προσφορά στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη μάρκα πέλλετ.
Είναι ή δεν είναι αυτό μια μορφή ομαδικής αγοράς; Ο έμπορος θα κερδίσει από αυτό το μέγεθος προαγοράς; Ο καταναλωτής θα κερδίσει;

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.


Σημαντικό ρόλο στην τιμή μπορεί να παίξει η σύμπτυξη του χρόνου και η συνολική οργάνωση. Για να κριθεί επιτυχημένο, να αξίζει τον κόπο για όλους, πρέπει να υπάρχει και συγκέντρωση αυτών που θα κάνουν τελικά την προσφορά.
Αν μου πουν 5-6 Αθηναίοι, να πάρουν την ίδια μέρα πέλλετ (1 φορτίο συνολικά) θα μπορέσει να μοιραστεί στα σπίτια με χαμηλό κόστος.
Σήμερα θα μπορούσε να γίνει αυτό με τελικό κόστος στα 295€ για το Bioenergy Point και παράδοση στην Αθήνα. Μιλάμε για καταχείμωνο και παράδοση στο σπίτι.
Οργάνωση δεν έχετε.


Αν βρείς άλλους 5 εγώ είμαι μέσα για 40 σακιά.. :)


giogud Τι έγινε με την πρόταση που έριξες? Βρέθηκαν οι άλλοι 5 για Αθήνα? :)

HP60 10,5kw
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Nick the Greek.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #56925 από alexx
Απαντήθηκε από alexx στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλή η ιδέα σας παιδιά το ειχα και εγω μεσα στο μυαλό μου!!!! Τι λέτε να το προχωρήσουμε ;;;; ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57076 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Βρήκα με 5.07€ το 15κιλο για παραγγελία τόνου και παραλαβή από κατάστημα. Εντός λεκανοπεδίου Αθηνών 355€ 990 κιλά με παράδοση και φπα. Είναι αυτός www.ecowoodhellas.gr/category/Pellet και λέω να δηλώσουμε οι Αθηναίοι μια ομαδική παραγγελία να κάνει μια βόλτα να μας μοιράσει με καλύτερη τιμή. Πως θα οργανωθούμε όμως; Υπ΄όψιν ότι δεν αξίζει για μένα άλλη μάρκα αν δεν έχει τουλάχιστον 100€ κάτω. Μετά από δοκιμές έχω τις εξής αναλογίες:
Αυστριακό 21 κιλά=31 κιλά μακη=26 κιλά bioenergy point
Θέλω να πω οτι έκαψα 3 συνεχόμενες μέρες για τις ίδιες ώρες συνολικά με τις ίδιες εξωτερικές-εσωτερικές θερμοκρασίες αυτά τα κιλά πέλλετ. Χώρια τη διαφορά στάχτης.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pianoteacher.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57080 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

pianoteacher έγραψε: Βρήκα με 5.07€ το 15κιλο για παραγγελία τόνου και παραλαβή από κατάστημα. Εντός λεκανοπεδίου Αθηνών 355€ 990 κιλά με παράδοση και φπα. Είναι αυτός www.ecowoodhellas.gr/category/Pellet και λέω να δηλώσουμε οι Αθηναίοι μια ομαδική παραγγελία να κάνει μια βόλτα να μας μοιράσει με καλύτερη τιμή. Πως θα οργανωθούμε όμως; Υπ΄όψιν ότι δεν αξίζει για μένα άλλη μάρκα αν δεν έχει τουλάχιστον 100€ κάτω. Μετά από δοκιμές έχω τις εξής αναλογίες:
Αυστριακό 21 κιλά=31 κιλά μακη=26 κιλά bioenergy point
Θέλω να πω οτι έκαψα 3 συνεχόμενες μέρες για τις ίδιες ώρες συνολικά με τις ίδιες εξωτερικές-εσωτερικές θερμοκρασίες αυτά τα κιλά πέλλετ. Χώρια τη διαφορά στάχτης.


Αν πέσει κάτω απο τα 340 του giogud εγώ είμαι μέσα για 1 παλέτα για Αγ. Δημήτριο..

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57110 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

pianoteacher έγραψε: Βρήκα με 5.07€ το 15κιλο για παραγγελία τόνου και παραλαβή από κατάστημα. Εντός λεκανοπεδίου Αθηνών 355€ 990 κιλά με παράδοση και φπα. Είναι αυτός www.ecowoodhellas.gr/category/Pellet και λέω να δηλώσουμε οι Αθηναίοι μια ομαδική παραγγελία να κάνει μια βόλτα να μας μοιράσει με καλύτερη τιμή. Πως θα οργανωθούμε όμως; Υπ΄όψιν ότι δεν αξίζει για μένα άλλη μάρκα αν δεν έχει τουλάχιστον 100€ κάτω. Μετά από δοκιμές έχω τις εξής αναλογίες:
Αυστριακό 21 κιλά=31 κιλά μακη=26 κιλά bioenergy point
Θέλω να πω οτι έκαψα 3 συνεχόμενες μέρες για τις ίδιες ώρες συνολικά με τις ίδιες εξωτερικές-εσωτερικές θερμοκρασίες αυτά τα κιλά πέλλετ. Χώρια τη διαφορά στάχτης.


Για δες εδώ αν σε ενδειφέρει.. www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...2475&Itemid=53#57100

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57384 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Χθες το βραδυ ηρθε ο ανιψιος μου με την γυναικα του και πηγαμε για τσιπουρακι,και οι δυο ειναι μηχανικοι και ενεργιακοι επιθεωρητες ,τους εδειξα και διαβασαν τα φουμαρα που εγραψα για το φυσικο αεριο και το πελλετ και συμφωνισαν οτι οχι μονο φουμαρα δεν ειναι αλλα ειναι πολυ σωστα!
Σημερα με πηρε τηλ. ενας φιλος και μου εδωσε στο τηλ. εναν δικο του φιλο ο οποιος εβαλε λεβητα πελλετ της edilkamin 33kw και ηθελε να με ρωτησει εαν ειναι φυσιολογικη η καταναλωση του,μου ειπε οτι για 280 μετρα σπιτι τις 3 τελευταιες μερες που πιασαν τα κρυα καιει 7 τσουβαλακια την ημερα του ειπα οτι απο λεβητες πελλετ δεν σκαμπαζω και πολλα αλλα τον ρωτησα σε αναλογες θερμοκρασιες ποσο πετρελαιο εκαιγε και μου ειπε κοντα στα 40 με 50 λιτρα αρα του λεω μια χαρα εισαι τοτε,τι μια χαρα μου απανταει σχεδον οσα εδινα περυσι με το αυξημενο πετρελαιο δινω φετος με πελλετ(μου ηθελε και german pellet),και τα 7000+ (εβαλε και 1000 λιτρα μπαφερ)που εριξα ποτε θα τα αποσβεσω μου λεει,τα ξερω φιλε του λεω μην σκας ,για να εριξες 7+ χιλιαρικα του λεω θα εχεις λεφτα ριξε αλλα 2 και παρε μια μηχανη και φτιαχνε μονος σου,εγω πλακα του εκανα και αυτος το πηρε στα σοβαρα και μου ειπε "μαλλον ετσι θα κανω"!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.528 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ