Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48192 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Μόνωση θα έχεις την ίδια, συμπεριφορά στην υγρασία θα είναι διαφορετική. Άν ανοίξει ρωγμή στον σοβά και περάσει υγρασία πίσω από την πολυστερίνη, θα κατέβει όλη η κατασκευή κάτω. Όχι σε 2-3 χρόνια, αλλά σε 5-6. Και άντε να είναι μονοόροφο το κτίριο και να κάτσεις να ξανακάνεις το κομμάτι που έπεσε, αν πρόκειται για 9 μέτρα ύψος σαν τα δικά μας και πέσει η μόνωση του τρίτου, τι κάνεις, ξανά σκαλωσιές και πάγια έξοδα γιατί δεν έβαλες τον ακρυλικό εξ αρχής...



ας δουμε λοιπον την υγρασια...
απο το τεχνικο φυλλαδιο της φιμπραν για εξηλεασμενη εχουμε:
www.fibran.gr/files4users/files/document...0XPS/ETICS_GF_gr.pdf

Μακροχρόνια απορρόφηση νερού µε ολική εµβάπτιση
Χωρίς επιδερµίδα vol. % 1,5 ΕΝ 12087

απο την διογκωμενη που εβαλα εγω εχουμε:
Υδροαπορροφητικότητα με εμβάπτυση EPS 80 (διογκωμένη πολυστερίνη) : 3,0% κατά ΕΛΟΤ ΕΝ 12087.

δηλαδη για 1,5% θα κατεβει ολη η κατασκευη κατω?
ελπιζω να κανεις λαθος φιλε γιατι εφτυσα αιμα για να περασω ολο το σπιτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48211 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
και εγω διογκωμενη εβαλα (neopor-8cm) στην ευρωπη αυτη βλεπω βαζουν,τωρα τι μοδα ειναι αυτη στην ελλαδα με το xps δεν ξερω (παντος κι'εγω εβαλα 60 ποντους xps κατω για την υγρασια ειχα ανεβασει φωτο).
οσο για το ταβανι ο ενας ελεγε ετσι ο πετροβαμβακας ο αλλος ελεγε αλλιως και δεν εβγαλα ακρη εαν κανει κακο στην υγεια.
Ετσι πηγα στο αριθερμ που ειναι παπλωμα και αυτο,αλλα βγαινει ποιο ακριβο και επειδη εβαλα 5ρι σκεφτομαι να βαλω ενα 5ρι xps που εχω απο επανω,και με λιγο αφρο θα το κλεισω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48212 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: Καλα ολα αυτα οι τυποι οι συντελεστες λ και ολα αυτα αλλα σκεφτηκε κανεις οτι ολα αυτα ειναι και ενα τρικ ωστε οι εταιριες να πασαρουν αυτο που θελουνε.
Ειναι τοσο μεγαλη επιστημη η παραγωγη θερμομονωτικων πλακων που η fibran και ο γερμανος εγινε αυθεντια.
Μηπως πολυ κουβεντα για το τιποτα?μηπως η εξιλασμενη μα την διογκωμενη πολυστερινη δεν εχουν καμια διαφορα στην μονωση αλλα εχουν μισή τιμη η μια με την αλλη?

Μιλωντας με μαστορα που δουλευε στην γερμανια μου ειπε οτι για το σπιτι μου αν ειναι να κανω μονωση να προτιμήσω να βαλω 10αρα διογκωμένη και οχι 7 εξιλασμενη.
Και αν βαλω 10αρα διογκομενη με απλο σοβα και οχι ακρυλικο τι θα γινει?
Αποψη μου ειναι οτι μια χαρα μονωση θα εχω.


αν βαλεις απλο σοβα θα κανει ρωγμες ... εχουν διαφορετικους βαμους ελαστικοτητας
κατα τ αλλα μια χαρα κανει και η διογκωμενη
καθε υλικο εχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48514 από tsimentoulis
Απαντήθηκε από tsimentoulis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
η stohellas δίνει εγγύηση 10 χρόνια με τη διογκωμένη και λέει ότι αυτή βάζουν συνήθως στο εξωτερικό

μάλλον αυτή θα βάλω εγώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48596 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

tsimentoulis έγραψε: η stohellas δίνει εγγύηση 10 χρόνια με τη διογκωμένη και λέει ότι αυτή βάζουν συνήθως στο εξωτερικό

μάλλον αυτή θα βάλω εγώ


Ψαξτο καλυτερα με αποτελεσματα και οχι με το τι προτεινουν στο εξωτερικο.....Σε ποια περιοχη μενεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48671 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Υπάρχει 2 πολύ σοβαρές παράμετροι που δεν λαμβάνονται υπ όψιν όσο χρειάζεται σε αυτήν τη συζήτηση:
η διαπνοή και η θερμοχωρητικότητα των τοίχων.
Οι τοίχοι πρέπει να διαπνέουν(αφήνουν κάποια υγρασία και αέρα να περάσει) και να συσσωρεύουν θερμοκρασία (ώστε μετά να την διοχετεύουν).
Πολύ καλά αναφέρονται όλα αυτά εδω: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...ldforums=1&Itemid=53

μη βαριέστε να το διαβάσετε. Μπορεί να φτιάξετε το τέλεια αδιάβροχο σπίτι που να συμπεριφέρεται όμως όπως όταν φοράμε το αδιάβροχο νάυλον και γινόμαστε από μέσα μούσκεμα στον ιδρώτα.

Απ 'οτι άκουσα, το NEOPOR είναι πολύ καλό γι αυτά, σε αντίθεση με το XPS (το μπλέ ή πράσινο ντάου που λένε) το οποίο δεν διαπνέει αλλά είναι δημοφιλές στην Ελλάδα λόγω καλής διαφήμησης.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ