Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41428 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Εχω στη πλακα, κατω απο στεγη 3 ποντους πολυστερινη και προσανατολιζομαι να προσθέσω ακομη 3 ή 5 αναλογα με το κοστος. Γνωριζει κανεις σε τιμες κυμαινεται η εξηλασμενη στους 3 και 5 ποντους? το αναλογο σε πετροβαμβακα κοστιζει ποιο φτηνα αν καταλαβα καλα. Αλλα θα μπορουσα να ¨σηκωσω΄την υπαρχουσα πολυστερινη και να βάλω απο κατω το πετροβάμβακα? Στη σοφιτα ανεβαινω σχετικα συχνα αλλα χωρις πυκνη χρήση. Ελεγχο στεγης κλπ εγκαταστασεων. Αρα θεμα βατότητας υπάρχει.


Απ'ότι κατάλαβα παίζει τρελή διακύμανση τιμών στα μαγαζιά. Έχουν βγει οι χάροι με τις κόσες και παίρνουνε κεφάλια.

Θέλει πολύ ψάξιμο.

Για αρκετά καλές τιμές μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Έχει τις καλύτερες τιμές που είδα στο διαδίκτυο, το λίγο που έψαξα.

Ωστόσο έχω δει και φτηνότερα, πχ Leroy Merlin.

Συγκεκριμένα, τον πετροβάμβακα 5cm 50kgr/m2, στο λινκ που έδωσα τον έχει 2,77€ ανά πλάκα, ενώ ο Asteris τον αγόρασε στο Leroy 2,66€ ανά πλάκα.

Για δες σε άλλα μαγαζιά πόσο τον δίνουν...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41433 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
2.6€ το μέτρο τον πήρα, όχι την πλάκα. Η πλάκα είναι 0.72τμ. Πήρα όμως τον 40κιλο, όχι τον 50κιλο που δείχνει το site. Διαφορά σε μόνωση δεν έχουν, απλά ο 40κιλος είναι πιό μαλακός και σχίζεται πιό εύκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41443 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Τότε άκυρη η σύγκριση, άσε που στο λινκ που έδωσα δεν έχει των 40 κιλών για να το ξαναδούμε.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41450 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
παρασκευη θα πάω προς Θεσσαλονικη, Leroy να δω τι "παιζει". Υπαρχουν εκει ετοιμοπραδοτα υλικα ή πανε με παραγγελια? Θα ήθελα πολυ να παρω πετροβαμβακα αλλά αναρωτιεμαι πως θα ειναι τοαποτέλσμα με τη πολυστερινη απο πάνω.
3 ποντοι κατοι κανουν αλλά και οι 8 θα ειναι ακομη καλύτεροι. Το πόσο χάνω και πως δεν το εχω ψάξει. Παντως σίγουρα στο χώρο που εχω τη σομπα καλα ειναι να υπάρχει η μέγιστη δυνατη μονοωση για λιγοτερες απώλειες και καλυτερη αντοχη της ζέστης.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41454 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Γνώμη μου είναι να μην βάλεις πετροβάμβακα 40-50 κιλών σε σημεία που θα πατάς πάνω. Δεν αντέχει, συμπιέζεται. Πρέπει να πάρεις 75-100 κιλών, που όμως η τιμή του αρχίζει να πλησιάζει τις τιμές της αντίστοιχης πολυστερίνης. 40-50 κιλών μόνο όπου δεν θα πατήσεις ποτέ, ή αν είναι να βάλεις κάνα πολύ ελαφρύ χαρτοκιβώτιο, καμιά κουβέρτα-κιλίμι κλπ. Εννοείται στρώνουμε πρώτα κάνα νάυλον.

Στο Leroy έχει στοκ τα περισσότερα από τα μονωτικά που συζητάμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41458 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ELECTRICALCHIEF έγραψε: παρασκευη θα πάω προς Θεσσαλονικη, Leroy να δω τι "παιζει". Υπαρχουν εκει ετοιμοπραδοτα υλικα ή πανε με παραγγελια? Θα ήθελα πολυ να παρω πετροβαμβακα αλλά αναρωτιεμαι πως θα ειναι τοαποτέλσμα με τη πολυστερινη απο πάνω.
3 ποντοι κατοι κανουν αλλά και οι 8 θα ειναι ακομη καλύτεροι. Το πόσο χάνω και πως δεν το εχω ψάξει. Παντως σίγουρα στο χώρο που εχω τη σομπα καλα ειναι να υπάρχει η μέγιστη δυνατη μονοωση για λιγοτερες απώλειες και καλυτερη αντοχη της ζέστης.


Φιλε μου εχω βαλει στην πλακα της σοφιτας 5αρα πολυστερινη.
Εδω και δυο μερες δεν αναψα τιποτα στο σπιτι.Θερμοκρασιες απο Σαββατο με 24 πεσαμε Δευτερα στους 22.
Επανω στην πολυστερινη αμα θες χορευεις κανεις πάρτι τρέχεις εχω και ενα σκασμο πραγματα επανω.Δεν καταλαβαινει τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ