Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #40880 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Επίσης να ενημερώσω συμφορουμίτες και ομάδα διαχείρισης ότι έκανα κρούση στο κατάστημα για τυχόν παροχή έκπτωσης στα μέλη του φόρουμ. ;)

Το e-mail που απέστειλα, που περιέχει το αίτημα - ενημέρωση που υπέβαλα, είναι στη διάθεση των διαχειριστών, εφόσον το επιθυμούν. :)

Εν αναμονή λοιπόν τόσο του gadget-ακίου μου, όσο και της απάντησης του καταστήματος! :woohoo:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #40885 από niknik
Απαντήθηκε από niknik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Άντε με γειά και καλές μετρήσεις. Περιμένουμε εντυπώσεις για να το ... χτυπήσουμε κι εμείς.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #40890 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41051 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

GT έγραψε: Πιο πολύ το ταβάνι κάτω απ' τη σκεπή και ιδιαίτερα το οριζόντιο παράθυρο (1x1) που οδηγεί εκεί, απ' όπου λογικά έχω τεράστιες απώλειες, μιας και είναι πάνω από το εσωτερικό σκαλοστάσιο (μαιζονέτα), ακριβώς εκεί που "σκάει" ο ζεστός αέρας που ανεβαίνει από τον 1ο στο 2ο.


Γιάννη εχεις ψαχτει για καμια λυση με αυτό το θέμα; Διοτι εχω και εγω μια περιπτωση περιπου ομοια με την δικη σου.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41065 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εγώ πάντως έχω πάρει αυτό www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.020012
είναι κάτι αντίστοιχο της black&decker και είμαι ευχαριστημένος.
Το είχε βγάλει προσφορά περίπου 30 ευρώ πριν 1 χρόνο και το πήρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #41072 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε:

GT έγραψε: Πιο πολύ το ταβάνι κάτω απ' τη σκεπή και ιδιαίτερα το οριζόντιο παράθυρο (1x1) που οδηγεί εκεί, απ' όπου λογικά έχω τεράστιες απώλειες, μιας και είναι πάνω από το εσωτερικό σκαλοστάσιο (μαιζονέτα), ακριβώς εκεί που "σκάει" ο ζεστός αέρας που ανεβαίνει από τον 1ο στο 2ο.


Γιάννη εχεις ψαχτει για καμια λυση με αυτό το θέμα; Διοτι εχω και εγω μια περιπτωση περιπου ομοια με την δικη σου.


Ψιλοψάχτηκα, μόνο διαδικτυακά όμως.

Υπάρχουν λύσεις πανάκριβες (30€/m2), όπου στρώνεις πλάκες που έχουν κάτω μόνωση και πάνω κάτι σαν πλακάκι. Και κάνεις κανονικά προσβάσιμο πάτωμα. Απορρίπτεται λόγω κόστους.

Η πιο valye for money λύση που βρήκα εδώ, είναι η στρώση πλακών πετροβάμβακα, 50kgr/m2.
Το πολύ πολύ στρώνεις πάνω από το τζάμι και 2η στρώση ή ακόμα καλύτερα καμιά πολύ σκληρή, 150 ή 175 kgr/m2.

Βέβαια πετροβάμβακας εφόσον δε χρησιμοποιείς το δώμα. Οπότε αν θες, κάνεις διάδρομο με εξηλασμένη πολυστερίνη για να περνάς, πχ εγώ θέλω να πάω μέχρι το φεγγίτη για πρόσβαση στην καμινάδα. Δεν ανεβαίνω πάνω για άλλο λόγο.

Αλλιώς παντού πολυστερίνη και σαφώς μεγαλύτερο κόστος, αλλά προσεκτικό περπάτημα και όχι εναπόθεση βαριών αντικειμένων.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ