Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39072 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
κυριοι,
ορυκτοβαμβακας 5εκ
στα leroy με 1,66 το μ,
παω για 10 εκατοστα στη σκεπη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39096 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Μετά απο αρκετη σκεψη πηγα σημερα στην Κατερινη για να βρω πετροβαμβακα,για να μονωθει ενα τμημα της σκεπης ,αναμεσα στα ξυλα.
Εψαχνα να βρω των 5εκ και πυκνοτητας 40kg ή 50kg. μετα απο αρκετη ερευνα και αφου βρηκα τιμές που σε επιανε εγκεφαλικό,(4-4,5 ευρω) και παραδοση στον χωρο τους,τελικά τον βρηκα στην τιμή των 2,6 ευρω/μ2,και παραδοση στον χωρο μου(40km μακρυα)
Ειναι σε δεματα των 10 πλακών συνολου 7,20μ2
Εντος των ημερων ξεκιναω.


Θα μονώσεις κάτω από το πέτσωμα, ή από πάνω? Κάτω από την σκεπή έχει πλάκα?


Αστέρη θα μονωσω κάτω απο το πετσωμα.Κάτω απο την σκεπή δεν εχω πλάκα αλλα ξυλινο πατωμα,το οποιο εχω στρωσει με μια στρωση ορυκτοβαμβακα 5εκ. Ευελπιστω του χρονου να στρωσω ακομα ενα υλικο πάχους 5 εκ..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39099 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Καλύτερα τότε να στρώσεις τώρα το δεύτερο στρώμα μόνωση στο ξύλινο πάτωμα, εκεί γίνεται η μεγαλύτερη εναλλαγή θερμότητας, όχι στο πέτσωμα. Εκτός αν το δώμα αυτό κατοικείται και θερμαίνεται και κατάλαβα λάθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39242 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dr.panosv έγραψε: κυριοι,
ορυκτοβαμβακας 5εκ
στα leroy με 1,66 το μ,
παω για 10 εκατοστα στη σκεπη...


Θυμάσαι μήπως στοιχεία?

Τρέχει κάποια προσφορά ή η τιμή είναι στάνταρ?

Είδα στον (παλιό? 10ος 2011) τιμοκατάλογο της Knauf τον Classic 040 ρολό (αναφέρει "λ=0,040 W/mK, γενικών χρήσεων και για στέγες") υποτίθεται οικολογικός (Ecose Technology), στα 1,75€/m2 προ ΦΠΑ, άρα 2,15€/m2 τελική. Αν είναι το ίδιο, μια χαρά το βρήκες.

Ρε παιδιά αν στρώσω τον παραπάνω ορυκτοβάμβακα πάνω στην πλάκα θα κάνω δουλειά λέτε? Με την τιμή στα 2,15€/m2, θα μου βγει στα 150€ περίπου. Φτηνότερο από πετροβάμβακα.

Βασικά μειονεκτεί σε κάτι έναντι πετροβάμβακα ίδιου πάχους και συντελεστή λ? :dry:

Θεωρητικά πόσο % λιγότερη κατανάλωση θα είχα αν τον έβαζα?
(Asteris για σένα βαράει η κουδούνα, τα πας πολύ καλά με τους υπολογισμούς! :) :P )

Να δω τι παίζει με την απόσβεση, είμαι στους 2tn πετρέλαιο περίπου... αν γλιτώσω 100-150lt θα βγει στη σεζόν δηλαδή.

Έχω 2cm fibran μεταξύ πλάκας - σοβά και άλλα 2cm fibran στη σκεπή.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39244 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Τον είδα και τον ορυκτοβάμβακα που είχε το Leroy, αλλά αφενός είναι 0.040, έναντι 0.035 του Fibran και αφετέρου δεν μου φάνηκε για 5άρης, μάλλον συμπιέζεται ελαφρώς οπότε θα μικρύνει το πάχος του όταν στρωθεί και θα χάσει ελαφρώς μονωτικές ιδιότητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #39245 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Θοδωρή, αν θες και άλλα πακέτα και για να μην πληρώσεις μεταφορικά, μπορεις να πας να προσθέσεις στην παραγγελία την δικιά μου που έρχεαι το Σάββατο. Αρκεί να έχεις και κάνα κλουβάκι της δουλειάς να τα πας από Λητή-Δρυμό...


Αστερη δεν μπορω να φερω φορτηγακι απο την δουλεια, οτι γινει θα γινει με το yaris ή θα υποχρεωθω γι αλλη μια φορα στον γείτονα να παρω το navara και να ερθω να παρω τα λιγα μετρα που θα σας μεινουν. Αφου μονωσω την πλακα στα δυο δωματια που με ενδιαφερουν κυριως και δω τα αποτελεσματα, τοτε θα παω leroy και θα παραγγειλω και τα υπολοιπα μετρα να μου τα φερουν στην πορτα.

Με προβληματιζει λιγο το οτι το ανοιγμα για την σοφιτα ειναι στενο και μαλλον θα πρεπει να κοψω τις πλακες. Η κοπη γινεται ευκολα να υποθεσω ε? Ελπιζω να μην γεμισει ολο το σπιτι ινες, ε?

Ασε που θα πρεπει και να τακτοποιησω ολα τα πραγματα επανω στην σοφιτα και να τα μεταφερω απο εδω και απο εκει μεχρι να μπουν οι πλακες στην θεση τους.

Αλλη μια ερωτηση, αν βαλω επανω απο τις πλακες μοκετες που εχω και τωρα στη σοφιτα και απο επανω αποθηκευσω πραγματα (μην φανταστεις τιποτα βαρια), θα εχουν θεμα οι πλακες? θα μπορω να παταω πανω τους? ή να κανω τον διαδρομο οπως ειχαμε πει με dow?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.235 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ