Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103653 από jps

nchatzitou έγραψε: @DOOM_NX
Σ΄ευχαριστώ και σένα για το ενδιαφέρον σου , αλλά για αγορά από Θεσσαλονίκη το έχω ψάξει και δεν με συμφέρει λόγω μεταφορικών . Για Schweighofer ζητάνε 90€ για 3 τόνους μεταφορά στη Ξάνθη. Επίσης το φορτηγό δεν το φέρνει μέχρι το σπίτι μου (είναι σε δύσκολο σημείο) αλλά και αν το φέρει θα χρειαστώ άλλα 30€ για εργάτες να το κατεβάσουν και να το αποθηκεύσουν .
Οπότε την τρώω και δεν μιλάω. Εδώ βρήκα RZ 1130€ τα 3250 κιλά (0,34/κιλό) ξεχωριστά τα εργατικά για την αποθήκευση.
Για το Ameco που βρήκα με 286€/τόνος , ήθελα να ξέρω αν έχει διαφορά από το Ahira που χρησιμοποιώ ;
είναι καλύτερο ή όχι. Βασικά μ΄ενδιαφέρει η στάχτη και θερμογόνος δύναμη.


Φίλε Νίκο,τα δύο πέλλετ από άποψη ποιότητας δεν έχουν καμία σχέση,σύμφωνα και με τις απόψεις των μελών του φόρουμ,που τα δοκίμασαν.
Το Ameco είνα κλάσεις ανώτερο,αφού κατέχει δύο πιστοποιήσεις,θεωρείται από τα καλύτερα πέλλετ στην ελληνική αγορά στη σχέση ποιότητας-τιμής και όσα μέλη του φόρουμ το δοκίμασαν,κατά γενική ομολογία,έμειναν ευχαριστημένα.
Όσον αφορά το Ahira,δεν είναι πιστοποιημένο και ενώ μέχρι πριν δύο χρόνια πολλοί το θεωρούσαν ως το καλύτερο βουλγάρικο,πέρισυ πολλοί έμειναν δυσαρεστημένοι και είχαν παράπονα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103659 από john88s
Πάντως το καλύτερο είναι να πάρεις 10 τσουβάλια ameco, να το δοκιμάσεις στο μηχάνημα σου, πριν προβείς σε μεγαλύτερη αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103694 από Pellet ZarisEcoEnergy

nchatzitou έγραψε: @DOOM_NX
Σ΄ευχαριστώ και σένα για το ενδιαφέρον σου , αλλά για αγορά από Θεσσαλονίκη το έχω ψάξει και δεν με συμφέρει λόγω μεταφορικών . Για Schweighofer ζητάνε 90€ για 3 τόνους μεταφορά στη Ξάνθη. Επίσης το φορτηγό δεν το φέρνει μέχρι το σπίτι μου (είναι σε δύσκολο σημείο) αλλά και αν το φέρει θα χρειαστώ άλλα 30€ για εργάτες να το κατεβάσουν και να το αποθηκεύσουν .
Οπότε την τρώω και δεν μιλάω. Εδώ βρήκα RZ 1130€ τα 3250 κιλά (0,34/κιλό) ξεχωριστά τα εργατικά για την αποθήκευση.
Για το Ameco που βρήκα με 286€/τόνος , ήθελα να ξέρω αν έχει διαφορά από το Ahira που χρησιμοποιώ ;
είναι καλύτερο ή όχι. Βασικά μ΄ενδιαφέρει η στάχτη και θερμογόνος δύναμη.


Το Ameco ειναι ανωτερο πέλλετ με διαφορά απο ολα όσα αναφερθήκαν σ'αυτήν την κουβέντα.
Και για την ώρα είναι και πιο οικονομικό!
Edit by Stavrax
Kύριε Ζαφειρόπουλε καλό θα ήταν να ρίχνατε μια ματιά στους κανόνες λειτουργίας της κοινότητας.
ΥΓ Δεν χρησιμοποίησα το κόκκινο γιατί μοιάζει πολύ δασκαλίστικο.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103695 από Pellet ZarisEcoEnergy

jps έγραψε: Το Ameco είνα κλάσεις ανώτερο,αφού κατέχει δύο πιστοποιήσεις,θεωρείται από τα καλύτερα πέλλετ στην ελληνική αγορά στη σχέση ποιότητας-τιμής και όσα μέλη του φόρουμ το δοκίμασαν,κατά γενική ομολογία,έμειναν ευχαριστημένα.


Πολύ χαίρομαι που το ακούω αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103699 από egglezos
πολλά μπορούν να γράφονται για το ποιός έχει το καλύτερο πέλλετ ή ότι άλλο σχετικό (μήν πώ και μας διαβάζουν και γυναίκες...) αλλά, να προτείνω κάτι?

Υπάρχει στο ΕΚΕΤΑ / ΙΔΕΠ το Εργαστήριο Τεχνολογιών Ορυκτών Καυσίμων το οποίο και διενεργεί ελέγχους στα κάυσιμα. Συλλέγετε δείγματα, κάνετε έναν έρανο από τους άμεσα ενδιαφερόμενους να πληρώσουν το κόστος των δοκιμών (ή μπορεί να τους έχουν κάνει ήδη οι ίδιοι γιατί αυτή είναι και η δουλειά τους στο κάτω κάτω), τα στέλνετε στο ΕΚΕΤΑ, ζητάτε ανάλυση υγρασίας, τέφρας, ανωτέρας και κατωτέρας θερμογόνου δύναμης, σημείου τήξης, περιεχομένων στοιχείων και ιχνοστοιχείων και ότι άλλο θέλετε...

...ζητάτε άν θέλετε και μια αναφορά και επεξήγηση από τους χημικούς του εργαστηρίου...

... και τέλος θα καταλάβετε όλοι τί ακριβώς συμβαίνει, επίσημα και χωρίς αμφιβολίες πιστότητας, με πρότυπα δοκιμών και όλα. Δεν χρειάζεστε ούτε πιστοποιήσεις ούτε τίποτα. Η μάλλον χρειάζεται...το ΕΝ 14961 πιστοποιεί ότι αυτό που θα πάρετε ώς ανάλυση δοκιμών, τηρείτε καθ'όλη την παραγωγή του καυσίμου οπότε και ξενοιάζετε.

Τότε θα δείτε ότι από τις αναλύσεις και μόνο ότι δεν χρειάζεται να κάνετε καμία δοκιμή σε λέβητες ή σόμπες, μιλάνε τα στοιχεία από μόνα τους, αρκεί να ξέρεις να τα διαβάσεις: και το κλίνκερ φαίνεται, και ποια διαβρώνουν και ποια όχι, ποια είναι καθαρά ξύλου και ποια με σκουπίδια, τα πάντα.

Σημειώστε ότι εγώ έχω δοκιμάσει με έξοδα της εταιρείας μας και χωρίς να υποχρεούμαι αλλά μόνο και μόνο για να γνωρίζω τί υλικά καίνε οι λέβητες μου, τουλάχιστον 5 διαφορετικές ποικιλίες πυρηνόξυλου, 5-6 πελλέτες ξύλου, 3 αγροπελλέτες, αμύγδαλο, ροδάκινο, νοτσιολίνο, κα.α. Με τον τρόπο αυτό, γνωρίζω όσο περισσότερα μπορώ για τα καύσιμα που καίνε οι λέβητες και τί διαγωγή να περιμένω. Σε συνδιασμό και με την δοκιμή στον λέβητα, έχεις ένα πολύ καλό συμπέρασμα.

Λυπάμαι όμως που δεν μπορώ να τα δημοσιοποιήσω για ευνόητους λόγους και παρακαλώ για την κατανόηση σας. Προτείνω όμως τα ανωτέρω και σκεφτείτε το...αν μπορεί να οργανωθεί, γιατί όχι...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103701 από dimlyk
ποιοι ειναι οι αμεσα ενδιαφερομενοι γι να κανουμε ερανο? :)

κι οπωςς ειπες μπορουμε να μιλαμε μονο για πιστοποιημενα
μα αυτα εχουν εχουν ηδη μετρησεις απο πιστοποιημενα εργαστηρια
και νομιζω οτι οποιος δεν εχει να κρυψει κατι μπορει να τα δημοσιοποιησει στο φορουμ η στις ιστοσελιδες τους οπως εχουν κανει ηδη καποιοι και με απιστοποιητα

το ζητουμενο ομως δεν ειναι μονο αυτο αλλα το δυνατον καλυτερο στην χαμηλοτερη τιμη
κι αυτο για τον καθενα ειναι διαφορετικο ...ειτε σαν πελλετ ειτε ακομα και σαν αλλο ξυλοκαυσιμο (δικη μου ορολογια μη βαρατε :) )

καταλαβαινω τους λογους μη δημοσιοποιησης αλλα θα ηθελα να τα δω (εννοειτε χωρις διακριτικα τιτλων) αν αυτο ειναι το κυριως προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ