Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88550 από GT

kapjohn έγραψε: βεβαιοτατα και περιμενω και αλλους απο την περιοχη μου


Εφόσον επιθυμείς, μπορείς να μπεις στη λίστα του θέματος Ας οργανωθούμε ανά περιοχή για συναντήσεις & ομαδικές αγορές!!! . :)

Απλά κάνεις ένα post εκεί με Δήμο / Νομό όπου κατοικείς και οι συντονιστές σε εντάσσουν στον πίνακα που θα δεις (μην τον επεξεργαστείς).

Βέβαια το θέμα αυτό είναι γενικό, απλά για να οργανωθούμε ανά περιοχές, όπως λέει και ο τίτλος.

Sorry για τα off topic παιδιά. :blush:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90787 από dimlyk

dimlyk έγραψε:

dimlyk έγραψε: χθες και σημερα εκαψα και το 4ο πελλετακι μου ...το γνωστο σβαι ...
ομοια εικονα γενικα με το γκολντεν με ισως λιγοτερα μαυρισματακια εξωτερικα αλλα τα ιδια στο εσωτερικο ...ισως λιγο λιγοτερη σκονη (σ αυτο ομως δεν δινω ιδιαιτερη σημασια μια και δεν γνωριζω το ιστορικο κακοποιησης του καθενα ) οσο για την καυση η αναμενομενη τελεια γρηγορο ανεβασμα θερμοκρασιας ελαχιστη σταχτη και μηδενικο κλινκερ ....και συγκριτικη βαθμολογια
εγγερ 9 (λογω τιμης 4.85 εναντι 5.5 του σβαι. θα δειξει αν εξακολουθησει και του χρονου σαν τιμη)
γκολντεν 8,5 ( επισης λογω τιμης προηγειται του σβαι και υπολειπεται του εγγερ μια και στην καυση τα θεωρω σχεδον ισαξια και τα 3)
σβαι 8 - 8,5
και αμεκο 7,5 και με το ζορι πλεον (χαμηλοτερες θερμοκρασιες περισσοτερη σταχτη ) και χαμηλοτερη τιμη ισως απο τα αλλα 2 (σχετικο αυτο καθοτι θεωρω πλεον οτι ειναι υπερτιμημενο)

επιφυλασομαι ελαφρως για νεες δοκιμες του γκολντεν ,,,μια και εγιναν με την σομπα αστρωτη σχετικα


συνεχιζω με ενα λιγοτερο γνωστο το noricalor
επισημα αυστριακο πιστοποιημενο και πανακριβο θα ελεγα αν και το δικο μου πιθανοτατα ειναι και μπαγιατικο :) ...χωρις πιστοποιησεις στην σακουλα και ημερομηνια παραγωγης :)
βαθμολογια 8-8,5 (με επιφυλαξη για την επομενη δοκιμη) πολυ καλη καυση ανετα ανεβαζει θερμοκρασιες στα επιπεδα των καλων ελαχιστη σταχτη αλλα με ταση να κολλαει στο ποτηρακι
απο εμφανιση και σκονη στην σακουλα ειναι το καλυτερο ολων επισης και το πιο σκληρο και το πιο βαρυ (πιθανοτατα λογω συμπιεσης)


Και η τελευταια δοκιμη για φετος το αυστριακο RZ
πρωτη εντυπωση αψογη σακουλα ...μακρυκοκο αρκετα αλλα λιγο ταλαιπωρημενο κι ελαχιστη σκονη
και με πολυ καλη οψη και συμπιεση μαζι με το νορικαλορ τα πιο βαρεια και σκληρα
ομοια και στην καυση ανετο ανεβασμα θερμοκρασιας σε λιγο χαμηλοτερα επιπεδα απο το πρωτο (μαλλον λογω μακρυκοκου αρα μικροτερης καταναλωσης) και οπως ηταν αναμενομενο ελαχιστη σταχτη μηδεν κλινκερ
βαθμολογια 8,5-9 ( με χαμηλοτερη τιμη θα ηταν παραπανω )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90818 από makis terzis

χρηστος8 έγραψε:

kapjohn έγραψε: καλησπερα και απο εμενα παιδια ειμαι απο κορινθο εχω μια funny edilkamin και πηρα ενα βουλγαρικο πελλετ Progetto Ecologia γνωριζει κανεις να μου πει εντυπωσεις ευχαριστω 4 ευρω B)




Πελλετ απο πευκο με φλοιο, χωρις πιστοποιησεις και με πολυ καλη θερμογονο δυναμη.
Και σε μενα και στον πεθερο μου κλινκερ μηδεν...σε διαφορετικους λεβητες, εγω ferroli, varmebaronen ο πεθερος κανενα προβλημα...14 τονους πηραμε απο μισους.
Σκονη στην σακουλα μηδεν στην κυριολεξια...σε ολες τις μπαλετες το ιδιο.
Μειονεκτημα η αυξημενη σταχτη που βγαζει, σε σχεση με τα πιστοποιημενα σαφεστατα.
Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αυτο το θεμα...αλλωστε ποση ειναι η αυξημενη σταχτη;;; σημερα θα καθαρισω τον λεβητα μου μετα απο 14 μερες απο την προηγουμενη φορα...δεν βγαζουν ολες οι μπαλετες το ιδιο ποσοστο σταχτης.
Σε δυο μπαλετες, η σταχτη που βγαζω τωρα στις 14 μερες, την εβγαζα στις 8 με την ιδια καταναλωση σχεδον.
Αν καποιος θελει φτηνη τιμη, και να το καψει κυριως σε λεβητα, χωρις να ψειριζει τον κωλο της μαιμους, ας το παρει αφοβα.
Στην περιοχη μου κανει θραυση.
Αν για τον επομενο χειμωνα, δεν βρω κατι αλλο στην τιμη του progetto θα το ξαναπροτιμησω.
Ο βοηθος μου εβαλε μια σομπα νερου ΙΟΛΗ 20αρα σπιτι του, του εδωσα 20 τσουβαλια να τα δοκιμασει, με καυση χωρις κανενα προβλημα.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kapjohn

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90820 από makis terzis
πες μας τιμη και καταναλωση αν μπορεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90852 από kapjohn
ευχαριστω φιλε maki terzi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90905 από χρηστος8

makis terzis έγραψε: πες μας τιμη και καταναλωση αν μπορεις




3,5 τονους ο πεθερος με varmebaronen, και 4,7 εγω με ferroli...σε διαφορετικα σπιτια φυσικα, με διαφορετικες απαιτησεις θερμανσης το καθενα.
Το πελλετ αγοραστηκε τον Απριλιο με 237 ευρω ο τονος, μεσω των ΤΟΤΕ προσφορων των εμπορων στο φορουμ.
Περιοχη Θεσσαλονικης ηταν αυτες οι τιμες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ