Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69879 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Αυτά όλα ειναι γνωστά. Αλλά με θερμοκρασίες -5 έως 5 το πολύ και το βοριά να σφυρίζει στην ύπαιθρο του νομού Θεσ/νίκης, οι καταναλώσεις αυτές που είπαμε παραπάνω απλά δεν υπάρχουν!
Καλό σου βράδυ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69880 από aithio

Sp4wN έγραψε: καλά για 10 λίτρα πετρέλαιο τη μέρα κάθισαν και αγόρασαν ξυλολέβητα,λεφτά να τον συνδέσεις και ταλαιπωρία, κόβουν ή αγοράζουν ξύλα,Τα ντανιάζουν,τα κουβαλάνε στο λέβητα 4-8 φορές τη μέρα ,τον παρατηρούν και τον καθαρίζουν ??

Περίμενε να το μελετήσω καλύτερα θα σου πω σε λίγο

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69882 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Sp4wN έγραψε: καλά για 10 λίτρα πετρέλαιο τη μέρα κάθισαν και αγόρασαν ξυλολέβητα,λεφτά να τον συνδέσεις και ταλαιπωρία, κόβουν ή αγοράζουν ξύλα,Τα ντανιάζουν,τα κουβαλάνε στο λέβητα 4-8 φορές τη μέρα ,τον παρατηρούν και τον καθαρίζουν ??

Οταν με 10lt x 120 ημέρες = 1200 lt πετρέλαιο = 1560 Ευρώ (χωρίς να υπολογίζω το επίδομα θέρμανσης)
θα είχαν θέρμανση με ένα απλό ροοστάτη του λέβητα πετρελαίου.

Δεν υποστηρίζω το πετρέλαιο έναντι του ξυλολέβητα.Απλά υποστηρίζω ότι αυτές οι λύσεις συμφέρουν στις μεγάλες καταναλώσεις που κάνεις και σύντομα απόσβεση.Το να θέλεις 5-6 χρόνια να αποσβέσεις τα χρήματά σου είναι μέν θεμιτό σε επιχειρήσεις μακροοικονομικά αλλά στο τρίγωνο Ελλάδα-πολίτες-Θέρμανση ίσως φανεί πάαααααααααααρα πολύ μεγάλο !!


Τα 10 λίτρα βγήκαν για τις παγωμένες μέρες σαν χτες και σήμερα. Δεν πάει έτσι όλος ο χειμώνας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69884 από petrosp13

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Αυτά όλα ειναι γνωστά. Αλλά με θερμοκρασίες -5 έως 5 το πολύ και το βοριά να σφυρίζει στην ύπαιθρο του νομού Θεσ/νίκης, οι καταναλώσεις αυτές που είπαμε παραπάνω απλά δεν υπάρχουν!
Καλό σου βράδυ


Επειδή τυγχάνει να έχω και τα 2 είδη θέρμανσης στο σπίτι μου (λέβητας πέλλετ και ενεργειακό τζάκι), μπορώ να υποθέσω το εξής: Ο λέβητας έχει απώλειες στο σύστημα μεταφοράς του ζεστού νερού στην μονοκατοικία, κάτι που μοιραία ρίχνει τον βαθμό απόδοσης του
Το τζάκι που βρίσκεται στον χώρο που ζεσταίνει, πετυχαίνει το μάξιμουμ των δυνατοτήτων του
Εννοώ ότι ένας λέβητας πέλλετ που έχει απόδοση 90%, μπορεί να χάνει 10-15% σε απώλειες λόγω αποστάσεων των σωληνώσεων και λόγω του ότι (πιθανότατα) είναι εκτός σπιτιού
Αντίθετα ένα καλό τζάκι με απόδοση 75%, την πιάνει εξ ολοκλήρου χωρίς απώλειες μέσα στον θερμαινόμενο χώρο
Πάντως, οι περισσότεροι που πετυχαίνουν αυτές τις απίστευτες καταναλώσεις το καταφέρνουν σίγουρα και για άλλους λόγους. Μόνωση (κυρίως), προσανατολισμός σπιτιού, τοποθεσία σπιτιού σε σχέση με τα γειτονικά, ώρες λειτουργίας της θέρμανσης κτλ. Δεν είναι το ίδιο ένα σπίτι που έχει 6-7 εκατοστά μόνωσης και ενεργειακά κουφώματα, με ένα που έχει 3 εκατοστά και παλιά κουφώματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69885 από eliasger
@ Γιάννη μου δίνεις την ευκαιρία που ήθελα :
Άσχετος εγώ μες την κακή μου οικονομική κατάσταση και έχοντας και ένα η δύο παιδιά που δεν μπορώ να τα βλέπω να κρυώνουν , ακούω για την λύση που λέγετε πέλλετ .
Τι να διαβάσω μωρέ στο internet 500 σελίδες στο ένα forum 600 στο άλλο , ας πάω εδώ κοντά μου που έχω δει να πουλάνε κάτι σόμπες , να μου πει ο άνθρωπος που ξέρει , να διαλέξω μία να τελειώνουμε .
ΑΑΑΑΑ ωραία πράματα και ζεστένει τόσο εεε και με ένα σακί θα περνάω τόσες ώρες , και θα ανοίγω από πάνω θα ρίχνω το πέλλετ και θα τα κάνει όλα μόνο του το μηχάνημα , εγώ θα αδειάζω το πιατάκι και μια στο τόσο θα πετάω και την στάχτη στον κήπο για λίπασμα .
Ωραίααα και πόσο κάνει ; τόσο .
Δεν τα λες και λίγα , βάλε και το καύσιμο για να την βγάλουμε φέτος , ας κοιτάξω και αλλού .....και αλλού......και αλλού , ρε άντε από 'κει θα πάρω μια φτηνή να τελειώνουμε .
Παίρνω λοιπόν την σόμπα την βάζω σπίτι και από εδώ και πέρα αρχίζουν τα όμορφαααα .
Πότε παίρνει φωτιά και πότε όχι , στάχτες , σπίθες , κοτρώνες στο πιατάκι , καθαρίσματα κάθε μέρα ζουμιά στην καμινάδα , φωνές από τον γείτονα γιατί του μυρίζει . Το κέρατο μου με την μα..κια πού 'μπλεξα .
Γιατί δεν μου τα είπε όλα αυτά κανένας κερατάς έμπορος ;
Διαβάζω μερικές σελίδες στο internet που έπρεπε να είχα διαβάσει πριν την αγορά και βλέπω ότι για να καίει καλά η φτηνή σόμπα που αγόρασα , εγώ θα πρέπει να γίνω τεχνικός σομπών πέλλετ , καί είναι και κάποιοι που ξέρουν πολλά και μιλάνε για πιστοποιημένο πέλλετ , αποδόσεις και κουραφέξαλα .
Γαμώ την φτώχεια μου που χρωστάω το κωλοδιαμέρισμα , δεν διάβασα πριν αγοράσω , δεν είχα λεφτά να πάρω την άλλη σόμπα που πείρε και ο άλλος και καίει πριονίδι μουσκεμένο .
Θα πάρω πιστοποιημένο που μάλον θα ασχοληθώ λιγότερο με ρυθμίσεις και στάχτες μιας και δεν το κατέχω και πολύ και σαν κόστος θα μου έρθει λιγότερο από το να αλλάξω σόμπα .
Έτσι μέσα στην θολούρα μας τρέχουμε σκεφτόμαστε και λειτουργούμε .
Βάλε τώρα και ένα κάρο σομπολέβητας , πέλλετ , εμπόρους και τηλεόραση , που βρήκαν την χώρα του άσχετου απελπισμέμου να κάνουν πάρτι !
Αυτό το κωλοπολιτικό σύστημα φταίει που οι καταναλωτές νιώθουμε σαν τροφή για τα λιοντάρια του τσίρκου .
Τι πέλλετ να βαθμολογήσω που δεν ξέρω την τύφλα μου , γιατί φέτος το πρωτοέπιασα στα χέρια μου ;
Διαβάζω τι λέει το σακουλάκι και κάνω το σταυρό μου να ζεσταθώ .

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA, Sp4wN, theoilia, daco, Fokion, tzistsam, scouter, Tzortz, mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69891 από Sp4wN
Γλαφυρός,περιεκτικός με συναίσθημα και χιούμορ.Ηλία πραγματικά σα σκηνή από διήγημα σε διάβασα και σε καταλαβαίνω

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ