Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68013 από kobra2

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι


Την στάχτη από το ποτήρι την διώχνει ο αέρας που εισέρχεται μέσα στον χώρο καύσεως περνώντας μέσα από τις τρύπες του ποτηριού. Για να φεύγουν οι στάχτες αύξησε των αέρα εισαγωγής, τόσο ώστε να μην πετάγονται άκαυτα πέλλετ έξω.

μια ερωτηση σε εσενα και στον Θεοδοση.παιζει ρολο το οτι ειναι απο πευκο,αρα ρετσινουχο, για τα καταλοιπα? γιατι αποτι καταλαβα οι λεβητες δεν μασανε, καινε τα παντα, αλλα οταν προκειται για σομπα μηπως τα πελλετ οξιας συνιστονται?


Αυτά που γράφει ο Θεοδόσης είναι σωστά. Αλλά το παν είναι η σωστή ρύθμιση. Να μάθεις να ρυθμίζεις την σόμπα σου και θα μπορεί να κάψει τα περισσότερα πέλλετ. Εγώ καίω alfawood και ahira στην σόμπα μου ΗΡ22 και καίγονται μια χαρά. Έχουν λίγο παραπάνω στάχτη αλλά είναι και ποιο φτηνά. Πάντως το παν είναι η καλή ρύθμιση.

καλημερα φιλοι μου.μετα απο τις απαντησεις σας ξαναεκανα ρυθμισεις,εχω περασει τις 150 αισιως,και ανεβασα παρα πολυ τον αερα.στο τελικο αποτελεσμα δεν ειχε τοσο διαφορα,βεβαια θα το σιγουρεψω πρωτα,αλλα ηθελα να σας πω οτι κανει αρκετο θορυβο η σομπα καπως ενοχλητικο.συμβαινει και σε αλλους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68409 από ZMax
Σε ολα τα παρακατω εχω δοκιμασει 10 σακ.
1) SH~Hot Material Pellets (Αυστρικο made in Romania) :P, καθόλου κλίνκερ, λιγη στάχτη, βαθμος 9
2) AW, πολυ κλικερ, πολυ σταχτη, βαθμος 4... και εχω αλλα 5 σακ. :( :( :(
3) Forest Enterprizes (Σερβικο), μετριο κλίνκερ, μετρια στάχτη βαθμος 7
4) Golden Nuggets, καθόλου κλίνκερ, λιγη στάχτη, βαθμος 9
5) TechnoPellets (Βουλγαρικο), μετριο κλίνκερ, πολυ στάχτη, βαθμος 5
6) FelixPellet (Ελβετικο... ετσι λεει το σακη), λιγο κλίνκερ, μετρια στάχτη, βαθμος 8
7) BioEnergyPoint πρασινη σακουλα (Σερβικο), μετριο κλινκερ, μετρια σταχτη, βαθμος 6,50

Η σομπα μου ειναι η DMT Pegasus Idro 14kw

Θελω να δοκιμασω RZ και AMECO .... Θεσσαλονικη που θα βρω?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ZMax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68411 από ZMax
Το μονο Οικονομικο ομως ηταν το Forest 4,00 €/15 kgr.
τα αλλα απο 4,30 ~ 5,00 €/15 kgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68412 από DOOM_NX
Ευχαριστούμε για το συγκριτικό!

Δοκίμασε να κάψεις και το biotherm να μας πεις αν είναι ίδιο με το felix!

Για τα πέλλετ που ρωτάς, google is your friend! :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ZMax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68757 από ZMax

ZMax έγραψε: Σε ολα τα παρακατω εχω δοκιμασει 10 σακ.
1) SH~Hot Material Pellets (Αυστρικο made in Romania) :P, καθόλου κλίνκερ, λιγη στάχτη, βαθμος 9
2) AW, πολυ κλικερ, πολυ σταχτη, βαθμος 4... και εχω αλλα 5 σακ. :( :( :(
3) Forest Enterprizes (Σερβικο), μετριο κλίνκερ, μετρια στάχτη βαθμος 7
4) Golden Nuggets, καθόλου κλίνκερ, λιγη στάχτη, βαθμος 9
5) TechnoPellets (Βουλγαρικο), μετριο κλίνκερ, πολυ στάχτη, βαθμος 5
6) FelixPellet (Ελβετικο... ετσι λεει το σακη), λιγο κλίνκερ, μετρια στάχτη, βαθμος 8
7) BioEnergyPoint πρασινη σακουλα (Σερβικο), μετριο κλινκερ, μετρια σταχτη, βαθμος 6,50

Η σομπα μου ειναι η DMT Pegasus Idro 14kw

Θελω να δοκιμασω RZ και AMECO .... Θεσσαλονικη που θα βρω?


ΣΚ και τωρα αλλα δυο 15kgr. BioEnergyPoint πρασινη σακουλα (Σερβικο), μετριο κλινκερ, μετρια σταχτη, βαθμος 6,50 ~~ Πολυ Σκονη βαθμος παει στα 6,00 ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69619 από dora-serres
Μέχρι τώρα δοκίμασα 4 μάρκες, δεν βρήκα τη ποικιλία που περίμενα στις Σέρρες τουλάχιστον σε καλά πέλλετ, τα βουλγάρικα κάνουν θραύση εδώ...να τα 'χαν και φτηνά. :angry:
10 σακούλες kinwood(ρουμάνικο), 4.20 ευρώ χωρίς φπα. Πάρα πολύ κλίνκερ, θερμογόνος δύναμη ελάχιστη, αρκετή σκόνη και χάλια συσκευασία. Βαθμός 0 ( βρέθηκα στην ανάγκη και το πήρα )
Μισός τόνος alfa wood 4.00 ευρώ με φπα.Πολύ κλίνκερ καλή θερμογόνος δύναμη αλλά λόγω των συχνών καθαρισμών της σόμπας δεν μπορούσε να αποδόσει σωστά, λίγη σκόνη, λίγη στάχτη και πολύ χοντρή σακούλα. Βαθμός 5
Μισός τόνος ahira 4.50 ευρώ χωρίς φπα (ξαναβρέθηκα στην ανάγκη περιμένοντας το τρένο :pinch: )λίγο κλίνκερ, θερμογόνος δύναμη χαμηλή(νομίζω ότι συμφέρει να καις πετρέλαιο σε σχέση μ' αυτό), σκόνη λίγη, πάρα πολύ στάχτη, συσκευασία σχετικά καλή. Βαθμός 2
1 τόνος Golden nuggets 330 με φπα και μεταφορικά. Έκαψα περιπου 10 σακούλες μέχρι στιγμής. Κλίνκερ ελάχιστο, θερμογόνος δύναμη πολύ καλή, σκόνη λίγη, στάχτη λίγη, συσκευασία καλή...θα μπορούσε και καλύτερη. Βαθμός 9.
Η σόμπα μου είναι ΗΡ 22 12KW
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dora-serres.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ