Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66202 από kobra2

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι


Την στάχτη από το ποτήρι την διώχνει ο αέρας που εισέρχεται μέσα στον χώρο καύσεως περνώντας μέσα από τις τρύπες του ποτηριού. Για να φεύγουν οι στάχτες αύξησε των αέρα εισαγωγής, τόσο ώστε να μην πετάγονται άκαυτα πέλλετ έξω.

μια ερωτηση σε εσενα και στον Θεοδοση.παιζει ρολο το οτι ειναι απο πευκο,αρα ρετσινουχο, για τα καταλοιπα? γιατι αποτι καταλαβα οι λεβητες δεν μασανε, καινε τα παντα, αλλα οταν προκειται για σομπα μηπως τα πελλετ οξιας συνιστονται?


Αυτά που γράφει ο Θεοδόσης είναι σωστά. Αλλά το παν είναι η σωστή ρύθμιση. Να μάθεις να ρυθμίζεις την σόμπα σου και θα μπορεί να κάψει τα περισσότερα πέλλετ. Εγώ καίω alfawood και ahira στην σόμπα μου ΗΡ22 και καίγονται μια χαρά. Έχουν λίγο παραπάνω στάχτη αλλά είναι και ποιο φτηνά. Πάντως το παν είναι η καλή ρύθμιση.

Κλημερα, Καλη Χρονια με Υγεια!!! να κανω μια διορθωση.δεν εχω Golden Nuggets.το τσουβαλι γραφει pellets hot material και schweighofer. περα απο αυτο τις ρυθμισεις τις εχω αλλαξει πανω απο 50 φορες,δεν γινεται τιποτα οσο αφορα το μαυρισμα του τζαμιου και πολυ σταχτη στο ποτηρακι(σχεδον σαν κλινκερ).ισως ειχε τραβηξει υγρασια εκει που το ειχε ο τυπος...θα δειξει οταν θα παρω κατι αλλο.παντως αν βαθμολογουσα την συγκεκριμενη μαρκα,χωρις να εχω αποψη για αλλη μεχρι στιγμης, θα εβαζα 6 το πολυ 7 σαν αποτελεσμα κοστος+σταχτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66247 από fotisbasm
Το german pellet το εχει καψει κανεις ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66299 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

kobra2 έγραψε:

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι


Την στάχτη από το ποτήρι την διώχνει ο αέρας που εισέρχεται μέσα στον χώρο καύσεως περνώντας μέσα από τις τρύπες του ποτηριού. Για να φεύγουν οι στάχτες αύξησε των αέρα εισαγωγής, τόσο ώστε να μην πετάγονται άκαυτα πέλλετ έξω.

μια ερωτηση σε εσενα και στον Θεοδοση.παιζει ρολο το οτι ειναι απο πευκο,αρα ρετσινουχο, για τα καταλοιπα? γιατι αποτι καταλαβα οι λεβητες δεν μασανε, καινε τα παντα, αλλα οταν προκειται για σομπα μηπως τα πελλετ οξιας συνιστονται?


Αυτά που γράφει ο Θεοδόσης είναι σωστά. Αλλά το παν είναι η σωστή ρύθμιση. Να μάθεις να ρυθμίζεις την σόμπα σου και θα μπορεί να κάψει τα περισσότερα πέλλετ. Εγώ καίω alfawood και ahira στην σόμπα μου ΗΡ22 και καίγονται μια χαρά. Έχουν λίγο παραπάνω στάχτη αλλά είναι και ποιο φτηνά. Πάντως το παν είναι η καλή ρύθμιση.

Κλημερα, Καλη Χρονια με Υγεια!!! να κανω μια διορθωση.δεν εχω Golden Nuggets.το τσουβαλι γραφει pellets hot material και schweighofer. περα απο αυτο τις ρυθμισεις τις εχω αλλαξει πανω απο 50 φορες,δεν γινεται τιποτα οσο αφορα το μαυρισμα του τζαμιου και πολυ σταχτη στο ποτηρακι(σχεδον σαν κλινκερ).ισως ειχε τραβηξει υγρασια εκει που το ειχε ο τυπος...θα δειξει οταν θα παρω κατι αλλο.παντως αν βαθμολογουσα την συγκεκριμενη μαρκα,χωρις να εχω αποψη για αλλη μεχρι στιγμης, θα εβαζα 6 το πολυ 7 σαν αποτελεσμα κοστος+σταχτη


Καλή χρονιά & χρόνια πολλά!
Schweighofer & Golden Nuggets είναι το ίδιο πέλλετ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66351 από ACIDBLACK
δεν μπορω να καταλαβω ακομα οταν ξερει καποιος τι προβληματα μπορει να αποφυγει ενα καλο πελλετ

να πηγαινει να γοραζει ενα "κατιμα " για να γλυτωσει 50 ευρω

μια μαυρθ προσοψη διαμερισματο ποσο κοστολογηται ?

το καθαρισιμα καθε τρεις καιλιγο ποσο κοστολογηται

μια ζημια σε κοχλια ?

και ΡΖ και δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα απο αυτα τα οποια ανανφερεται σχεδον ολο το ποστ

πολυ λιγη σταχτη ,μηδενικο κλινγκερ...καθολου καπνος ....και καθαριζω την σομπα μου μια στος τρεις

μερες αναγκαστικα δεν να περασε απο το εργοστασιακες σε custom ..γιατι ιδρωνα !!!!

καλη χρονια να εχουμε

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66365 από mourgos
Το έκαψα εγω fotisbam. Τον προηγούμενο μηνα 1080 κιλά. Άψογο. Πολυ καλη καύση λίγη στάχτη και ανύπαρκτο κλινκερ. Το έβαζαν στην αποθήκη και ειχε μια ωραία μυρωδιά απο ξύλο όπου με κανένα άλλο πελλετ δεν το συνάντησα αυτο. Δεν ξέρω ετσι μου έκατσε. Δεν πήρα ξανά γιατι ο έμπορος μου αρχισε κάτι χαζα με την τιμη και τρελεθηκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66369 από kobra2

XAALAARAA έγραψε:

XAALAARAA έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Γιαυτό εξαφανίστηκε ο Νασίκας;

Όταν εγώ φωνάζω για πιστοποιήσεις και σταθερή ποιότητα, βγαίνετε και με δουλεύετε! Ορίστε τα αποτελέσματα. Που είσαι stergio να υποστηρίξεις το Ελληνικό pellet; Ποιος θα δώσει τα χρήματα πίσω στον άνθρωπο; Ποιος θα του πληρώσει το χαλασμένο μηχάνημα; Είναι false economy, το λέω και το φωνάζω!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΕΛΛΕΤ.



εγω πιστευω πως κανεις λαθος στο μακρια απο ΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΕΛΛΕΤ καλυτερα να αγορασω 200-240 παρα 300-400 στα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΕΛΛΕΤ εμενα τα καει ολα στραβα κουτσα ολα λεμε και το ντεποζιτο στραγγιζει δεν κραταει τιποτα μεσα

σημερα που να εβλεπες τι εριξα μεσα στην σομπουλα μου.
το 1/4 του τσουβαλιου ηταν πρισμενο απο την υγρασια σκονη θρυψαλα απο μη σωστο τροπο αποθηκευσης
μια χαρα με ζεστανε κακος δεν το βγαλα και φωτο να το δειτε θα το κανω σιγουρα στο επομενο.


λιγο χειροτερο απο αυτο ηταν








Μα τις χιλιες παλλετες, τι ειναι αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ