Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66051 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Δεν καίνε όλοι οι λέβητες τα πάντα. Πολλοί, και ο δικός μου, θέλουν καθαρό πέλλετ ξύλου, όπως κι οι περισσότερες σόμπες. Τώρα το είδος του ξύλου, δεν νομίζω ότι αποκλείουμε κάποια είδη, όλα είναι καλά και τα περισσότερα πέλλετ είναι χαρμάνι από πολλά είδη. Αρκεί να μην μπαίνει ο φλοιός και να μην έχουν πολλή σκόνη-τρίμματα. Επίσης μην παίρνεις για παράδειγμα τον XAALAARAA :lol: και να προσέχεις την υγρασία κατά την αποθήκευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66063 από stoikon

kobra2 έγραψε:

stoikon έγραψε:

kobra2 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι


Την στάχτη από το ποτήρι την διώχνει ο αέρας που εισέρχεται μέσα στον χώρο καύσεως περνώντας μέσα από τις τρύπες του ποτηριού. Για να φεύγουν οι στάχτες αύξησε των αέρα εισαγωγής, τόσο ώστε να μην πετάγονται άκαυτα πέλλετ έξω.

μια ερωτηση σε εσενα και στον Θεοδοση.παιζει ρολο το οτι ειναι απο πευκο,αρα ρετσινουχο, για τα καταλοιπα? γιατι αποτι καταλαβα οι λεβητες δεν μασανε, καινε τα παντα, αλλα οταν προκειται για σομπα μηπως τα πελλετ οξιας συνιστονται?


Αυτά που γράφει ο Θεοδόσης είναι σωστά. Αλλά το παν είναι η σωστή ρύθμιση. Να μάθεις να ρυθμίζεις την σόμπα σου και θα μπορεί να κάψει τα περισσότερα πέλλετ. Εγώ καίω alfawood και ahira στην σόμπα μου ΗΡ22 και καίγονται μια χαρά. Έχουν λίγο παραπάνω στάχτη αλλά είναι και ποιο φτηνά. Πάντως το παν είναι η καλή ρύθμιση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66072 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Για την ποσότητα της στάχτης πάντως, το schweighofer ή Golden Nuggets έχει τη λιγότερη απ' όσα δοκίμασα εγώ ή είδα σε φίλους και γνωστούς (Alfa Wood, Bioenergy Point, Biotherm, MAKH, Proggeto Ecologica, Enter. Forest κ.α.)
Κάτι τελευταίο που θέλω να πω είναι πως το περσινό καλό Alfa Wood της εαρινοθερινής παραγωγής 2011, ήταν πιό δυνατό και οικονομικό (έκαιγε λιγότερη ποσότητα και ήταν και σε καλή τιμή) απ' όλα τα ανωτέρω με λίγο περισσότερη στάχτη...

Τα παλιά μέλη που έκαψαν πέρσι το καλό Alfa Wood, νομίζω πως μπορούν να πουν τη γνώμη τους, τώρα που μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις, γιατί κάψαμε κι άλλα πέλλετ (ακριβά ή φτηνότερα - πιστοποιημένα ή απιστοποίητα).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66080 από XAALAARAA

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Δεν καίνε όλοι οι λέβητες τα πάντα. Πολλοί, και ο δικός μου, θέλουν καθαρό πέλλετ ξύλου, όπως κι οι περισσότερες σόμπες. Τώρα το είδος του ξύλου, δεν νομίζω ότι αποκλείουμε κάποια είδη, όλα είναι καλά και τα περισσότερα πέλλετ είναι χαρμάνι από πολλά είδη. Αρκεί να μην μπαίνει ο φλοιός και να μην έχουν πολλή σκόνη-τρίμματα. Επίσης μην παίρνεις για παράδειγμα τον XAALAARAA :lol: και να προσέχεις την υγρασία κατά την αποθήκευση.



τα περσινα ειναι μια χαρα του μπαλκονιου φαγανε τις βροχουλες :)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66135 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Για την ποσότητα της στάχτης πάντως, το schweighofer ή Golden Nuggets έχει τη λιγότερη απ' όσα δοκίμασα εγώ ή είδα σε φίλους και γνωστούς (Alfa Wood, Bioenergy Point, Biotherm, MAKH, Proggeto Ecologica, Enter. Forest κ.α.)
Κάτι τελευταίο που θέλω να πω είναι πως το περσινό καλό Alfa Wood της εαρινοθερινής παραγωγής 2011, ήταν πιό δυνατό και οικονομικό (έκαιγε λιγότερη ποσότητα και ήταν και σε καλή τιμή) απ' όλα τα ανωτέρω με λίγο περισσότερη στάχτη...

Τα παλιά μέλη που έκαψαν πέρσι το καλό Alfa Wood, νομίζω πως μπορούν να πουν τη γνώμη τους, τώρα που μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις, γιατί κάψαμε κι άλλα πέλλετ (ακριβά ή φτηνότερα - πιστοποιημένα ή απιστοποίητα).


Συμφωνώ για τα καλό εαροθερινό ALFA, αλλά το φθινοπωρινό ήταν....!!!! :sick: :sick:
Golden Nuggets άψογο, μικρότερη δύναμη θέρμανσης, αλλά χαίρεσαι να καις απροβλημάτιστα τη σόμπα.
Η ελάχιστη στάχτη, κάνει μεγάλη διαφορά.
Sava πολύ καλό, δύναμη θέρμανσης, Αmeco πολύ καλό, εμένα μου κανε όμως κλίγκερ, κάηκε σε κακή περίοδο (΄μπουκωμένη σόμπα), bioenergy ικανοποιητικό χωρίς εξάρσεις. MAKH πάρα πολύ σκόνη (σύννεφο ακόμα και στο άδειασμα του σακιού)
Forest πιθανό θέμα από παρτίδα σε παρτίδα.
Προσωπικές απόψεις από τις δικές μου κάυσεις, αν σε κάποιον αλλο δούλεψαν διαφορετικά είναι πιθανό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66197 από pannarab
Καλημέρα παιδιά,

καλή χρονιά εύχομαι σε όλους σας. Να έχετε υγεία εσείς και οι οικογένειές σας. Χθες εκαψα τον ένα σάκο με πελετ μάρκας Ecokemn που μου έφερε ο πατέρας μου από ένα supermarket που τα είχε προσφορά. Απλά, tragic . Το ξεκίνησα περίπου στις 3 το μεσημέρι χθες, αφού είχα καθαρίσει το ποτήρι καύσης. Κατά τις 8 το βράδυ, η στάχτη είχε φτάσει λίγα χιλιοστά πριν το χείλος του ποτηριού. Φυσικά σταμάτησα τη σόμπα και αφαιρεσα το υπόλοιπο πελετ που είχε μείνει μέσα στην δεξαμενή της σομπας. Βαθμολογία, 0

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ