Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65856 από stoikon

DOOM_NX έγραψε: Stergio, δε διαβάζω επιλεκτικά ό,τι θέλω. Διάβασα τα ποστ, αλλά δεν είδα καμιά σίγουρη κατάληξη ότι φταίει το εργοστάσιο για τη συμπεριφορά της σόμπας. Οπότε το άφησα για να μη δώσω συνέχεια στη διαφωνία.

Φυσικά και θεωρώ ότι αυτά που λέω έχουν σχέση με τον πραγματικό κόσμο. Εκτός αν κόσμος είναι μόνο η Ελλάδα για σένα, όπου τίποτα δε λειτουργεί όπως πρέπει. Δηλαδή στο εξωτερικό γιατί να συμμορφώνονται με το EN 14961-2 κι εδώ να πετάνε αετό;

Να σου θυμίσω, ο KRP-20 έβγαλε 90% απόδοση ακαθάριστος και με πρόβλημα κιόλας. Δεν τη λες κι άσχημη! Πες μας εσύ τι απόδοση βγάζουν οι ελληνικοί λέβητες, γιατί όταν εγώ το έψαχνα ήταν θέμα taboo!

Συμφωνώ για τη δοκιμή. Συμφωνώ να αγοράζει ο καθένας ό,τι του ταιριάζει και ό,τι του κάθεται καλά στο μηχάνημά του. Όμως εγώ δεν έχω λεφτά για να αγοράσω μη πιστοποιημένο πέλλετ. Ο νοών νοείτο.

Σόρρυ, αλλά στο δικό μου μηχάνημα ποτέ δε θα μπει ελληνικό πέλλετ, εκτός αν πάρει πιστοποίηση.


Όταν αγοράσεις πιστοποιημένο μάπα άλλα θα λες. Μας τα έχεις πρήξει με τα πιστοποιημένα. :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65864 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Όταν αγοράσεις πιστοποιημένο μάπα άλλα θα λες. Μας τα έχεις πρήξει με τα πιστοποιημένα. :lol: :lol: :lol:

Δεν το βλέπω να συμβαίνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65866 από kobra2

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65892 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

kobra2 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι


Αυτό είναι άλλης φύσης πρόβλημα και πιθανόν να σε βοηθήσει ο προμηθευτής της σόμπας ή όποιοι συμφορουμίτες γνωρίζουν το μοντέλο σου. Για την ποσότητα της στάχτης πάντως, το schweighofer ή Golden Nuggets έχει τη λιγότερη απ' όσα δοκίμασα εγώ ή είδα σε φίλους και γνωστούς (Alfa Wood, Bioenergy Point, Biotherm, MAKH, Proggeto Ecologica, Enter. Forest κ.α.)
Κάτι τελευταίο που θέλω να πω είναι πως το περσινό καλό Alfa Wood της εαρινοθερινής παραγωγής 2011, ήταν πιό δυνατό και οικονομικό (έκαιγε λιγότερη ποσότητα και ήταν και σε καλή τιμή) απ' όλα τα ανωτέρω με λίγο περισσότερη στάχτη...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65899 από stoikon

kobra2 έγραψε:

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

kobra2 έγραψε: οχι, ειναι η πρωτη χρονια. δεν εχω καψει καποιο αλλο.


Επομένως μπορεί η στάχτη να μην είναι υπερβολική, απλά εσύ δεν έκαψες άλλο πέλλετ. Σου το λέω γιατί το συγκεκριμένο πέλλετ έχει τη λιγότερη δυνατή στάχτη, αν κάψεις άλλο θα με θυμηθείς...

φιλε μου με τρομαζεις, γιατι πιστευω πραγματικα οτι αφηνει πολυ σταχτη.αν αυτη ειναι η λιγοτερη...παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν πεφτει η σταχτη απο κατω στο συρταρακι σταχτης που εχει και μενει μεσα στο ποτηρι


Την στάχτη από το ποτήρι την διώχνει ο αέρας που εισέρχεται μέσα στον χώρο καύσεως περνώντας μέσα από τις τρύπες του ποτηριού. Για να φεύγουν οι στάχτες αύξησε των αέρα εισαγωγής, τόσο ώστε να μην πετάγονται άκαυτα πέλλετ έξω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65900 από stergiosbik

DOOM_NX έγραψε: Stergio, δε διαβάζω επιλεκτικά ό,τι θέλω. Διάβασα τα ποστ, αλλά δεν είδα καμιά σίγουρη κατάληξη ότι φταίει το εργοστάσιο για τη συμπεριφορά της σόμπας. Οπότε το άφησα για να μη δώσω συνέχεια στη διαφωνία.

Φυσικά και θεωρώ ότι αυτά που λέω έχουν σχέση με τον πραγματικό κόσμο. Εκτός αν κόσμος είναι μόνο η Ελλάδα για σένα, όπου τίποτα δε λειτουργεί όπως πρέπει. Δηλαδή στο εξωτερικό γιατί να συμμορφώνονται με το EN 14961-2 κι εδώ να πετάνε αετό;

Να σου θυμίσω, ο KRP-20 έβγαλε 90% απόδοση ακαθάριστος και με πρόβλημα κιόλας. Δεν τη λες κι άσχημη! Πες μας εσύ τι απόδοση βγάζουν οι ελληνικοί λέβητες, γιατί όταν εγώ το έψαχνα ήταν θέμα taboo!

Συμφωνώ για τη δοκιμή. Συμφωνώ να αγοράζει ο καθένας ό,τι του ταιριάζει και ό,τι του κάθεται καλά στο μηχάνημά του. Όμως εγώ δεν έχω λεφτά για να αγοράσω μη πιστοποιημένο πέλλετ. Ο νοών νοείτο.

Σόρρυ, αλλά στο δικό μου μηχάνημα ποτέ δε θα μπει ελληνικό πέλλετ, εκτός αν πάρει πιστοποίηση.


Αστο καλυτερα γιατι δεν εχει νοημα.
Καλη χρονια να εχουμε με υγεια κ λιγοτερη απελπισια κ αγχος για ολους τους Ελληνες.
Ας καταλαβουμε ολοι το 2013,οτι οι αξιες δεν καθοριζονται απο την τιμη κ θα ειμαστε πιο ευτυχεις! :)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.260 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ