Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61083 από egress1981
Εχω ενα λεβητα pelletech 15-50.Μετα απο 500 κιλα με DRAU HOLZ πιστευω οτι περνει ανετα ενα 9,μηδενικο κλινκερ,γρηγορη αυξηση θερμοκρασιας του λεβητα και μηδαμινη σταχτη.Το μονο σχετικα αρνητικο ειναι η τιμη του 320 ο τονος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61474 από mourgos
Παιδιά να πω και εγω τις εντυπώσεις μου απο τα πελλετ που έχω κάψει μέχρι τωρα. Πρώτη χρόνια φέτος και έχω λεβητα karmek one 34w. Έχω κάψει Eco heafestus αρκετή στάχτη αλλα γενικά καλο θα του έδινα ένα 7 άνετα. Έκαψα ένα τόνο German pellet το οποίο ήταν πολυ καλο με λίγη στάχτη και καλη απόδοση παίρνει 10. Τωρα καιω το biotherm απο τον φίλο μας τον giogud. Πολυ αξιοπρεπές καυσιμο. Δεν κάνει πολυ στάχτη και η θερμική απόδοση ειναι πολυ ικανοποιητική. Άνετα παίρνει ένα 9. Επίσης έκαψα και 5 τσουβαλια golden το οποίο αφησε πολυ καλές εντυπώσεις. Στη συνέχεια θα δούμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62365 από daco
Σε σομπα La Nordica Melinda idro steel καιω Αmeco. Ακομη εχω καψει για δοκιμη German pellet και Schweighofer. H καυση και στα τρια ειναι πολυ καλη με ζωηρη φλογα. Το Ameco αφηνει αρκετη σταχτη (σε σχεση με τα αλλα δυο). Με εντυπωσιασε το Schweighofer το οποιο δοκιμασα αυτη την εβδομαδα. Κατα την καυση ανεβαζε ανετα την θερμοκρασια του νερου, ειχε ζωηρη φλογα και καταναλωση 20% λιγοτερη (μπορει να οφειλετε και στην ανοδο της θερμοκρασιας).Στον τυπικο καθαρισμα της σομπας η σταχτη ηταν κατα 30% λιγοτερη. Και τα τρια ειναι υψηλων προδιαγραφων με καλυτερη εντυπωση το Schweighofer μετα το German και ακολουθως το Ameco.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62376 από ΑΛΕΚΟΣ ΧΑΝΙΟΓΛΟΥ
γεια σας παιδια, καινουργιος στη παρεα , να σας πω και εγω τις εμπειριες μου. Εβαλα στον λεβητα που ειχα τον καυστηρα πελλετ PELLTECH 30VA (σουηδιας) , τον εγκατεστησα τον απριλιο 2012 μονοκατοικια 150 τμ Μελλισοχωρι Θεσ/νικη, το καλοκαιρι εκαψα χαλαρα για ζεστο νερο και απο τον Οκτωβριο κανονικα
AMECO PREMIUM PELET (ΡΟΥΜΑΝΙΑ)η κυρια αγορα 4 τονοι, ειναι οκ,καλη καυση, λιγο σταχτη ,ανεκτο κλινκερ(ο καυστηρας δεν ειναι αυτοκαθαριζομενος καθαριζω καθε 2-3 μερες και γενικο καθαρισμο (τουμπα) καθε 15-20 μερες)
SC SILVA LEMNTEX SRL (Ρουμανια)250 κιλα για να δω τι γινεται , ιδια συμπεριφορα αλλα λιγο περισσοτερο κλινκερ
BIOENERGYPOINT( SERBIA )250 κιλα για να δω τι γινεται , ιδια συμπεριφορα στη καυση αλλα παρα πολυ σταχτη και κλινκερ(επρεπε να το φανταστω γιατι στις προδιαγραφες ελεγε για διπλασια μποσοτητα σταχτης απο τα αλλα δυο)

απο τον ιδιο τον καυστηρα ειμαι ευχαριστιμενος αλλα διαβασα αρκετα γιατι και αυτος που μου τον εβαλε μαλλον δεν ειχε την διαθεση για να με μαθει, ειναι πολυ απλος πραγματικα, αλλα οποιος κανει τετια μετατροπη θελει οποσδηποτε τριοδη βανα θερμοστατικη στις επιστροφες(πραγματικα κνει θαυματα)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64391 από avlissi
Πριν απο λιγο και ενω τσεκαρα την σταθμη του πελλετ βρηκα αυτο.




Ειναι απο AW που αγορασα την περασμενη εβδομαδα.
Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?
Δοκιμασα να το σπασω αλλα ειναι σαν πετρα.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64408 από dimlyk
υπαρχει περιπτωση ναναι στερεοποιημενο ρετσινι?
αν βρηκες μονο ενα ,,,ειναι τυχαιο γεγονος απλα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.203 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ