Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54031 από alexx
εγώ έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά, το ένα ήτανε χύμα και εκεγαι ασύστολα για να ανεβάσει θερμοκρασία βάζω ένα 4 το πολύ!! το άλλο ήτανε από ρουμάνια λεγότανε κάπως έτσι O.M.A.K αν θυμάμαι καλά που ήτανε μέτριο με 6.10 το τσουβαλάκι!!! του βάζω 6!! το τρίτο ήτανε το schweighofer δεν μπορώ να πω μια χαρά αλλά ήτανε λήγω τσουχτερό στην τιμή, εκεί βάζω ένα 8-9 και το τελευταίο ήτανε το ameco premium που επισχέσεις ήτανε καλό σε απόδοση δηλαδή το schweighofer και το ameco μου έβγαζαν ιδίους χρόνους σε ένα λέβητα SFL 6 (46KW)με καυστήρα ferr Mikro P12 από τους 38 βαθμούς στο καζάνι μου το έφτανε στους 80 μέσα σε 19 λεπτά!!! και μόλις είδα αυτά τα αποτελέσματα πήρα ένα τόνο ameco και κατάλαβα ότι έχει πολύ πριονίδι μέσα τα σακουλάκια και ότι βγάζει πολύ σταχτηηηη!!!! αλλά από κλινκερ σχεδόν τίποτα!!! γιαυτό βάζω ένα 7-8!! (ζητώ συγνώμη αν έφυγα και λήγω από το θέμα και είπα πολλά)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54634 από giogud
Εβδομαδιαία κατανάλωση(30/11 - 7/12), 12 τσουβάλια Bioenergy Point, Λιτόχωρο Πιερίας, 400μ υψόμετρο,
130τμ διώροφη μονοκατοικία, καλή αλλά όχι τέλεια μόνωση, θέρμανση επί 24ώρου (συνταξιούχος η μητέρα).
Χρόνος που απαιτείται για εργασίες; 30 λεπτά εβδομαδιαίως.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54643 από t123321
Biotherm: Γενικά καλό πελλετ (αερόθερμη σόμπα). Μεγάλο σε μήκος οπότε θα πρέπει να ρυθμίσετε τον κοχλία να ρίχνει περισσότερο πελλετ. Ικανοποιητική θερμογόνο δύναμη. Πολύ στάχτη και σκόνη. Ελάχιστο κλινκερ (ίσως φταίει και η ρύθμιση που έκανα για τον κοχλία) Ένα 8 οπωσδήποτε.
Drau holz: Πολύ καλό πελλετ. Κανονικό μήκος. Καλή θερμογόνο δύναμη. Καθόλου στάχτη. Καθόλου κλινκερ. Του βάζω ένα 9 (κρατάω το 10 για μελλοντικές δοκιμές :) ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54658 από DOOM_NX

t123321 έγραψε: Biotherm: Γενικά καλό πελλετ (αερόθερμη σόμπα). Μεγάλο σε μήκος οπότε θα πρέπει να ρυθμίσετε τον κοχλία να ρίχνει περισσότερο πελλετ. Ικανοποιητική θερμογόνο δύναμη. Πολύ στάχτη και σκόνη. Ελάχιστο κλινκερ (ίσως φταίει και η ρύθμιση που έκανα για τον κοχλία) Ένα 8 οπωσδήποτε.
Drau holz: Πολύ καλό πελλετ. Κανονικό μήκος. Καλή θερμογόνο δύναμη. Καθόλου στάχτη. Καθόλου κλινκερ. Του βάζω ένα 9 (κρατάω το 10 για μελλοντικές δοκιμές :) ).

Υπενθυμίζω πως Drau Holz είναι ακόμη μία έκδοση του Schweighofer για τους αμύητους.

Κι εγώ μ'αυτά τα 2 έχω έρθει σε επαφή. Με το Schwei προσφάτως.

Έριξα ένα τσουβάλι ρουμάνικο δίπλα από το σέρβικο και φάνηκε αμέσως η διαφορά, όπως έγραψε και ο προλαλήσαντας. Το bio-therm φαίνεται πιο μακρύ, λιγότερο θρυμματισμένο, λιγότερο κακοποιημένο. Επίσης κάτι που δε μ'άρεσε, σ'αυτό το συγκεκριμένο τσουβάλι βρήκα 2-3 μικρά κομματάκια που έμοιαζαν με χαρτί και σ'ένα πέλλετ μια μπλε πρόσμειξη που θύμιζει μπλε γόμα για στυλό!





Ας ελπίσουμε ότι είναι μεμονομένο γεγονός και ότι δεν θα ανοίξω βιβλιοπωλείο με τις γόμες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54826 από DIMITRIS38
δοκιμή πελλετ κεχιδης πολύ καλή καύση δεν είδα κλινγκερ πούδρα στάχτη καλή απόδοση το επόμενο που θα πάρω θα είναι αυτό

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54894 από davidperry
μαλλον ειμαι τυχερος 4 πελλετ εκαψα απο φλεβαρη 2012 και ολα περνανε το 7...
(σομπα αερος RAVELLI R120)

--sava σερβιας πολυ δυνατο νορμαλ σταχτυ καθολου κλινκερ νορμαλ τιμη
(καλη ποιοτητα) βαθμολογια 8,5

--bioenergy σερβιας λιγοτερο δυνατο αρκετη σταχτυ καθολου κλινκερ χαμηλη τιμη
(πολλα υπολειμματα μεσα στις σακουλες οχι τοσο καλο σε ποιοτητα.) βαθμολογια 7

--Schweighofer δυνατο νορμαλ σταχτυ καθολου κλινκερ υψηλη τιμη
(περιμενα πιο πολλα βαση τιμης αλλα δεν αξιζει την διαφορα γι αυτο και δεν
παιρνει καλυτερο βαθμο) βαθμολογια 8

--biotherm holzpellets μισο κλικ λιγοτερο δυνατο νορμαλ σταχτυ καθολου κλινκερ
χαμηλη τιμη (πηρα τον ιουνιο 6 τοννους φθηνα, πολυ ποιοτικο καθολου
υπολειμματα, λιγο πιο μακρυ απ τα αλλα) βαθμολογια 8,5

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by davidperry.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ