Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51293 από KERBEROS

γιαννης-δραμα έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: δηλαδή μιλάμε για το στρώμα μαυρίλας που δημιουργείται στο τοίχωμα του ποτηριού?


Έχει μεταλλική όψη και υφή, ενώ σπάει πολύ δύσκολα.

Στις σομπες συνηθως ειναι σαν κολλημενη σταχτη που σπαει ευκολα γιατι μαλλον δεν ανεβαζουν τοσο πολυ θερμοκρασια καυσης οσο οι καυστηρες!


Κολλημένη στάχτη είχα κι εγώ με πολλά πέλλετ, κλίνκερ είχα μία φορά. Ίσως με τις σόμπες συμβαίνει μόνο το πρώτο. Τυχεροί! :(

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51315 από DOOM_NX

KERBEROS έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: δηλαδή μιλάμε για το στρώμα μαυρίλας που δημιουργείται στο τοίχωμα του ποτηριού?


Έχει μεταλλική όψη και υφή, ενώ σπάει πολύ δύσκολα.

Ναι, έτσι είναι. Το κλίνκερ είναι ανάλογο της λάβας που κρυώνει. Είναι στάχτη που λιώνει, πήζει και σχηματίζει ένα σκληρό σώμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51373 από Nick the Greek

DOOM_NX έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: δηλαδή μιλάμε για το στρώμα μαυρίλας που δημιουργείται στο τοίχωμα του ποτηριού?


Έχει μεταλλική όψη και υφή, ενώ σπάει πολύ δύσκολα.

Ναι, έτσι είναι. Το κλίνκερ είναι ανάλογο της λάβας που κρυώνει. Είναι στάχτη που λιώνει, πήζει και σχηματίζει ένα σκληρό σώμα.


Μήπως αυτό συμβαίνει όπως είπε και ο κερβερος μόνο στους καυστήρες και όχι στις σόμπες? Δεν έχω δεί ποτέ στάχτη που λιώνει. Μόλις καίγεται το πέλετ και γίνει κάρβουνο και ελαφρύνει, το παίρνει ο αέρας και το ρίχνει κάτω στο συρτάρι της στάχτης.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51376 από dimlyk
τυχερος εισαι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51378 από DOOM_NX

Nick the Greek έγραψε: Μήπως αυτό συμβαίνει όπως είπε και ο κερβερος μόνο στους καυστήρες και όχι στις σόμπες? Δεν έχω δεί ποτέ στάχτη που λιώνει. Μόλις καίγεται το πέλετ και γίνει κάρβουνο και ελαφρύνει, το παίρνει ο αέρας και το ρίχνει κάτω στο συρτάρι της στάχτης.

Και στους καυστήρες το παίρνει ο αέρας και το ρίχνει στο συρτάρι κανονικά. Αλλά αν στάχτη του πέλλετ έχει χαμηλό σημείο τήξης, τότε σ'ένα καυστήρα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να σχηματιστεί κλίνκερ, γιατί συνήθως αναπτύσσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Το κλίνκερ είναι και ένας από τους λόγους που συστήνονται πέλλετ με πιστοποίηση ENplus, γιατί έχουν υψηλό σημείο τήξης της στάχτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51385 από Nick the Greek
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τώρα το κατάλαβα. ;)
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει Ameco, Agropellet (praktiker) και τώρα πήρα και καίω ένα τσουβάλι ΜΑΚΗ.

Αmeco: Νορμαλ άναμα, καλή φλόγα αλλά πολύ σκόνη στο τσουβάλι... Βαθμός 7 Τιμή 6,00€/15κιλά

Agropellet: Γρήγορο άναμα (μέσο όρο 4-5 λεπτά), καλή φλόγα, καθόλου σκόνη στο τσουβάλι Βαθμός 8 Τιμή 4,99€/15κιλά

ΜΑΚΗ: Αργό άναμα, ψόφια φλόγα, πολύ σκόνη στο τσουβάλι και μου φαίνονται πολύ μακριά τα κομάτια. Βαθμός 6 Τιμή 6,00€/15κιλά.

HP60 10,5kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ