Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49848 από χρηστος8

giogud έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

stoikon έγραψε: Παρακολουθώ και διαβάζω ότι σε όλες τις μάρκες πιστοποιημένες ή μη πιστοποιημένες υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι. Εκείνο που αλλάζει κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι που είναι ρυθμισμένος ο κάθε λέβητας ή σόμπα.




Φιλε Σταυρο πες τα γιατι βαρεθηκα να το λεω...

Εστιαστε στην ρυθμιση του καυστηρα και δεν θα χασετε...οτι και να καιτε :whistle:


Χρήστο, το πέλλετ που καις είναι από τα καλύτερα οικονομικά πέλλετ. Κυκλοφορούν κάτι σκουπίδια....



Ειπαμε οικονομικο ρε Γιωργο...πλακα εχει ενα βουλγαρικο που δοκιμασα και ειχα φλογα max 10 ποντους...δεν θυμαμαι ονομα ομως, αν δω σακουλα θα την θυμηθω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49851 από giogud

χρηστος8 έγραψε:

giogud έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

stoikon έγραψε: Παρακολουθώ και διαβάζω ότι σε όλες τις μάρκες πιστοποιημένες ή μη πιστοποιημένες υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι. Εκείνο που αλλάζει κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι που είναι ρυθμισμένος ο κάθε λέβητας ή σόμπα.




Φιλε Σταυρο πες τα γιατι βαρεθηκα να το λεω...

Εστιαστε στην ρυθμιση του καυστηρα και δεν θα χασετε...οτι και να καιτε :whistle:


Χρήστο, το πέλλετ που καις είναι από τα καλύτερα οικονομικά πέλλετ. Κυκλοφορούν κάτι σκουπίδια....



Ειπαμε οικονομικο ρε Γιωργο...πλακα εχει ενα βουλγαρικο που δοκιμασα και ειχα φλογα max 10 ποντους...δεν θυμαμαι ονομα ομως, αν δω σακουλα θα την θυμηθω.


[img size=300*400]img.alibaba.com/photo/113571504/PELLETTA.jpg[/img]
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49855 από χρηστος8
Χαχαχαχα φοβερος...να παρω τετοιο του χρονου;;; :woohoo:

Αυτο ελεγα :lol:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50002 από dimitris11

stoikon έγραψε:

dimitris11 έγραψε:

Tsimp έγραψε: alpha wood καίω και γω φέτος με τέλεια καυσει και αρκετή ζέστη καθόλου μα καθολου κλινκερ

Σε ποια σκαλα καις τι σομπα σου;Αν ειναι στη δυνατη απο 3 και πανω για ποση ωρα καιει σ'αυτη τη σκαλα;
Τα ρωταω μπας και βγει καποια ακρη,δηλαδη αν η θερμοκρασια καυσης επιρεαζει την δημιουργια κλινγερ.
Αν ανεβασουμε τον αερα καυσης το λογικο ειναι κατεβει λιγο η θερμοκρασια καυσης και αυτο να βοηθαει την κατασταση.


Τώρα την καίω στο 1 γιατί θα σκάσω από την ζέστη. Το καλοκαίρι την έκαψα τέσσερις μέρες από 1 τσουβάλι την ημέρα στο 5 με 38-40c θερμοκρασία περιβάλλοντος. Την έκαιγα στο φουλ για να μην έχει μυρωδιές. Το τασάκι καθαρό.

Υπαρχει ενα ακομα ενδεχομενο,κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.
Ο αερας καυσης να ειναι τοσος ωστε να παρασερνει την σταχτη εκτος του ποτηριου.
Στη δικια μου γεμισε τερμα το ποτηρι και ξεχειλισε το πελετ.Με ενα ακομα πελετ χωρις επωνυμια στη σακουλα αντιμετωπισα τετοιο προβλημα και δεν το εκαψα.
Εχει καποιο συστημα καθαρισμου η σομπα σου;
Στη δικια μου ανα μια ωρα και για ενα λεπτο ανεβαζει στροφες ο αερας καυσης,ισως να θελει αλλαγη στη ρυθμιση.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50015 από stoikon

dimitris11 έγραψε:

stoikon έγραψε:

dimitris11 έγραψε:

Tsimp έγραψε: alpha wood καίω και γω φέτος με τέλεια καυσει και αρκετή ζέστη καθόλου μα καθολου κλινκερ

Σε ποια σκαλα καις τι σομπα σου;Αν ειναι στη δυνατη απο 3 και πανω για ποση ωρα καιει σ'αυτη τη σκαλα;
Τα ρωταω μπας και βγει καποια ακρη,δηλαδη αν η θερμοκρασια καυσης επιρεαζει την δημιουργια κλινγερ.
Αν ανεβασουμε τον αερα καυσης το λογικο ειναι κατεβει λιγο η θερμοκρασια καυσης και αυτο να βοηθαει την κατασταση.


Τώρα την καίω στο 1 γιατί θα σκάσω από την ζέστη. Το καλοκαίρι την έκαψα τέσσερις μέρες από 1 τσουβάλι την ημέρα στο 5 με 38-40c θερμοκρασία περιβάλλοντος. Την έκαιγα στο φουλ για να μην έχει μυρωδιές. Το τασάκι καθαρό.

Υπαρχει ενα ακομα ενδεχομενο,κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.
Ο αερας καυσης να ειναι τοσος ωστε να παρασερνει την σταχτη εκτος του ποτηριου.
Στη δικια μου γεμισε τερμα το ποτηρι και ξεχειλισε το πελετ.Με ενα ακομα πελετ χωρις επωνυμια στη σακουλα αντιμετωπισα τετοιο προβλημα και δεν το εκαψα.
Εχει καποιο συστημα καθαρισμου η σομπα σου;
Στη δικια μου ανα μια ωρα και για ενα λεπτο ανεβαζει στροφες ο αερας καυσης,ισως να θελει αλλαγη στη ρυθμιση.


Φίλε μου Δημήτρη. Το κάθε πέλλετ για να έχει καλή καύση θέλει και ανάλογες ρυθμίσεις. Η σόμπα πέλλετ δουλεύει περίπου όπως ένας δίχρονος κινητήρας. Για να κάνει καλή καύση χρειάζεται σωστή αναλογία καύσιμου και αέρα. Εμείς βάζουμε στις δοκιμές που κάνουμε διάφορες μάρκες πέλλετ και θέλουμε να κάνει καλή καύση με την ίδια ποσότητα αέρα. Αυτό δεν γίνεται. Διαφορετικό καύσιμο, διαφορετική ρύθμιση αέρα. Βάζουμε την μία μάρκα, καίει σαν λαμπάδα, μαυρίζει το τζάμι, έχει μικρή απόδοση, άρα κατανάλωση μεγαλύτερη για να ανεβάσουμε θερμοκρασία. Τη θέλει η σόμπα; Περισσότερο αέρα. Και όταν λέμε ρυθμίζουμε τον αέρα στο χώρο καύσεως, δεν ρυθμίζουμε την ποσότητα του αέρα ανακύκλωσης, όπως κάνουν πολλοί και μετά γράφουν, ανέβασα τον αέρα στην τέταρτη σκάλα στα 220volt.
Αν λέω ή κάνω κάτι λάθος δεν ξέρω. Εγώ πάντως με αυτό το σκεπτικό έχω βρει λύση και έχω βοηθήσει πολλούς.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stoikon.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50024 από dimitris11
Αν βαλουμε παραπανω αερα απ'οσο χρειαζεται τι θα συμβει;
Πως μπορουμε να βρουμε το οριο του αερα καυσης σε καθε σκαλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ