Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49789 από kosconcours

stoikon έγραψε:

kosconcours έγραψε: Καλησπέρα και από μενα.
Το καλοκαίρι αγόρασα από τον κ.Μοσχαλη 4 παλέτες πελλετ τις alpha wοod, το ίδιο έκαιγα και πέρυσι και ήμουνα ικανοποιημένος.
Φέτος τι χάλι είναι αυτό ρε παιδιά.... αν τσιτόσο λίγο την κινεζικη σόμπα που έχω (11-12KW νομίζω), το πρωί έχω στην κυριολεξία ένα κουπάκι γκλικερ χωρίς υπερβολές και με αυτές τις θερμοκρασίες που σημαίνει άμα κανει τα καλά κρύα θα βάζω ξυπνητήρι να ξυπνάω για να καθαρίζω το γκλίκερ το βράδυ γιατί δεν θα καίει σωστά και θα μου σβήνει απο υπερθέρμανση όπως και έχει γίνει κάνα 2 φόρες.
Έχω ρυθμίσει τον αέρα στα τέρματα και στις 4 'σκάλες' 230V εκτός απο την πρώτη στα 180V και δεν γίνεται τίποτα. Άσε για την μαυρίλα στον τοίχο και στον χώρο καύσεως.
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ βαθμολογία 1 και τέλος η alpha wood απο μένα.-
Θα ανεβάσω και φωτό κάποια στιγμή


Φίλε μου ο αέρας καύσης της σόμπας δεν ρυθμίζεται από εκεί. από εκεί ρυθμίζεις τον αέρα ανακύκλωσης. Για τον αέρα καύσεις διάβασε εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...art=60&Itemid=53


φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρω πως να ρυθμίσω την καύση έπαιξα πολύ πέρσι για να την φέρω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Έχεις alpha wood φετινό και έχεις καλύτερη καύση χωρίς γκλίκερ?
Μπορεί να κάνω κάτι λάθος πες μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49801 από tofantaraki

kosconcours έγραψε:

stoikon έγραψε:

kosconcours έγραψε: Καλησπέρα και από μενα.
Το καλοκαίρι αγόρασα από τον κ.Μοσχαλη 4 παλέτες πελλετ τις alpha wοod, το ίδιο έκαιγα και πέρυσι και ήμουνα ικανοποιημένος.
Φέτος τι χάλι είναι αυτό ρε παιδιά.... αν τσιτόσο λίγο την κινεζικη σόμπα που έχω (11-12KW νομίζω), το πρωί έχω στην κυριολεξία ένα κουπάκι γκλικερ χωρίς υπερβολές και με αυτές τις θερμοκρασίες που σημαίνει άμα κανει τα καλά κρύα θα βάζω ξυπνητήρι να ξυπνάω για να καθαρίζω το γκλίκερ το βράδυ γιατί δεν θα καίει σωστά και θα μου σβήνει απο υπερθέρμανση όπως και έχει γίνει κάνα 2 φόρες.
Έχω ρυθμίσει τον αέρα στα τέρματα και στις 4 'σκάλες' 230V εκτός απο την πρώτη στα 180V και δεν γίνεται τίποτα. Άσε για την μαυρίλα στον τοίχο και στον χώρο καύσεως.
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ βαθμολογία 1 και τέλος η alpha wood απο μένα.-
Θα ανεβάσω και φωτό κάποια στιγμή


Φίλε μου ο αέρας καύσης της σόμπας δεν ρυθμίζεται από εκεί. από εκεί ρυθμίζεις τον αέρα ανακύκλωσης. Για τον αέρα καύσεις διάβασε εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...art=60&Itemid=53


φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρω πως να ρυθμίσω την καύση έπαιξα πολύ πέρσι για να την φέρω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Έχεις alpha wood φετινό και έχεις καλύτερη καύση χωρίς γκλίκερ?
Μπορεί να κάνω κάτι λάθος πες μου...



:S :S :S :S και εγω οπως αναφερα και σε αλλο ποστ στο αλφα βοοτ 1 8α εβαζα
και το καιω σε λεβιτα.. πολι αχιρο αδερφε :blink: :blink: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49805 από dimitris11
Καλο κουραγιο :oops:
Το εζησα ευτυχως για τρεις μερες μονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49808 από stoikon

kosconcours έγραψε:

stoikon έγραψε:

kosconcours έγραψε: Καλησπέρα και από μενα.
Το καλοκαίρι αγόρασα από τον κ.Μοσχαλη 4 παλέτες πελλετ τις alpha wοod, το ίδιο έκαιγα και πέρυσι και ήμουνα ικανοποιημένος.
Φέτος τι χάλι είναι αυτό ρε παιδιά.... αν τσιτόσο λίγο την κινεζικη σόμπα που έχω (11-12KW νομίζω), το πρωί έχω στην κυριολεξία ένα κουπάκι γκλικερ χωρίς υπερβολές και με αυτές τις θερμοκρασίες που σημαίνει άμα κανει τα καλά κρύα θα βάζω ξυπνητήρι να ξυπνάω για να καθαρίζω το γκλίκερ το βράδυ γιατί δεν θα καίει σωστά και θα μου σβήνει απο υπερθέρμανση όπως και έχει γίνει κάνα 2 φόρες.
Έχω ρυθμίσει τον αέρα στα τέρματα και στις 4 'σκάλες' 230V εκτός απο την πρώτη στα 180V και δεν γίνεται τίποτα. Άσε για την μαυρίλα στον τοίχο και στον χώρο καύσεως.
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ βαθμολογία 1 και τέλος η alpha wood απο μένα.-
Θα ανεβάσω και φωτό κάποια στιγμή


Φίλε μου ο αέρας καύσης της σόμπας δεν ρυθμίζεται από εκεί. από εκεί ρυθμίζεις τον αέρα ανακύκλωσης. Για τον αέρα καύσεις διάβασε εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...art=60&Itemid=53


φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρω πως να ρυθμίσω την καύση έπαιξα πολύ πέρσι για να την φέρω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Έχεις alpha wood φετινό και έχεις καλύτερη καύση χωρίς γκλίκερ?
Μπορεί να κάνω κάτι λάθος πες μου...


Φίλε μου το alpha wood το πήρα 1 τόνο τον Ιούλιο και 1 τόνο τον Σεπτέμβριο από Μοχάλη. Έχω την hp22 και το ρέλλετ δεν μου αφήνει καθόλου κατάλοιπα και καίγεται τέλεια. Τώρα για τις ρυθμίσεις, δεν με ενδιαφέρει ο αέρας ανακύκλωσης για να ανεβοκατεβάσω τις σκάλες και τα βολτ. Εμένα με ενδιαφέρει να ρυθμίσω τον αέρα για την καύση. Για να σε βοηθήσω σου υπέδειξα να πας εδώ. www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...art=60&Itemid=53 Αλά αφού λες ότι ξέρεις να την ρυθμίζεις μάλλον δεν το χρειάζεσαι. Καλές καύσεις να έχεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49813 από Tsimp
alpha wood καίω και γω φέτος με τέλεια καυση και αρκετή ζέστη καθόλου μα καθολου κλινκερ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49816 από stoikon
Παρακολουθώ και διαβάζω ότι σε όλες τις μάρκες πιστοποιημένες ή μη πιστοποιημένες υπάρχουν ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι. Εκείνο που αλλάζει κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι που είναι ρυθμισμένος ο κάθε λέβητας ή σόμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ