Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49485 από stoikon

kosconcours έγραψε: Καλησπέρα και από μενα.
Το καλοκαίρι αγόρασα από τον κ.Μοσχαλη 4 παλέτες πελλετ τις alpha wοod, το ίδιο έκαιγα και πέρυσι και ήμουνα ικανοποιημένος.
Φέτος τι χάλι είναι αυτό ρε παιδιά.... αν τσιτόσο λίγο την κινεζικη σόμπα που έχω (11-12KW νομίζω), το πρωί έχω στην κυριολεξία ένα κουπάκι γκλικερ χωρίς υπερβολές και με αυτές τις θερμοκρασίες που σημαίνει άμα κανει τα καλά κρύα θα βάζω ξυπνητήρι να ξυπνάω για να καθαρίζω το γκλίκερ το βράδυ γιατί δεν θα καίει σωστά και θα μου σβήνει απο υπερθέρμανση όπως και έχει γίνει κάνα 2 φόρες.
Έχω ρυθμίσει τον αέρα στα τέρματα και στις 4 'σκάλες' 230V εκτός απο την πρώτη στα 180V και δεν γίνεται τίποτα. Άσε για την μαυρίλα στον τοίχο και στον χώρο καύσεως.
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ βαθμολογία 1 και τέλος η alpha wood απο μένα.-
Θα ανεβάσω και φωτό κάποια στιγμή


Φίλε μου ο αέρας καύσης της σόμπας δεν ρυθμίζεται από εκεί. από εκεί ρυθμίζεις τον αέρα ανακύκλωσης. Για τον αέρα καύσεις διάβασε εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...art=60&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49641 από Avramidis
Γειά σας
Σαν νέος καταναλωτής δοκίμασα 5 πέλλετ για να καταλήξω. Περιορίστηκα στα λεγόμενα άσπρα.
Schveihofer, Ameko,Ahira, GMG και δοκίμασα και ένα πέλλετ Σερβίας BIOENERGY.
Κατα την άποψή μου το καλύτερο απόλα είναι το GMG με διαφορά. Ελαχιστότατη στάχτη τέλεια καύση και μεγάλη απόδοση.Καλά είναι και τα άλλα η διαφορά αυτού του πέλλετ είναι εμφανής. Το είχα δει στην Γερμανία και το βρήκα και στη Δράμα.Δεν ξέρω αν είναι ακριβό 330 ευρώ ο τόννος. Πήρα 4 τόννους.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49651 από Nick the Greek
καλησπέρα,

πήρα απο το praktiker το πελετ που έχει απο βέλγιο με 4,99 και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημενος. Καλή φλόγα, καθαρό δοχείο και στάχτη σαν πούδρα. Το άλλο που μου άρεσε είναι η πολύ μικρή ποσότητα πριονιδιού που είχε μέσα σε αντίθεση με το ameco που έκαιγα το οποίο είχε πολύ πριονίδι μέσα σε κάθε τσουβάλι.
Τo εργαλείο που τα καίω είναι hp60.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49656 από Sp4wN

Avramidis έγραψε: Γειά σας
Σαν νέος καταναλωτής δοκίμασα 5 πέλλετ για να καταλήξω. Περιορίστηκα στα λεγόμενα άσπρα.
Schveihofer, Ameko,Ahira, GMG και δοκίμασα και ένα πέλλετ Σερβίας BIOENERGY.
Κατα την άποψή μου το καλύτερο απόλα είναι το GMG με διαφορά. Ελαχιστότατη στάχτη τέλεια καύση και μεγάλη απόδοση.Καλά είναι και τα άλλα η διαφορά αυτού του πέλλετ είναι εμφανής. Το είχα δει στην Γερμανία και το βρήκα και στη Δράμα.Δεν ξέρω αν είναι ακριβό 330 ευρώ ο τόννος. Πήρα 4 τόννους.


330 ευρώ ο τόνος δεν ξέρεις άν είναι ακριβό ? Άν σκεφτείς ότι τον Ιούνιο-Ιούλιο άν αγόραζες τα περισσότερα πέλλετ ,θα πλήρωνες 50-80 ευρώ λιγότερα στον τόνο,μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα .
Γενικότερα καλό είναι να αγοράζουμε ποσότητες τις περιόδους που οι τιμές είναι χαμηλές γιατί αυτή η περίοδος αντενδείκνυται για αγορά καύσιμης ύλης .Βέβαια ο γράφων των ανωτέρω είναι ο πρώτος παθών,αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να λέμε την αλήθεια . :)
Οπότε οργανωνόμαστε σε group buys , αγοράζουμε μαζικά , προτιμάμε περιόδους χαμηλής ζήτησης και κάνουμε έρευνα αγοράς !! Αυτές είναι οι λύσεις ώστε η βιομάζα να φτάσει σε επιθυμητές τιμές !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49671 από michalisgr
ναι ολα μαζι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49733 από DIMITRIS38

Sp4wN έγραψε:

Avramidis έγραψε: Γειά σας
Σαν νέος καταναλωτής δοκίμασα 5 πέλλετ για να καταλήξω. Περιορίστηκα στα λεγόμενα άσπρα.
Schveihofer, Ameko,Ahira, GMG και δοκίμασα και ένα πέλλετ Σερβίας BIOENERGY.
Κατα την άποψή μου το καλύτερο απόλα είναι το GMG με διαφορά. Ελαχιστότατη στάχτη τέλεια καύση και μεγάλη απόδοση.Καλά είναι και τα άλλα η διαφορά αυτού του πέλλετ είναι εμφανής. Το είχα δει στην Γερμανία και το βρήκα και στη Δράμα.Δεν ξέρω αν είναι ακριβό 330 ευρώ ο τόννος. Πήρα 4 τόννους.


330 ευρώ ο τόνος δεν ξέρεις άν είναι ακριβό ? Άν σκεφτείς ότι τον Ιούνιο-Ιούλιο άν αγόραζες τα περισσότερα πέλλετ ,θα πλήρωνες 50-80 ευρώ λιγότερα στον τόνο,μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα .
Γενικότερα καλό είναι να αγοράζουμε ποσότητες τις περιόδους που οι τιμές είναι χαμηλές γιατί αυτή η περίοδος αντενδείκνυται για αγορά καύσιμης ύλης .Βέβαια ο γράφων των ανωτέρω είναι ο πρώτος παθών,αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να λέμε την αλήθεια . :)
Οπότε οργανωνόμαστε σε group buys , αγοράζουμε μαζικά , προτιμάμε περιόδους χαμηλής ζήτησης και κάνουμε έρευνα αγοράς !! Αυτές είναι οι λύσεις ώστε η βιομάζα να φτάσει σε επιθυμητές τιμές !!


Είμαι σε αναμονή για group buy εγώ θα το παλέψω φέτος ψαχνόταν δεξιά αριστερά και δοκιμάζοντας και τέλος τις χρονιάς να πάμε για μια ομαδική παραγγελία

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ