Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2223 από valsam
ΥΓ
Αν μπορειτε να εχετε φθηνο πελλετ βαλτε σομπα η λεβητα με πελλετ
Αν οχι καλυτερα να κοιταξετε καπου αλλου .
Εξαλλου οπως ειπε καποιος " το πελλετ δεν φτανει για ολους "[/quote]

Ακριβος ρε φιλε εαν ηταν στην τιμη των 200 ευρω ο τονος και βεβαια θα συμφερε το πελλετ,δεν το αμφησβητω εν μερη γιατι ακομη και με αυτη την τιμη των 200 ευρω ο τονος παλι ειναι πολυ μεγαλος ο χρονος αποσβεσης της ολης εγκαταστασης λογο του υψηλου κοστος της(αν θα γινει ποτε βεβαια αποσβεση αφου συμφωνα με τα γραφωμενα εδω μεσα δεν φτανει η παραγωγη πελλετ για ολους),ομως δεν πρεπει να αμφισβητεις και'συ οτι πλεον με 300 ευρω ο τονος εγινε πιο ασυμφορο και απο την θερμανση με πανελ η σωματα λαδιου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2226 από KERBEROS
Αν τα τρία ή τέσσερα χρόνια απόσβεσης είναι πολλά, τότε συγγνώμη αλλά εξακολουθείς να σκέφτεσαι ελληνικά και όχι ευρωπαϊκά. Στην υπόλοιπη Ευρώπη τα χρόνια απόσβεσης είναι κατά κανόνα περισσότερα κι όμως η χρήση βιομάζας είναι συνεχώς αυξανόμενη.
Εξήγησέ μου και κάτι ακόμα. Όλοι όσοι έβαλαν φυσικό αέριο, ενώ το ποσοστό εξοικονόμησης είναι μικρότερο, γιατί δηλώνουν απόλυτα ευχαριστημένοι, κι εγώ, που εξοικονομώ περισσότερα, να είμαι δυσαρεστημένος;
Φοβάμαι πως εκτός από τους Ταλιμπάν του πέλλετ μην αρχίσετε κάποιοι να γίνεστε Αντιταλιμπάν. Όλα πρέπει να τα τοποθετούμε στη σωστή τους διάσταση. Υπάρχουν υπέρ και κατά σε οποιοδήποτε είδος θέρμανσης. Ας μην φερόμαστε για άλλη μια φορά ελληνικά, δηλαδή εγωιστικά, θεωρώντας την όποια επιλογή μας την ΑΠΟΛΥΤΑ σωστή. Αδικούμε τους εαυτούς μας...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2228 από giogud

valsam έγραψε: ΥΓ
Αν μπορειτε να εχετε φθηνο πελλετ βαλτε σομπα η λεβητα με πελλετ
Αν οχι καλυτερα να κοιταξετε καπου αλλου .
Εξαλλου οπως ειπε καποιος " το πελλετ δεν φτανει για ολους

Ακριβος ρε φιλε εαν ηταν στην τιμη των 200 ευρω ο τονος και βεβαια θα συμφερε το πελλετ,δεν το αμφησβητω εν μερη γιατι ακομη και με αυτη την τιμη των 200 ευρω ο τονος παλι ειναι πολυ μεγαλος ο χρονος αποσβεσης της ολης εγκαταστασης λογο του υψηλου κοστος της(αν θα γινει ποτε βεβαια αποσβεση αφου συμφωνα με τα γραφωμενα εδω μεσα δεν φτανει η παραγωγη πελλετ για ολους),ομως δεν πρεπει να αμφισβητεις και'συ οτι πλεον με 300 ευρω ο τονος εγινε πιο ασυμφορο και απο την θερμανση με πανελ η σωματα λαδιου!

Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα πέλλετ με 300 ευρώ ο τόνος. Αν μου επιτρέπετε μπορώ να πω και τιμή παραδομένη στο σπίτι. Μη τρελαθούμε....
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2230 από XAALAARAA

giogud έγραψε:

valsam έγραψε: ΥΓ
Αν μπορειτε να εχετε φθηνο πελλετ βαλτε σομπα η λεβητα με πελλετ
Αν οχι καλυτερα να κοιταξετε καπου αλλου .
Εξαλλου οπως ειπε καποιος " το πελλετ δεν φτανει για ολους

Ακριβος ρε φιλε εαν ηταν στην τιμη των 200 ευρω ο τονος και βεβαια θα συμφερε το πελλετ,δεν το αμφησβητω εν μερη γιατι ακομη και με αυτη την τιμη των 200 ευρω ο τονος παλι ειναι πολυ μεγαλος ο χρονος αποσβεσης της ολης εγκαταστασης λογο του υψηλου κοστος της(αν θα γινει ποτε βεβαια αποσβεση αφου συμφωνα με τα γραφωμενα εδω μεσα δεν φτανει η παραγωγη πελλετ για ολους),ομως δεν πρεπει να αμφισβητεις και'συ οτι πλεον με 300 ευρω ο τονος εγινε πιο ασυμφορο και απο την θερμανση με πανελ η σωματα λαδιου!

Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα πέλλετ με 300 ευρώ ο τόνος. Αν μου επιτρέπετε μπορώ να πω και τιμή παραδομένη στο σπίτι. Μη τρελαθούμε....



ακομη και να υπαρχει Γιωργο μονο καποιοι μακακες καταναλωτες θα ζυγωναν για να ψωνισουν

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2231 από valsam

KERBEROS έγραψε: Αν τα τρία ή τέσσερα χρόνια απόσβεσης είναι πολλά, τότε συγγνώμη αλλά εξακολουθείς να σκέφτεσαι ελληνικά και όχι ευρωπαϊκά. Στην υπόλοιπη Ευρώπη τα χρόνια απόσβεσης είναι κατά κανόνα περισσότερα κι όμως η χρήση βιομάζας είναι συνεχώς αυξανόμενη.
Εξήγησέ μου και κάτι ακόμα. Όλοι όσοι έβαλαν φυσικό αέριο, ενώ το ποσοστό εξοικονόμησης είναι μικρότερο, γιατί δηλώνουν απόλυτα ευχαριστημένοι, κι εγώ, που εξοικονομώ περισσότερα, να είμαι δυσαρεστημένος;
Φοβάμαι πως εκτός από τους Ταλιμπάν του πέλλετ μην αρχίσετε κάποιοι να γίνεστε Αντιταλιμπάν. Όλα πρέπει να τα τοποθετούμε στη σωστή τους διάσταση. Υπάρχουν υπέρ και κατά σε οποιοδήποτε είδος θέρμανσης. Ας μην φερόμαστε για άλλη μια φορά ελληνικά, δηλαδή εγωιστικά, θεωρώντας την όποια επιλογή μας την ΑΠΟΛΥΤΑ σωστή. Αδικούμε τους εαυτούς μας...

Aν θελω πραγματικα φθηνη θερμανση ανεξαρτητου κοστους εγκαταστασης μια ειναι η επιλογη αναμφησβητητα:ANTΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ,ξερω οτι θα δοσω 7-8 χιλιαρικα και θα καψω ουτε τα μισα λεφτα απ'οτι με πετρελαιο και προπαντων η μονη κουραση μου θα ειναι να γυρνω τον θερμοστατη!
Οταν ομως μου υποσχονται οτι με πελλετ θα εχω φθηνη θερμανση και τιτλους του τυπου Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο και φθτανουμε στο σημειο να εχω δοσει 3-5 χιλιαρικα για εγκατασταση να κουβαλαω σακι-σακι 6-7 τονους να τα στιβιαζω και μετα να τα ξανακουβαλαω για να τροφωδωτω να καθαριζω και να πεταω σταχτι και να καιω οσο με το αν εβαζα οπως την 10ετια του 70 σωματα λαδιου η πανελ η θερμοπομπους ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΙΟΣ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ!
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2233 από joe125
Και η αντλία θερμότητας έχει τα υπέρ και τα κατά όπως όλα τα άλλα
Να σου πω ότι και η kWh θα ακριβαίνει και ότι σε ένα σπίτι που έχει τελειώσει και δεν έχει προβλεφτεί να μπει ένα τέτοιο σύστημα είναι πάνω από τα 10000 ευρώ η εγκατάσταση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.239 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ