Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2210 από KERBEROS
[quote

ΥΓ
Νυχτερινο τιμολογιο εβαλα φετος αρχες του χρονου και δεν χρειαζεται να ειναι τριφασικο . Εκανα πανω απο διακοσια ευρω εξοδα για να το βαλω ( 120 ευρω μονο ηθελε ο συλλογος ηλεκτρολογων για να βαλει μια σφραγιδα στο σχεδιο )κι απο οτι βλεπω πιο γρηγορα θα κανω αποσβεση τη σομπα παρα τα εξοδα του νυχτερινου απο το ρευμα .[/quote]

Επειδή κι εγώ έβαλα εδώ κι ένα μήνα νυχτερινό, έχω να πω ότι είναι αγιογδύτες πρώτα οι ηλεκτρολόγοι για το συγκεκριμένο κι έπειτα η ΔΕΗ. Πρέπει να ξόδεψα κι εγώ περίπου 200 ευρώ συνολικά για την όλη δουλειά. Το καταπληκτικό ήταν ότι η σύνδεση άργησε τρεις μήνες να γίνει, μιας κι ο ιδιώτης εργολάβος δεν είχε χελώνες για να βάλει :sick: , αφού κι αυτός προφανώς είναι απλήρωτος από το Δημόσιο. Όποιος θελήσει να βάλει νυχτερινό αυτή την εποχή, καλό είναι να οπλιστεί με πολύ μεγάλη υπομονή...

Όσο για το πέλλετ της επόμενης σεζόν, πείτε μας ρε παιδιά πού θα το βρείτε τόσο φθηνό; Βοηθήστε ;)

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2211 από valsam

soholis έγραψε:

valsam έγραψε: ΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!


ΣΕ ΔΙΑΦΕΥΔΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ

Απο Δευτερα 17 Οκτωβριου εως και Σαββατο 17 Δεκεμβριου εχω καψει σε σπιτι 230 κυβικων μετρων ( 95τμ δεκαετιας με καλη σχετικα μονωση ) 45 τσουβαλια πελλετ αγορασμενα το καλοκαιρι προς 200 ο τονος δηλαδη 3 ευρω το τσουβαλι αρα 3Χ45=135 ευρω - 67,5 ευρω το μηνα . ( ποια 168 εως 200 )
Η σομπα λεβητας ειναι 12 Kw - και καιει περιπου 10 ωρες τη μερα .
Ζεστη που δε γνωριζαμε οσο καιγαμε πετρελαιο 22,5-23 βαθμους σαλονι-κουζινα 21,5-22 στα δωματια ( 20,5-21,5 και 20-21 αντιστοιχα με το πετρελαιο )
Του χρονου δε με τον xalara το πελλετ θα το αγορασουμε με λιγοτερο απο 20 λεπτα το κιλο.

Χαμαλικι και βρωμια εχει - αλλα μη τα θελουμε και ολα δικα μας .

ΥΓ
Νυχτερινο τιμολογιο εβαλα φετος αρχες του χρονου και δεν χρειαζεται να ειναι τριφασικο . Εκανα πανω απο διακοσια ευρω εξοδα για να το βαλω ( 120 ευρω μονο ηθελε ο συλλογος ηλεκτρολογων για να βαλει μια σφραγιδα στο σχεδιο )κι απο οτι βλεπω πιο γρηγορα θα κανω αποσβεση τη σομπα παρα τα εξοδα του νυχτερινου απο το ρευμα .

ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΔΙΑΦΕΥΣΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ

Φιλε εαν εκαψες 675 κιλα πελλετ μεσα σε 2 μηνες τοτε θα χρειαζοσουν 300 λιτρα πετρελαιο για το ιδιο διαστημα αρα 150 λιτρα τον μηνα για σπιτι 95 τ.μ?

Μηπως το σπιτι ειναι στις Μπαχαμες?

Δηλ. χρειαζεσε 11,25 κιλα αρα 50kw την ημερα, γιαυτες τις kw με ρευμα εαν οι 40 ειναι νυχτερινο(61 λεπτα η kw με φπα)ειναι 2,44 ευρω ημερησιος και οι αλλες 10 με κανονικο(93 λεπτα με φπα)μας κανουν 3,37 ευρω την ημερα αρα 101 ευρω τον μηνα!
Εαν αγοραζες στην σημερινη τιμη που αγοραζουν οι περισσοτεροι πελλετ με την τιμη στα 300 ευρω ο τονος τα 11,25 που καταναλωνεις μας κανουν 11,25Χ0,30=3,37!
Ρε σεις ιδια λεφτα βγαινουν!!!!!!!!!!!!
Φιλος πιο πανω λεει οτι σημερα ο τονος πωλειτε 305,εσυ λες πηρες με 200 και του χρονου θα παρεις κατω απο 200, γνωστος μου στο χωριο πηρε με 170 αλλα πριν 2 χρονια και γνωστος γνωστου πηρε με 140 αλλα πριν 5 χρονια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2213 από XAALAARAA




ΠΕΡΙΠΟΥ 905 ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ / 1500 ΚΙΛΑ =1,660 ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΑΝΑ ΩΡΑ

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ
ΣΕ ΚΑΘΕ 60 ΚΙΛΑ ΠΕΛΛΕΤ ΤΟ ΠΟΛΥ 90 Η ΣΟΜΠΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2214 από soholis

valsam έγραψε: ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΔΙΑΦΕΥΣΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ

Φιλος πιο πανω λεει οτι σημερα ο τονος πωλειτε 305,εσυ λες πηρες με 200 και του χρονου θα παρεις κατω απο 200, γνωστος μου στο χωριο πηρε με 170 αλλα πριν 2 χρονια και γνωστος γνωστου πηρε με 140 αλλα πριν 5 χρονια!


Aν μαζευτειτε καμια δεκαρια ατομα οπως εμεις και παραγγειλετε 2 φορτια 50 τονους ( και παντα για καλοκαιρι μιλαμε ) οι τιμες ειναι διαφορετικες .
Εγω πηρα 200 τον τονο απο εμπορο παραδοτεο στο σπιτι μου και με αποδειξη παρακαλω.
Αν ποτε μαθεις ποσο πηρε ο xalara λιγο νωριτερα θα σου πεσουν τα μαλια .

Παραλαβη πελλετ 13 παλετες (για 5 ατομα) καλοκαιρι 2011 - 200 ευρω ο τονος με αποδειξη και απο 8 ευρω ο καθενας δηλαδη 40 ευρω συνολο για το κλαρκ για το κατεβασμα ( χωρις αποδειξη ο κλεφτης )
imageshack.us/photo/my-images/853/cimg1521.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/268/cimg1530p.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/713/cimg1527w.jpg/
κι οχι Βουλγαρικο η οτι κι οτι .

ΥΓ
Αν μπορειτε να εχετε φθηνο πελλετ βαλτε σομπα η λεβητα με πελλετ
Αν οχι καλυτερα να κοιταξετε καπου αλλου .
Εξαλλου οπως ειπε καποιος " το πελλετ δεν φτανει για ολους "
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by soholis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2216 από OANNHSEA

Εξαλλου οπως ειπε καποιος " το πελλετ δεν φτανει για ολους "

Αυτό δυστυχώς θα γίνει αλήθεια κάπου στο μέλλον...
Βλέπετε αυτή τη στιγμή η Σουηδία χρησιμοποιεί κάπου 200 κιλά βιομάζα ανά κάτοικο.
Το 20% όμως το εισάγει!!!
Εάν φτάσει η ανατολική και η νότια Ευρώπη την Σουηδία σε κατανάλωση, καλά κρασά θα έχουμε...
Ήδη στην Σιβηρία φτιάχνεται τουλάχιστον 1 εργοστάσιο για πέλλετ, το οποίο θα βγάζει κάπου 1000 τόνους την ημέρα σε 8ωρη βάση, μέσω Αρχαγγέλου ή Μούρμανσκ και Κανιξβέργης και το οποίο είναι δίπλα σε σιδηροδρομική γραμμή. Κάποιοι άλλοι σκέφτονταν να φέρουν πέλλετ από την Ινδοκίνα, μέχρι και την ίδια την Κϊνα, όμως η ντόπια κατανάλωση αυξάνεται γεωμετρικά και σε λίγο θα είναι αδύνατο αυτό!!! Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ η Ινδία είναι πρωτοπόρος στην αξιοποίηση της βιομάζας, είναι και πρωτοπόρος στην πυρηνική ενέργεια με την κατασκευή για πρώτη φορά στον κόσμο ενός εργοστασίου με θόριο...
Όμως υπάρχει ένας άλλος δείκτης: αυτός της μέγιστης παραγωγικότητας.
Σήμερα η ετήσια δυναμικότητα της βιομάζας στην Ευρώπη είναι κάπου 30GB - οι ειδικοί λένε ότι δεν υπάρχει αρκετό υλικό για να ξεπεράσει τα 120GB...
Με την αύξηση όμως που υπάρχει αυτό θα το πιάσουμε σε 8 χρόνια το πολύ!!!

Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που οι πολιτικάντηδες της Ελλάδος αποφάσισαν με νόμο ότι για να φτιάξεις χούμο θα πρέπει να έχεις εγκατάσταση σε βιομηχανική περιοχή - εκτός οικιστικής δηλαδή. Με λίγα λόγια ο Πειραιάς θα πρέπει να έχει εγκατάσταση κάπου στον Ασπρόπυργο...
Βλέπετε η πρώτη ύλη από τα κλαδέματα είναι πολύτιμη για να εργοστάσια που θα καίνε τα σκουπίδια...
Φτιάξτε λοιπόν μόνοι σας τα πέλλετ, αλλιώς σας βλέπω σε 10 χρόνια να καίτε αέρα κοπανιστό - και το πετρέλαιο θα έχει πάρει την ανηφόρα...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2219 από giogud
Λύσεις υπάρχουν για πολλά προβλήματα. Πολλοί ανησυχείτε για το πως θα αγοράσετε μεγάλες ποσότητες την άνοιξη γιατί δεν έχετε που να τα αποθηκεύσετε και έτσι να επωφεληθείτε από την χαμηλή τιμή. Τα 700 τμ της αποθήκης μας σας αρκούν;
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.275 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ