Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2174 από XAALAARAA

valsam έγραψε: ΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!
Οτι νομιζα για την απατη του τιτλου Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο τελικα εν'μερη επαληθευτικαν τουλαχιστον για μια οικογενεια που φευγει για δουλια το πρωι και γυρναει σπιτι μετα τις 4,χθες το βραδυ που πηγα στο σπιτι γνωστου μου μηχανολογου,στο σπιτι του ο φιλος μου εβαλε τρια ηλεκτρικα πανελ λαδιου(νοικιαζει!) και τεκμιριομενα καει στο 8ωρο του νυκτερινου λιγοτερα απο οτι θα του στοιχιζε εαν εβαζε σομπα η λεβητα πελλετ,μου εξηγησε οτι το πελλετ εχει θερμογονο δυναμη 5,2kwh ανα kilo και με αποδοση του συστηματος 85% δηλ το κιλου του εδινει 4,42kwh θερμανση δηλ. με 28-30 λεπτα θα επαιρνε 4,42kwh ενω με τα πανελ λαδιου στο νυχτερινο πληρωνει για 4,42 ακριβος τα ιδια δηλ. 29.3 λεπτα χωρις να κουβαλαει να καθαριζει δηλ. ξενοιαστα!
2-8 το πρωι και 3και30 με 5,30 ειναι το νυχτερινο και του κανει φουρνο το σπιτι μεχρι τις 7 το απογευμα και μετα μου λεει απο τις 7 μεχρι τις 2 που ξανα ξεκιναει το νυχτερινο απο τις 5 ωρες τις ενδιαμεσες αυτες να λειτουργουν τα σωματα τις μισες μαξιμουμ στα πολλα τα κρυα γιατι τα λαδιου εχουν την ιδιοτητα να κρατανε αρκετα την θερμοκρασια τους δηλ. μονο 2-2,5 ωρες το πολυ να καιω το ακριβο το ρευμα που στοιχοιζει 10 λεπτα η kw στο πιο ακριβο τιμολογιο, δηλ. εχουμε 2 ευρω καταναλωση ημερισιος για τις 2,5 ωρες του ακριβου ρευματος και 4,2 ευρω ημερισιος για τις 8 ωρες του νυχτερινου =6,2 ευρω την ημερα για ενα σπιτι 100 τ.μ, απ'την αλλη για να παρει αυτην την ζεστη με πελλετ θα ηθελε περιπου(αν ειναι καλο το πελλετ) 20 κιλα την ημερα τουλαχιστον δηλ. 20 Χ 0,30=6 ευρω την ημερα και στην καλυτερη περιπτωση αν γεμιζε ολα τα μπαλκονια με τονους για να παρει καλυτερη τιμη 2,80 Χ 20 κιλα=5,6 ευρω ,με λιγα λογια με ρευμα πληρωνει 186 ευρω τον μηνα και με πελλετ θα πληρωνε απο 168 εως και πολυ πιο πανω απο 200 με μαπας ποιοτητας πελλετ!
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ,ΧΑΜΑΛΙΚΗ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔIΟΥ:ΜΗΔΕΝ!
KAΘΑΡΙΣΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ Η ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΧΑΜΑΛΙΚΗ:ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔΙΟΥ 300 ΕΥΡΩ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΕΣ!
ΚΩΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ Η ΛΕΒΗΤΑ:ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔΙΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΚΑΙΓΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ:ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ!
ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΕΛΛΕΤ:AΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!


Θα πω και εγω την γνώμη μου άλλη μια φορά για όσους επένδυσαν πριν το καλοκαίρι σε λέβητα η σόμπα και καύσιμη ύλη είναι άρχοντας και με τα χρήματα που έχει εξοικονόμηση έχει τρελαθεί στα τσίπουρα και τα γούστα ενώ για κάποιους που προσπαθούν να κάνουν κάποια κίνηση απελπισίας αυτήν την εποχή λογικό είναι να αντιδρά σαν εσένα φίλε μου
επίσης μεγάλη σημασία για μένα έχει και οι περιοχή που μένεις όσο πιο ψιλά τόσο πιο καλά.

βάλε και το κόστος για τα ζεστά νερά χρίσεις.μήπως έχουμε προσπέρασμα στην τελική ευθεία

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2175 από giogud

valsam έγραψε: ΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!
Οτι νομιζα για την απατη του τιτλου Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο τελικα εν'μερη επαληθευτικαν τουλαχιστον για μια οικογενεια που φευγει για δουλια το πρωι και γυρναει σπιτι μετα τις 4,χθες το βραδυ που πηγα στο σπιτι γνωστου μου μηχανολογου,στο σπιτι του ο φιλος μου εβαλε τρια ηλεκτρικα πανελ λαδιου(νοικιαζει!) και τεκμιριομενα καει στο 8ωρο του νυκτερινου λιγοτερα απο οτι θα του στοιχιζε εαν εβαζε σομπα η λεβητα πελλετ,μου εξηγησε οτι το πελλετ εχει θερμογονο δυναμη 5,2kwh ανα kilo και με αποδοση του συστηματος 85% δηλ το κιλου του εδινει 4,42kwh θερμανση δηλ. με 28-30 λεπτα θα επαιρνε 4,42kwh ενω με τα πανελ λαδιου στο νυχτερινο πληρωνει για 4,42 ακριβος τα ιδια δηλ. 29.3 λεπτα χωρις να κουβαλαει να καθαριζει δηλ. ξενοιαστα!
2-8 το πρωι και 3και30 με 5,30 ειναι το νυχτερινο και του κανει φουρνο το σπιτι μεχρι τις 7 το απογευμα και μετα μου λεει απο τις 7 μεχρι τις 2 που ξανα ξεκιναει το νυχτερινο απο τις 5 ωρες τις ενδιαμεσες αυτες να λειτουργουν τα σωματα τις μισες μαξιμουμ στα πολλα τα κρυα γιατι τα λαδιου εχουν την ιδιοτητα να κρατανε αρκετα την θερμοκρασια τους δηλ. μονο 2-2,5 ωρες το πολυ να καιω το ακριβο το ρευμα που στοιχοιζει 10 λεπτα η kw στο πιο ακριβο τιμολογιο, δηλ. εχουμε 2 ευρω καταναλωση ημερισιος για τις 2,5 ωρες του ακριβου ρευματος και 4,2 ευρω ημερισιος για τις 8 ωρες του νυχτερινου =6,2 ευρω την ημερα για ενα σπιτι 100 τ.μ, απ'την αλλη για να παρει αυτην την ζεστη με πελλετ θα ηθελε περιπου(αν ειναι καλο το πελλετ) 20 κιλα την ημερα τουλαχιστον δηλ. 20 Χ 0,30=6 ευρω την ημερα και στην καλυτερη περιπτωση αν γεμιζε ολα τα μπαλκονια με τονους για να παρει καλυτερη τιμη 2,80 Χ 20 κιλα=5,6 ευρω ,με λιγα λογια με ρευμα πληρωνει 186 ευρω τον μηνα και με πελλετ θα πληρωνε απο 168 εως και πολυ πιο πανω απο 200 με μαπας ποιοτητας πελλετ!
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ,ΧΑΜΑΛΙΚΗ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔIΟΥ:ΜΗΔΕΝ!
KAΘΑΡΙΣΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ Η ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΧΑΜΑΛΙΚΗ:ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔΙΟΥ 300 ΕΥΡΩ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΕΣ!
ΚΩΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ Η ΛΕΒΗΤΑ:ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔΙΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΚΑΙΓΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ:ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ!
ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΕΛΛΕΤ:AΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!


300 ευρώ ο τόνος το πέλλετ δεν υπάρχει πουθενά στην Βόρια Ελλάδα. Σε 1-2 χρόνια ούτε στην νότια γιατί θα γίνουν και εκεί εργοστάσια.
Το 15% αύξηση στην τιμή της κιλοβατώρας κάτι μου θυμίζει όμως. Μη ξεχνάμε και την μετατροπή σε τριφασικό(δεν ξέρω πόσο κάνει).
Το πέλλετ παραμένει οικονομικότερο παρόλο που το κράτος επιδοτεί το ηλεκτρικό (13% ΦΠΑ) σε σχέση με το πέλλετ που έχει 23% ΦΠΑ.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2177 από pantelis1973

giogud έγραψε:

valsam έγραψε: ΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!
Οτι νομιζα για την απατη του τιτλου Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο τελικα εν'μερη επαληθευτικαν τουλαχιστον για μια οικογενεια που φευγει για δουλια το πρωι και γυρναει σπιτι μετα τις 4,χθες το βραδυ που πηγα στο σπιτι γνωστου μου μηχανολογου,στο σπιτι του ο φιλος μου εβαλε τρια ηλεκτρικα πανελ λαδιου(νοικιαζει!) και τεκμιριομενα καει στο 8ωρο του νυκτερινου λιγοτερα απο οτι θα του στοιχιζε εαν εβαζε σομπα η λεβητα πελλετ,μου εξηγησε οτι το πελλετ εχει θερμογονο δυναμη 5,2kwh ανα kilo και με αποδοση του συστηματος 85% δηλ το κιλου του εδινει 4,42kwh θερμανση δηλ. με 28-30 λεπτα θα επαιρνε 4,42kwh ενω με τα πανελ λαδιου στο νυχτερινο πληρωνει για 4,42 ακριβος τα ιδια δηλ. 29.3 λεπτα χωρις να κουβαλαει να καθαριζει δηλ. ξενοιαστα!
2-8 το πρωι και 3και30 με 5,30 ειναι το νυχτερινο και του κανει φουρνο το σπιτι μεχρι τις 7 το απογευμα και μετα μου λεει απο τις 7 μεχρι τις 2 που ξανα ξεκιναει το νυχτερινο απο τις 5 ωρες τις ενδιαμεσες αυτες να λειτουργουν τα σωματα τις μισες μαξιμουμ στα πολλα τα κρυα γιατι τα λαδιου εχουν την ιδιοτητα να κρατανε αρκετα την θερμοκρασια τους δηλ. μονο 2-2,5 ωρες το πολυ να καιω το ακριβο το ρευμα που στοιχοιζει 10 λεπτα η kw στο πιο ακριβο τιμολογιο, δηλ. εχουμε 2 ευρω καταναλωση ημερισιος για τις 2,5 ωρες του ακριβου ρευματος και 4,2 ευρω ημερισιος για τις 8 ωρες του νυχτερινου =6,2 ευρω την ημερα για ενα σπιτι 100 τ.μ, απ'την αλλη για να παρει αυτην την ζεστη με πελλετ θα ηθελε περιπου(αν ειναι καλο το πελλετ) 20 κιλα την ημερα τουλαχιστον δηλ. 20 Χ 0,30=6 ευρω την ημερα και στην καλυτερη περιπτωση αν γεμιζε ολα τα μπαλκονια με τονους για να παρει καλυτερη τιμη 2,80 Χ 20 κιλα=5,6 ευρω ,με λιγα λογια με ρευμα πληρωνει 186 ευρω τον μηνα και με πελλετ θα πληρωνε απο 168 εως και πολυ πιο πανω απο 200 με μαπας ποιοτητας πελλετ!
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ,ΧΑΜΑΛΙΚΗ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔIΟΥ:ΜΗΔΕΝ!
KAΘΑΡΙΣΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ Η ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΧΑΜΑΛΙΚΗ:ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΚΟΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔΙΟΥ 300 ΕΥΡΩ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΕΣ!
ΚΩΣΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΠΕΛΛΕΤ Η ΛΕΒΗΤΑ:ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΣΩΜΑΤΩΝ ΛΑΔΙΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΚΑΙΓΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ:ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ!
ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΕΛΛΕΤ:AΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!


300 ευρώ ο τόνος το πέλλετ δεν υπάρχει πουθενά στην Βόρια Ελλάδα. Σε 1-2 χρόνια ούτε στην νότια γιατί θα γίνουν και εκεί εργοστάσια.
Το 15% αύξηση στην τιμή της κιλοβατώρας κάτι μου θυμίζει όμως. Μη ξεχνάμε και την μετατροπή σε τριφασικό(δεν ξέρω πόσο κάνει).Πανω απο 700ευρω
Το πέλλετ παραμένει οικονομικότερο παρόλο που το κράτος επιδοτεί το ηλεκτρικό (13% ΦΠΑ) σε σχέση με το πέλλετ που έχει 23% ΦΠΑ.


Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2178 από giogud
Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως το νυχτερινό απαιτεί και τριφασικό. Εντύπωση, καμία σχέση με το να ξέρω κάτι.

Στην περίπτωση που επιθυμείτε Τιμολόγιο με Χρονοχρέωση (μειωμένο νυκτερινό), απαιτείται :
1. Να τοποθετηθεί, εάν δεν υπάρχει ήδη, από ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (χρώματος μπλέ, διατομής 1,5 τετρ. χιλ.) μεταξύ του μετρητή της ΔΕΗ και του γενικού πίνακα της ηλεκτρικής σας εγκατάστασης.
2. Να υποβληθεί σχετική αίτηση στη ΔΕΗ (απαραίτητη η Αστυνομική Ταυτότητα και τα στοιχεία του ΑΦΜ).
3. Να υποβληθεί στη ΔΕΗ, μαζί με την αίτηση, νέα ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου) όπου θα αναφέρεται ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης (δεν απαιτείται νέα ΥΔΕ εάν προϋπήρχε ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης και αναφέρεται στην ήδη κατατεθειμένη στη ΔΕΗ ΥΔΕ του ακινήτου).
4. Να καταβληθεί η σχετική συμμετοχή για τις δαπάνες στις οποίες υποβάλλεται η Επιχείρηση για τη χορήγηση του Τιμολογίου με Χρονοχρέωση.

Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2179 από KERBEROS
Χωρίς τετραγωνικά, πάντως, στον αέρα μιλάμε.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #2182 από valsam

KERBEROS έγραψε: Χωρίς τετραγωνικά, πάντως, στον αέρα μιλάμε.

90 τ.μ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ