Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77010 από Fokion

kobra2 έγραψε: προσωπικα η γνωμη σου ΟΥΔΟΛΩΣ με απασχολει καθοτι αποτι καταλαβα εισαι εμπορος και απαντας απομωνονοντας λεξεις και οχι στο συνολο των φρασεων μου,και εσυ το προσωποποιησες το θεμα ,οχι εγω.αλλωστε το να προσπαθεις με το ετσι θελω να με πεισεις για την αξιοπιστια σου ειναι επιεικως αστειο,η αξιοπιστια κερδιζεται.και προειπα δεν γνωριζω κανενα προσωπικως αρα μου ειναι ολοι ιδιοι


προφανως και ειμαι εμπορος ( ασχετο με θερμανση γενικως) γι αυτο και μιλαω γιατι ΞΕΡΩ
αν σηζητουσαμε για εγχειρηση ανοιχτης καρδιας προφανως και θα ακουγα....
η αξιοπιστια μου ειναι μια χαρα εκει που ειναι ;)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77011 από giogud

kobra2 έγραψε:

dimlyk έγραψε:


εδω θα διαφωνησω αλλα δεν θαθελα να επεκταθουμε
ο λογος ειναι οτι ο εμπορος βαζει τα λεφτακια του (οτι κι αν ηταν αυτα ) αγοραζει αποθηκευει και πουλαει και φυσικα απαιτει το αναλογο κερδος που περιλαμβανει και το κοστος χρηματος
αν μου ζητησει προπληρωμη ...ειναι απλα διαμεσολαβητης και φυσικα πρεπει ναχει αλλο κερδος πολυ χαμηλοτερο
παει αλλου η κουβεντα ομως και ξεφευγουμε :)

anyway,δεν θα επεκταθουμε αλλο,απλα να σου πω οτι η ερωτηση μου ηταν για τις αερολογιες οτι θα στειλει την παλετα και δεν θα την παραλαβει ο πελατης αλλα αν ειναι να δωσει αντικαταβολη 5 ευρω τοτε ενταξει....τα ειπα περιληπτικα ,ελπιζω να καταλαβες.[/quote]

Επειδή βλέπω ότι συνεχίζετε να κάνετε δουλειές με λεφτά άλλων, να απαντήσω.
Το πεντάευρω ή και δεκάευρω, έχει τριπλό ρόλο.
Πρώτα είναι το κόστος του χρήματος. Δεύτερον πρέπει να καλύψεις τις ζημιές της μη παραλαβής. Πρέπει να εισπράξεις μέχρι και 20 αντικαταβολές για μια παλέτα που δεν θα παραληφθεί.
Και τρίτον και σπουδαιότερο, αποτελεί και αντικίνητρο. Το να έχω δωρεάν αντικαταβολή, όταν όλες οι μεταφορικές επιστρέφουν τα λεφτά μετά από 3 εβδομάδες στην καλύτερη εως και 2 μήνες, η απαιτούμενη ρευστότητα θα μπορούσε να φτάσει τις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. 500 τόνοι είναι 150000 ευρώ.

Προπληρωμή δεν είναι πληρώνω το πρωί, φορτώνεται το μεσημέρι και σε 2 μέρες είναι σπίτι σου. Αυτό είναι αγορά.
Προπληρωμή είναι πληρώνω σήμερα και ο έμπορας πάει με τα λεφτά σου να αγοράσει προϊόν που δεν έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77012 από kobra2

giogud έγραψε:

kobra2 έγραψε:

dimlyk έγραψε:


εδω θα διαφωνησω αλλα δεν θαθελα να επεκταθουμε
ο λογος ειναι οτι ο εμπορος βαζει τα λεφτακια του (οτι κι αν ηταν αυτα ) αγοραζει αποθηκευει και πουλαει και φυσικα απαιτει το αναλογο κερδος που περιλαμβανει και το κοστος χρηματος
αν μου ζητησει προπληρωμη ...ειναι απλα διαμεσολαβητης και φυσικα πρεπει ναχει αλλο κερδος πολυ χαμηλοτερο
παει αλλου η κουβεντα ομως και ξεφευγουμε :)

anyway,δεν θα επεκταθουμε αλλο,απλα να σου πω οτι η ερωτηση μου ηταν για τις αερολογιες οτι θα στειλει την παλετα και δεν θα την παραλαβει ο πελατης αλλα αν ειναι να δωσει αντικαταβολη 5 ευρω τοτε ενταξει....τα ειπα περιληπτικα ,ελπιζω να καταλαβες.


Επειδή βλέπω ότι συνεχίζετε να κάνετε δουλειές με λεφτά άλλων, να απαντήσω.
Το πεντάευρω ή και δεκάευρω, έχει τριπλό ρόλο.
Πρώτα είναι το κόστος του χρήματος. Δεύτερον πρέπει να καλύψεις τις ζημιές της μη παραλαβής. Πρέπει να εισπράξεις μέχρι και 20 αντικαταβολές για μια παλέτα που δεν θα παραληφθεί.
Και τρίτον και σπουδαιότερο, αποτελεί και αντικίνητρο. Το να έχω δωρεάν αντικαταβολή, όταν όλες οι μεταφορικές επιστρέφουν τα λεφτά μετά από 3 εβδομάδες στην καλύτερη εως και 2 μήνες, η απαιτούμενη ρευστότητα θα μπορούσε να φτάσει τις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. 500 τόνοι είναι 150000 ευρώ.

Προπληρωμή δεν είναι πληρώνω το πρωί, φορτώνεται το μεσημέρι και σε 2 μέρες είναι σπίτι σου. Αυτό είναι αγορά.
Προπληρωμή είναι πληρώνω σήμερα και ο έμπορας πάει με τα λεφτά σου να αγοράσει προϊόν που δεν έχει.[/quote]


λοιπον,πρωτον κανω δουλειες μονο με τα δικα μου λεφτα,κανενος αλλου και δευτερον αν τα 5!!!!!! ευρω σου πληρωνουν τοσο μεγαλη ζημια...χμ....θα ειναι πολυ μεγαλη ζημια
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kobra2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77014 από dimlyk
γι αυτο ζητησα να μην το τραβηξουμε γιατι σαν γνησιοι ελληνες θα καταληξουμε στυην πολιτικη κατασταση της χωρας :)

ξεκινησαμε απ τα 5 ευρω πηγαμε στην προπληρωμη ..και γενιθκευσαμε τις αγορες
ας μεινουμε στο πελλετ και την αγορα του

οπως το θετεις γιωργο δεν ειναι αγορα ...απλα ειναι θεμα αναξιοποιστιας ,,,η οποια σημερα κυριαρχει στην αγορα και σαφως επηρεαζει τα παντα σ αυτη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77092 από DOOM_NX
Σήμερα ολοκληρώθηκε η αγορά μου από τις προσφορές του group buy. Πήρα μια παλέτα Silva και μια παλέτα Bio-therm. Ως γνωστόν πάντα συμβαίνουν παρατράγουδα όταν αποφασίζω να αγοράσω κάτι. Όχι, αυτή τη φορά δεν έτυχα σε εξαίρεση του κανόνα :P

Μας ενημέρωσαν από χθες ότι έχουν παραλάβει μια παλέτα (το Silva). Όλη μέρα στο τηλέφωνο η μάνα μου να τους παρακαλάει να τη φέρουν όσο είναι μέρα για να την ξεφορτώσουμε. Δυστυχώς δε βρήκαν το χρόνο να μας τα φέρουν χθες. Σήμερα το μεσημέρι έσκασαν μύτη και οι 2 μεταφορικές back 2 back. Όταν λέμε η μέρα με τη νύχτα, εννοούμε η μέρα με τη νύχτα. Η μία μεταφορική, με τα Bio-therm, ήρθε, τα άφησε με την υδραυλική πόρτα, έκανε το καλαμπούρι της, πληρώθηκε το συμφωνημένο ποσό και πήρε δρόμο. Η άλλη μεταφορική μας ζητούσε 15 ευρώ παραπάνω που οφειλόταν σε λάθος συνεννόηση, δεν είχε υδραυλική πόρτα και αναγκάστηκαν να τα κατεβάσουν τσουβάλι-τσουβάλι βρίζοντας (όχι εμάς). Δηλαδή, 30 ευρώ τα μεταφορικά για υδραυλική πόρτα και 40 ευρώ για κατέβασμα ένα-ένα.

Τέλος πάντων, και οι 2 μεταφορικές έκαναν τη δουλειά τους επιτυχία στο τέλος. Η εικόνα όμως των παλετών πήγαινε παρέα με την υπόλοιπη εμπειρία. Δηλαδή, το Silva πολλή σκόνη στο τσουβάλι· το Bio-therm σχεδόν καθόλου. Καρτελίτσα με ημερομηνία παραγωγής, αριθμό παλέτας και σφραγίδα ελεγκτή το Bio-therm· το Silva τίποτα. Απομένει τώρα η δοκιμή της καύσης (που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι) για να δούμε τι θα δούμε.

Φυσικά, σας έβγαλα μερικές φωτογραφίες να χαζέψετε. Εγώ όταν έψαχνα σακούλα του Silva να διαβάσω τι γράφει, δεν μπορούσα να βρω σε ολόκληρο google! :P
Οπότε photo album των Silva που πουλιούνται στην Ελλάδα:
photobucket.com/silvapelletsgr

Επίσης, έκανα ένα τεστ όπου σήκωνα το τσουβάλι όπως ήταν στην παλέτα και το φωτογράφιζα από κάτω για σκόνη. Στις σακούλες των Bio-therm, ανέβασα το contrast γιατί είναι λευκές και δε φαίνεται εύκολα η σκόνη.
photobucket.com/silvavsbio-therm

Αργότερα θα σας βγάλω φωτογραφίες με τα πέλλετ εκτός σακούλας δίπλα-δίπλα... Έτσι για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς :P
Τώρα που χώνεψα, πάω να κουβαλήσω τα υπόλοιπα 72 τσουβάλια...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77094 από Fokion
συγνωμη κι ολας αλλα πολυ χαλι το σιλβα ή μου φαινεται???

DOOM κουραγιο..... ειδικά αν εχεις κουβαλησει ΗΔΗ αλλα 70 τσουβαλια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.380 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ