Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75059 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Δεν σε παρεξηγώ γιατί είσαι μικρούλης. :lol: Το σφάλμα σου είναι ότι οι περισσότεροι ψάχνουμε να βρούμε πως θα δώσουμε λύση σε ένα πρόβλημα αλλά γιατί εσύ δεν γνωρίζεις, η λύση σου είναι μόνο πιστοποιημένο πέλλετ. Και όταν καίει πιστοποιημένο κάνεις την κορόιδα. Μικρούλη :P

Αν έκανα την κορόιδα δε θα γεμίζαμε τόσες σελίδες με ανάκριση στην HellenicEcoFuel για την προέλευση του Golden Nuggets σε σχέση με την πορτοκαλί σακούλα. Αλλά όταν από ένα τεστ δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα, όπως αυτό που παραθέσατε σήμερα, δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε τη συσκευή ούτε το πέλλετ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Και φυσικά πιστοποιημένη εταιρεία ≠ αγία. Ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει. Δε ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο. Μπορούμε να παλέψουμε γιαυτό όμως. Και καμία καταγγελία στη Γραμμή του Καταναλωτή δε βλάπτει όταν βλέπουμε κραυγαλέα πράγματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75076 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Δεν σε παρεξηγώ γιατί είσαι μικρούλης. :lol: Το σφάλμα σου είναι ότι οι περισσότεροι ψάχνουμε να βρούμε πως θα δώσουμε λύση σε ένα πρόβλημα αλλά γιατί εσύ δεν γνωρίζεις, η λύση σου είναι μόνο πιστοποιημένο πέλλετ. Και όταν καίει πιστοποιημένο κάνεις την κορόιδα. Μικρούλη :P

Αν έκανα την κορόιδα δε θα γεμίζαμε τόσες σελίδες με ανάκριση στην HellenicEcoFuel για την προέλευση του Golden Nuggets σε σχέση με την πορτοκαλί σακούλα. Αλλά όταν από ένα τεστ δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα, όπως αυτό που παραθέσατε σήμερα, δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε τη συσκευή ούτε το πέλλετ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Και φυσικά πιστοποιημένη εταιρεία ≠ αγία. Ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει. Δε ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο. Μπορούμε να παλέψουμε γιαυτό όμως. Και καμία καταγγελία στη Γραμμή του Καταναλωτή δε βλάπτει όταν βλέπουμε κραυγαλέα πράγματα...


Παναγιώτη μου με παρεξήγησες. Όταν λέω κάνεις την κορόιδα ενοώ από τεχνικής απόψεως.Στο θέμα πιστοποιήσεως άλαξε τους τον αδόξαστο. Εξ΄άλου επάνω στις πιστοποιήσεις δεν ήξερα σχεδόν τίποτα και έχω μάθει πολλά από εσένα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75094 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Παναγιώτη μου με παρεξήγησες. Όταν λέω κάνεις την κορόιδα ενοώ από τεχνικής απόψεως.Στο θέμα πιστοποιήσεως άλαξε τους τον αδόξαστο. Εξ΄άλου επάνω στις πιστοποιήσεις δεν ήξερα σχεδόν τίποτα και έχω μάθει πολλά από εσένα. :)

Δυστυχώς, είμαι ειδικός στα τεχνικά θέματα υπολογιστών και όχι σομπών :P

Τώρα αν σε κάποια περίπτωση, όπως αυτή της dora-serres, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει η θερμοκρασία τήξης της στάχτης, θα προτείνω ως λύση την αλλαγή του πέλλετ με ένα πιστοποιημένο. Και, όπως είδες, μέσα έπεσα! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75100 από stoikon

DOOM_NX έγραψε:

stoikon έγραψε: Παναγιώτη μου με παρεξήγησες. Όταν λέω κάνεις την κορόιδα ενοώ από τεχνικής απόψεως.Στο θέμα πιστοποιήσεως άλαξε τους τον αδόξαστο. Εξ΄άλου επάνω στις πιστοποιήσεις δεν ήξερα σχεδόν τίποτα και έχω μάθει πολλά από εσένα. :)

Δυστυχώς, είμαι ειδικός στα τεχνικά θέματα υπολογιστών και όχι σομπών :P

Τώρα αν σε κάποια περίπτωση, όπως αυτή της dora-serres, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει η θερμοκρασία τήξης της στάχτης, θα προτείνω ως λύση την αλλαγή του πέλλετ με ένα πιστοποιημένο. Και, όπως είδες, μέσα έπεσα! :)


Δεν αντιλέγω. Αλλά η θερμοκρασία τήξης της στάχτης ρυθμίζετε από τον αέρα καύσεως. Δεν αλλάζουμε πέλλετ. Και αν είχε πάρει πέντε τόνους και δεν μπορούσε να τους γυρίσει πίσω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75117 από theoilia

stoikon έγραψε: Δεν αντιλέγω. Αλλά η θερμοκρασία τήξης της στάχτης ρυθμίζετε από τον αέρα καύσεως. Δεν αλλάζουμε πέλλετ. Και αν είχε πάρει πέντε τόνους και δεν μπορούσε να τους γυρίσει πίσω;


Ρε παιδιά για να καταλάβω.Μέχρι πριν 1,2,5 χρόνια που καίγαμε όλοι μας πετρέλαιο ασχολούταν κανείς από εμάς με τον αέρα καύσης που είχε στον λέβητα;Ερχόταν ο τεχνικός,τον καθάριζε,άλλαζε και τα μπεκάκια αν ήταν απαραίτητο και βγάζαμε όλη την χρονιά απροβλημάτιστα ακόμη και με το νοθευμένο πετρέλαιο που μας πουλούσαν.Ήταν κανείς μας μέρα παρά μέρα στο λεβητοστάσιο για να κάνει ρυθμίσεις;Νομίζω πως όχι και ας ήταν οι λέβητες μας στις περισσότερες περιπτώσεις παμπάλαιοι.Τώρα τι στο καλό...Αγόρασα μία συσκευή που στο μάνιουαλ της λέει ότι για να λειτουργήσει σωστά θέλει αυτό:

The pellet stoves work exclusively on pellets in different types of wood complying with Standard DIN plus 51731 or
UNI CEN/TS 14961 or Ö-Norm M 7135 or having the following characteristics:
Heat value min. 4.8 kWh/kg (4180 kcal/kg)
Density 680-720 kg/m3
Moisture max. 10% weight
Diameter: 6 +0.5 mm
Ash percentage max. 1.5% weight
Length: min. 6 mm- max. 30 mm
Composition: 100% untreated wood from the wood industry or post consumer without added binding
substances or bark, complying with current regulations

ε αυτά έψαξα.Όλα τα άλλα είναι μακακίες...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75127 από DOOM_NX

stoikon έγραψε: Δεν αντιλέγω. Αλλά η θερμοκρασία τήξης της στάχτης ρυθμίζετε από τον αέρα καύσεως. Δεν αλλάζουμε πέλλετ. Και αν είχε πάρει πέντε τόνους και δεν μπορούσε να τους γυρίσει πίσω;

Συγγνώμη αλλά πώς ρυθμίζεται η θερμοκρασία τήξης στάχτης από τον αέρα; Ο αέρας πηγαίνει παρέα με τα κιλά που ρίχνει ο κοχλίας ανά ώρα. Αν αυτά τα κιλά με αυτόν τον αέρα ανεβάζουν τη θερμοκρασία πάνω από το όριο που θέλει η στάχτη για να λιώσει έχουμε κλίνκερ. Η λύση είναι πέλλετ που δε λιώνει στη θερμοκρασία που δημιουργεί η σόμπα στην ισχύ που θέλουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ