Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74880 από KERBEROS
Αυτό στις φωτογραφίες δεν είναι κλίνκερ!!!
Είναι στάχτη στο χώρο καύσης. Τέτοια έχω κι εγώ, αλλά ποτέ δεν φράζει ο χώρος καύσης στο σημείο που βγαίνει ο αέρας.
Στάχτη στο χώρο καύσης είχα με όλα τα πέλλετ και είναι και λογικό. Στα περισσότερα όμως ήταν σπογγώδης και δεν έβγαινε απλά αναποδογυρίζοντας το μαγκάλι. Η στάχτη δε γίνεται να φράζει το χώρο καύσης. Το κλίνκερ είναι ουσιαστικά μέταλλο, γι' αυτό και φράζει τα πάντα. Αν δε φταίει ο αέρας, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74881 από mastoras
Καλημέρα

ΜΑΓΚΆΛΙ :dry: .....μου αρέσει. Το πιατάκι βγήκε από τα στρόγγυλα μαγκάλια που έχουν κάποια σχέση με πιάτο. Τα ορθογώνια όμως ?

ΜΑΓΚΆΛΙ λοιπόν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74884 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Αν κάποιος διαβάσει τα πόστ κι εδώ κι αλλού, ψάχνοντας για πιθανή αντικατάσταση λέβητα, ή αγορά σόμπας, ή χρήση πελλετ γενικά, δεν έχει ασχοληθεί με την θέρμνανση, εκτός από το on-off του καυστήρα, μα΄λλον θα το σκεφτεί πολύ να το κάνει.
Σε ποιά κατηγορία θα πέσει? Στους ευχαριστημένους που κάνουν τεράστια οικονομία, ή στους ταλαιπωρημένους που πελλετ ψάχνουν και πελλετ δε μπορούν να βρουν??
Το ζητούμενο είναι να ζεσταθούμε κι όχι να περάσουμε τη ζωή μας το χειμώνα ψάχνοντας ρυθμίσεις και καθαρίζοντας λέβητες και σόμπες.
Διαβάζοντας όμως όσα καθένας αντιμετώπισε, λογικό είναι να χει τουλάχιστο τεράστιες επιφυλάξεις.
Είναι σοβαρό αν η υπόθεση πελλετ βασίζεται σα καυσιμο σε 2-3 μάρκες μονάχα (και οτιδήποτε άλλο απλά κάνεις το σταυρό σου)
Είναι σοβαρό επίσης αν το ίδιο καυσιμο δε ταιριάζει παντού.
Θα πρέπει η κάθε κατασκευάστρια εταιρία να δίνει και μάρκες πελλετ με τις οποίες ο αγοραστής δε θα χει προβλήματα.
Θα χει όμως αν τα πελλετ αυτά δεν υπάρχουν σε ποσότητα στη χώρα διαθεσης των προιόντων.
Συμβαίνει και στο εξωτερικό αυτό?
Διαβάζοντας όλα τα γραφόμενα σκέφτομαι...
Καλοκαίρι, η κατάλληλη εποχή γι αγορά σε καλύετρες τιμές να βγάλω το χειμώνα... θέλω 6 τόνους ας αγοράσω τώρα..
Τώρα??? :evil: :evil:
κι αν μου βγει μάπα????
Αν δε καίει??
Αν μπουκώνει και θέλει καθε λίγο καθάρισμα??
Εδώ και με τα πιστοποιημένα ακόμα υπάρχουν προβλήματα.. Να πετάξω 6 τόνους? όχι μονάχα να μη κερδίσω, αλλά κα τη πατήσω οικονομικά κι από πάνω???

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΕΤΣΙ.
γιατί αν είναι, τότε η θέρμανση με πελλετ δε κάνει, είναι προβληματική κιεξαρτάται από χίλιους παράγοντες που εγώ σα καταναλωτής δε μπορώ να ελεγξω.
Κι όμως κάτι συμβαίνει. Οι τόσοι που γραφουν για προβλήματα, ψε΄ματα δε μπορέι να λένε, υπάρχουν.

Από τα λίγα που γνωρίζω στο εξωτερικό τόσα θέματα δεν υπάρχουν, βυτιοφόρα έχουμε δει σε φωτό, που σου φέρνουν χύμα πελλετ και στο φορτώνουν όπως το πετρέλαιο. Αν αυτού του Γερμανού, Αυστριακού, δε του βγει καλό, θα το αδειάσει με το κυπελάκι??
Τι συμβαίνει τελικά σε μας που είμαστε φρέσκοι στο είδος αυτό θέρμανσης.
Αυτό πρέπει νομίζω να ψάξουμε, τη ουσία του συνόλου της θέρμανσης και πως θα εξασφαλίσουμε έμποροι και καταναλωτές μαζι τη σωστή λειτουργία αυτού του συστήματος, για όφελος όλων μας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios, theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74886 από mastoras

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Τι συμβαίνει τελικά σε μας που είμαστε φρέσκοι στο είδος αυτό θέρμανσης.


Παλαβωμένοι :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74903 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Τι συμβαίνει τελικά σε μας που είμαστε φρέσκοι στο είδος αυτό θέρμανσης.


Παλαβωμένοι :lol:


:sick: :sick: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74904 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
καμιά άποψη γι αυτόν τον καυσ΄τηρα feroli??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ