Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74837 από DOOM_NX

Grecu_ έγραψε: Να βαζει σφραγιδες ρε λεω, οτι να τα συσκευαζει χειροκινητα. Εγω σκεφτομαι για κανενα lot number καπου χτυπημενο διακριτικα, οπως εχουν τα μπουκαλια νερου και αναψυκτικων. Δεν εχω καμια σακουλα για να το δω, υποθεσεις κανω.

Ε ναι, αυτό. Δεν το κάνει. Δεν υπάρχει κάτι ούτε στα σακιά ούτε στις παλέτες... Δεν ξέρω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74838 από stelios

KERBEROS έγραψε:

stoikon έγραψε:

stelios έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stelios έγραψε: το ξερω πως ειμαι ο γκαντεμης του χωριου με το θεμα πελλετ φετος...

Έχεις κάψει κανένα πέλλετ με επιτυχία;

εχουμε και λεμε φετος ειπα να παρω πελλετ το καλοκαιρι για να εχω τιμη.
αγορα 29 ιουνιου 3,5 τονους AHIRA το ειχα καψει περσι και ειμουν ευχαριστημενος.ελα ομως που η παρτιδα η καλοκαιρινη (οπως εδειξε και το τεστ Μοσχαλη) δεν ειχε καθολου δυναμη και μου μαυρισε το μπαλκονι σε βαθμο αηδιας κλινκερ λιγο.
δοκιμαζω νοεμβριο BIOTHERM ολα καλα κανενα προβλημα.
την ιδια περιοδο δοκιμαζω GERMAN PELLET πολυ καλο με ελαχιστο κλινκερ.
δεκεμβριος στελνω πισω 2,5 τονους AHIRA και την αλλαζω (με αλλο εμπορο)με 2 τονους golden nuggets
αυτην την στιγμη εχω ακομη 1,3 τονους golden....
οποτε φυσικα και εχω καψει καλα πελλετ και φετος και περσι


Πρόσεξα το βίντεο και είδα ότι μάλλον δεν φταίει το golden nuggets αλά δεν δίνεις αρκετό αέρα στον χώρο καύσεως, όπως αναφέρει και ο giogud με αποτέλεσμα να μην καθαρίζετε το τασάκι και σιγά σιγά να δημιουργίτε κλίνκερ. Πιστεύω αν θα δώσεις περισσότερο αέρα θα λυθεί το πρόβλημα.


Πάντως, πάνω σ' αυτό που λες, θυμήθηκα κάτι σχετικό. Πριν κανένα μήνα αποπειράθηκα να χαμηλώσω τον αέρα στο λέβητα από το 100%, που το έχω διαρκώς (κατ' εντολή του κατασκευαστή), στο 85%, με την ανόητη σκέψη της οικονομίας. Το μπούκωμα ήρθε με το GN σε λίγες ώρες. Το ίδιο 'πείραμα' πέρισυ με το AHIRA είχε πετύχει. Προφανώς για κάποιο λόγο συμβαίνει αυτό...


εδωσα και αλλον αερα στην καυση για να δουμε.
πρωτη εντυπωση στην φλογα εχει περισοτερες αυξωμιωσεις βεβαια το ποτηρακι δεν ειναι καθαρο αυριο περισσοτερες λεπτομερειες.

θελω να κανω καλη καυση στα golden να ξεμπερδευω για να δουμε μπορω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74840 από theoilia

giogud έγραψε:

theoilia έγραψε:

giogud έγραψε:

theoilia έγραψε:

giogud έγραψε:
Αριθμό φορτηγού ρώτησαν για τα πρώτα. Για το τρένο πάλι τώρα ξαναακούστηκε κάτι από τους ίδιους πελάτες εδώ και 20 μέρες που το προϊόν είναι στην κατανάλωση.



Γιώργο αναφέρεσε σε μένα;Υπονοείς κάτι;


Ο ένας από τους 2 που παραπονέθηκαν είσαι εσύ. Δεν υπονοώ όμως κάτι. Δεν μπορώ να διανοηθώ λόγω για να πεις κάτι ώστε να συκοφαντήσεις.
Από την άλλη όμως μου κάνει τρομερή εντύπωση η σύμπτωση αλλά και το γεγονός ότι σε δικές μας δοκιμές με τα σακιά που επιστράφηκαν, δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε σόμπα αερόθερμη Cola, αρρύθμιστη, η οποία έχει κάνει κλίνκερ σε πολλά άλλα πέλλετ κυρίως no name.

Το 20 μέρες δεν έχει να κάνει καθόλου με εσάς.


Ε τότε αφού δεν είμαι,από ότι ξέρω,εγκάθετος κάποιου που εποφθαλμιά την επαγγελματική σου επιτυχία,είμαι σίγουρα άσχετος και ανίδεος που δεν κατάφερα να κάψω ένα σούπερ προιόν όπως το δικό σου.Και είμαι σίγουρα άσχετος και ανίδεος και για αυτό παρακολουθώ αυτό το φόρουμ προσπαθώντας να μάθω κάτι.Και σήμερα έμαθα πολλά.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για μένα.Α! και κάτι τελευταίο,την ημέρα που έκανες την αλλαγή σε μένα και τον Stergios άλλαξες και κάποια ποσότητα στην Κατερίνη;


Το προϊόν κατ αρχάς δεν είναι δικό μου. Το προϊόν το αγοράζω και το διανέμω. Οι μόνοι που μου παραπονέθηκαν για το προϊόν είστε εσείς οι 2 και ένας ακόμα στο μαγαζί μου που για το καλοκαιρινό μου είπε ότι ήταν το χειρότερο πέλλετ που έχει κάψει ποτέ και ότι είχε την περισσότερη στάχτη που είδε ποτέ.
Για το προϊόν μόνο καλά λόγια μας λένε, εξαντλείται εν ριπή οφθαλμού και το πρόβλημα μας είναι η επάρκεια.
Στην Κατερίνη έφτασα για μια παλέτα παράδοση γιατί του το πωλούσαν 60€ ακριβότερα από ότι εγώ. Την επόμενη εβδομάδα παρήγγειλε και ο γείτονάς του. Το μαγαζάκι στην Καλαμαριά έχει μονίμως 4 μάρκες. Απευθύνεται σε λίγους. Μάντεψε ποιο πέλλετ πουλάει περισσότερο από όλα.
Μπορείς να δεις και εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...emid=53&limitstart=0

Αν τα μηχανήματα σας δεν μπορούν να κάψουν στοιχειωδώς έστω, ένα πέλλετ που σύμφωνα με άλλος είναι ότι καλύτερο έχουν κάψει, τότε κάτι δεν πήγε καλά.
Αν του Στέλιου του κάνει κοτρώνια το Schweighofer, του κάνει κλίνκερ το German, ας κάψει τότε πελλετ πετρελαίου.

Ελπίζω να βρείτε το πέλλετ και τις ρυθμίσεις που σας ταιριάζουν. Ιδίως για τον συμπαθέστατο παππού.
Καληνύχτα.


Ε τώρα ποια βεβαιώθηκα ότι μας ψεκάζουν.Αλλά όχι όλους,μόνο όσους μένουν στην Βέροια και καίνε πέλετ για θέρμανση.Και τα βάζουν με προμηθευτές τους που μέχρι πριν λίγο καιρό αγνοούσαν την ύπαρξη τους.Καληνύχτα Γιώργο και σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια για τον πατέρα μου.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74843 από giogud

DOOM_NX έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Να βαζει σφραγιδες ρε λεω, οτι να τα συσκευαζει χειροκινητα. Εγω σκεφτομαι για κανενα lot number καπου χτυπημενο διακριτικα, οπως εχουν τα μπουκαλια νερου και αναψυκτικων. Δεν εχω καμια σακουλα για να το δω, υποθεσεις κανω.

Ε ναι, αυτό. Δεν το κάνει. Δεν υπάρχει κάτι ούτε στα σακιά ούτε στις παλέτες... Δεν ξέρω...


Είναι πολύ εύκολη το feedback. οι 750 τόνοι χρειάζονται 3-4 μέρες παραγωγή. Από εκεί και πέρα δεν αλλάζει κάτι στους εμπόρους ή στην αποθήκευση ή ή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74844 από giogud

theoilia έγραψε:

giogud έγραψε:

theoilia έγραψε:

giogud έγραψε:

theoilia έγραψε:

giogud έγραψε:
Αριθμό φορτηγού ρώτησαν για τα πρώτα. Για το τρένο πάλι τώρα ξαναακούστηκε κάτι από τους ίδιους πελάτες εδώ και 20 μέρες που το προϊόν είναι στην κατανάλωση.



Γιώργο αναφέρεσε σε μένα;Υπονοείς κάτι;


Ο ένας από τους 2 που παραπονέθηκαν είσαι εσύ. Δεν υπονοώ όμως κάτι. Δεν μπορώ να διανοηθώ λόγω για να πεις κάτι ώστε να συκοφαντήσεις.
Από την άλλη όμως μου κάνει τρομερή εντύπωση η σύμπτωση αλλά και το γεγονός ότι σε δικές μας δοκιμές με τα σακιά που επιστράφηκαν, δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε σόμπα αερόθερμη Cola, αρρύθμιστη, η οποία έχει κάνει κλίνκερ σε πολλά άλλα πέλλετ κυρίως no name.

Το 20 μέρες δεν έχει να κάνει καθόλου με εσάς.


Ε τότε αφού δεν είμαι,από ότι ξέρω,εγκάθετος κάποιου που εποφθαλμιά την επαγγελματική σου επιτυχία,είμαι σίγουρα άσχετος και ανίδεος που δεν κατάφερα να κάψω ένα σούπερ προιόν όπως το δικό σου.Και είμαι σίγουρα άσχετος και ανίδεος και για αυτό παρακολουθώ αυτό το φόρουμ προσπαθώντας να μάθω κάτι.Και σήμερα έμαθα πολλά.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για μένα.Α! και κάτι τελευταίο,την ημέρα που έκανες την αλλαγή σε μένα και τον Stergios άλλαξες και κάποια ποσότητα στην Κατερίνη;


Το προϊόν κατ αρχάς δεν είναι δικό μου. Το προϊόν το αγοράζω και το διανέμω. Οι μόνοι που μου παραπονέθηκαν για το προϊόν είστε εσείς οι 2 και ένας ακόμα στο μαγαζί μου που για το καλοκαιρινό μου είπε ότι ήταν το χειρότερο πέλλετ που έχει κάψει ποτέ και ότι είχε την περισσότερη στάχτη που είδε ποτέ.
Για το προϊόν μόνο καλά λόγια μας λένε, εξαντλείται εν ριπή οφθαλμού και το πρόβλημα μας είναι η επάρκεια.
Στην Κατερίνη έφτασα για μια παλέτα παράδοση γιατί του το πωλούσαν 60€ ακριβότερα από ότι εγώ. Την επόμενη εβδομάδα παρήγγειλε και ο γείτονάς του. Το μαγαζάκι στην Καλαμαριά έχει μονίμως 4 μάρκες. Απευθύνεται σε λίγους. Μάντεψε ποιο πέλλετ πουλάει περισσότερο από όλα.
Μπορείς να δεις και εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...emid=53&limitstart=0

Αν τα μηχανήματα σας δεν μπορούν να κάψουν στοιχειωδώς έστω, ένα πέλλετ που σύμφωνα με άλλος είναι ότι καλύτερο έχουν κάψει, τότε κάτι δεν πήγε καλά.
Αν του Στέλιου του κάνει κοτρώνια το Schweighofer, του κάνει κλίνκερ το German, ας κάψει τότε πελλετ πετρελαίου.

Ελπίζω να βρείτε το πέλλετ και τις ρυθμίσεις που σας ταιριάζουν. Ιδίως για τον συμπαθέστατο παππού.
Καληνύχτα.


Ε τώρα ποια βεβαιώθηκα ότι μας ψεκάζουν.Αλλά όχι όλους,μόνο όσους μένουν στην Βέροια και καίνε πέλετ για θέρμανση.Και τα βάζουν με προμηθευτές τους που μέχρι πριν λίγο καιρό αγνοούσαν την ύπαρξη τους.Καληνύχτα Γιώργο και σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια για τον πατέρα μου.

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιον λόγο εμπάθειας ή συμφέροντος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Ούτε λέω ότι δεν δημιουργήθηκαν προβλήματα στην καύση σας. Το που οφείλεται άσε με να αμφιβάλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74845 από stelios
γιατι πολλα ακουσα χωρις κανενα λογο στελνω αυτες της φωτο με καυση golden στης 29/12/2012
γιωργο εσυ της ξερεις,

προσεχε τη γραφεις μειωνεις μονο τον εαυτο σου απο την πρωτη μερα σου ειπα πως δεν φταις εσυ δεν εισαι μεσα σε καθε σακουλα και πρωσπαθουμε να βρουμε λυση.

ναι ειναι καλο προιον αλλα τι να θελει τοσεςςςςςς ρυθμισεις για να καψει ....και που σε μια edilkamin με συστημα leonardo που ρυθμιζει απο μονη της αναλογα με το πελλετ.
μην τρελαθουμε κιολας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ