Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7488 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ έγραψε:
Πέρσι το Σεπτέμβριο προμηθεύτηκα Pellet από την Bioenergy Hellas στη Λάρισα (Συκούριο) 6παλλέτες*1155Kg=6.930Kg. Καταναλώσαμε πέρσι τη μισή ποσότητα & υπολογίζω την υπόλοιπη να την καταναλώσω φέτος.

Πέρσι το είχα προμηθευτεί εγώ απ ευθείας απ το εργοστάσιο με τιμή 170eur+ΦΠΑ και μου βγήκε τελική τιμή με την μεταφορά έως το σπίτι μου (9χλμ έξω από την Κέρκυρα) 273eur. Αν το αγόραζα από έμπορο στο νησί, μου ζητούσε 310eur και μεταφορά έως το σπίτι μου με δικά μου έξοδα (!!!).

Οπότε καταλαβαίνω ότι οι τιμές έχουν ακολουθήσει την πορεία του πετρελαίου ή μάλλον οι έμποροι εκμεταλλεύονται το γεγονός της αύξησης του πετρελαίου και πουλάνε όσο θέλουν.

Χαίρομαι που βρήκα κι άλλους συν-οδοιπόρους στο θέμα αυτό και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας.

Εννοείται ότι θα δηλώσω συμμετοχή στην αγορά pellet για την επόμενη σεζόν.

Χαιρετώ!


Δηλαδή τα 170 ευρώ αγορά στη πηγή, (άντε λίγο φουσκωμένα λόγω μικρής ποσότητας) επιβαρύνεται με 60% ΦΠΑ και μεταφορικά... Απλά για να ξέρουμε...


Λίγο υπομονή παιδιά η δυναμική του forum μέχρι τώρα για αγορά το καλοκαίρι είναι 130 τόνοι και δεν τραβήξαμε ακόμη γραμμή. Ο επίδοξος μειοδότης της προσφοράς θα πρέπει να είναι πολύ καλός σε ποιότητα, τιμή, ευκολίες μεταφοράς για να πάρει την δουλειά....... ΚΑΡΤΕΛ ΑΥΤΟΙ - ΚΑΡΤΕΛ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!!!

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7490 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet
Να ρωτήσω κάτι, και τους εμπόρους και τους ιδιώτες.

Οταν ένα φορτηγό φτάσει στο τελωνείο για να μπει στην Ελλάδα φορτωμένο με προϊόντα, δεν θα πρέπει να έχει κομμένα παραστατικά, τιμολόγιο με τόπος προορισμού, και αλλά λοιπά στοιχεία ?

Οι τελωνειακοί εκεί δεν κάνουν ελέγχους ?

Μιλάμε για φορτηγά ΔΧ η επαγγελματικά ΙΧ ρε παιδιά, δεν μιλάμε για τρειλορ σε επιβατικό :huh:

Η ΣΔΟΕ κάθε εβδομάδα εδώ στην Αν. θεσ/νικη διενεργεί ελέγχους σε επαγγελματικά, μόνο εάν κουβαλούν ξυλεία η επεξεργασμένα προϊόντα ξυλείας που προορίζονται για καύσιμη ύλη.

Κανείς δεν τολμάει να κουβαλήσει μαύρα φορτία.....κανείς.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7497 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τιμές pellet
Παιδιά ειρήνη ημήν..
Επειδή ζούμε σε μια ελεύθερη αγορά, ετσι τουλάχιστον θέλουμε να πιστεύουμε, ο κάθε έμπορος διαμορφώνει ελεύθερα την τιμή που αυτός επιθυμεί. Το κακό στην συγκεκριμένη περίπτωση των πελλετ είναι πως όπως φαίνετε λειτουργεί ξανά το φαινόμενο των καρτέλ. Δεν λειτούργει καθόλου ο ανταγωνισμός. Αλλά μπορεί να μου πει κάποιος εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που λειτουργεί? Κάποια στιγμή οι έμποροι θα καταλάβουν ότι εφόσον δεν μπορούν ή δεν θέλουν να πουλήσουν φτηνά, τόσο εμείς οι καταναλωτές θα προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπους να προμηθευτούμε φτηνή καύσιμη υλη είτε λέγετε πελλετ είτε λέγετε ξύλο. Και ευτυχώς για εμάς και δυστυχώς για τους έμπορους η εναλλακτική πρόταση σήμερα είναι της Βουλγαρίας, αύριο ποιος ξέρει πιας χώρας. Μέχρι που κάποια στιγμή να ξυπνήσουν και επιτέλους να καταλάβουν κάποιοι ότι το εμπορικό κέρδος προέρχεται από την κατανάλωση, και θα πρέπει να πουλήσουν φτηνά για να αγοράσουμε και εμείς φτηνά. Όσον αφορά την φοροδιαφυγή που ακούω πολλές φορές ας με σκεφτεί και εμένα αυτό κράτος που με ωθεί να φοροδιαφεύγω συνεχώς.. Όταν το ίδιο το κράτος δεν μου δίνει πίσω την επιστροφή φόρου και το Φπα ετσιθελικά θα προτιμήσω να πάω τελικά με τα 180-190 και ας φοροδιαφεύγω.
Έξαλλου ο πρώτος αναμάρτητος τον λίθο βαλέτω..

ΥΓ, Μπορείτε να ρωτήσετε τον λογιστή σας για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7499 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet
Τα πράγματα για αγορές απο χώρες της ΕΕ είναι απλά και ξεκάθαρα. Το φπα το πληρώνεις 1 ΦΟΡΑ στης χώρα που έγινε η αγορά. Από εκεί και πέρα δεν ξαναπληρώνεις ούτε ευρώ για τίποτα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7506 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Τιμές pellet

pantelis1973 έγραψε: Παιδιά ειρήνη ημήν..
Επειδή ζούμε σε μια ελεύθερη αγορά, ετσι τουλάχιστον θέλουμε να πιστεύουμε, ο κάθε έμπορος διαμορφώνει ελεύθερα την τιμή που αυτός επιθυμεί. Το κακό στην συγκεκριμένη περίπτωση των πελλετ είναι πως όπως φαίνετε λειτουργεί ξανά το φαινόμενο των καρτέλ. Δεν λειτούργει καθόλου ο ανταγωνισμός. Αλλά μπορεί να μου πει κάποιος εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που λειτουργεί? Κάποια στιγμή οι έμποροι θα καταλάβουν ότι εφόσον δεν μπορούν ή δεν θέλουν να πουλήσουν φτηνά, τόσο εμείς οι καταναλωτές θα προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπους να προμηθευτούμε φτηνή καύσιμη υλη είτε λέγετε πελλετ είτε λέγετε ξύλο. Και ευτυχώς για εμάς και δυστυχώς για τους έμπορους η εναλλακτική πρόταση σήμερα είναι της Βουλγαρίας, αύριο ποιος ξέρει πιας χώρας. Μέχρι που κάποια στιγμή να ξυπνήσουν και επιτέλους να καταλάβουν κάποιοι ότι το εμπορικό κέρδος προέρχεται από την κατανάλωση, και θα πρέπει να πουλήσουν φτηνά για να αγοράσουμε και εμείς φτηνά. Όσον αφορά την φοροδιαφυγή που ακούω πολλές φορές ας με σκεφτεί και εμένα αυτό κράτος που με ωθεί να φοροδιαφεύγω συνεχώς.. Όταν το ίδιο το κράτος δεν μου δίνει πίσω την επιστροφή φόρου και το Φπα ετσιθελικά θα προτιμήσω να πάω τελικά με τα 180-190 και ας φοροδιαφεύγω.
Έξαλλου ο πρώτος αναμάρτητος τον λίθο βαλέτω..

ΥΓ, Μπορείτε να ρωτήσετε τον λογιστή σας για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές..


Φίλε Παντελή, σε ποιο πράγμα στην Ελλάδα λειτουργεί ελεύθερα ο ανταγωνισμός; Σε ποιο πράγμα δε λειτουργεί καρτέλ;
Δυστηχώς η αγορά μας είναι τέτοια που είμαστε ένα μεγάλο...χωριό και δεν γίνεται να διαμορφωθούν κανόνες σαν τις μεγάλες χώρες που και εκεί βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν καρτέλ.
Το έχω ξαναγράψει, πως οι τιμές θα πέσουν αν στην αγορά παίξουν μεγάλοι παίχτες π.χ. τα supermarket ή όταν γίνουν πολλές μικρές βιοτεχνίες στην επαρχία που θα εκμεταλλεύονται οι ίδιοι τα απομεινάρια της παραγωγής τους. Έτσι κάποτε αν θυμάστε είχε πέσει η τιμή της βενζίνης, όταν επιτράπηκε η πώλησή της στα σουπερμάρκετ.
Όσο το Φ.Π.Α. είναι στο Θεό, πάντα θα σε βάζει σε διαδικασία συνδιαλλαγής με τον έμπορα. Αν δε μπει όπως παλιά φόρος χαρτοσήμου σε κάθε συναλλαγή π.χ. 2-3 ή και 5% δε θα σταματήσει η ιστορία με το Φ.Π.Α. Νομίζω θα ήταν καλύτερα σε κάθε φάση να έμπαινε ένας μικρός φόρος, παρά να πηγαίνει όλο στον τελευταίο καταναλωτή. Αν ήταν η επιβάρυνση στα ποσοστά που λέω, δε θα έμπαινε κανείς σε διαδικασία δοσοληψίας για το 3%, αλλά και το κράτος από τους συνολικούς κύκλους του χρήματος θα εισέπραττε περισσότερα.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7511 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές pellet
Είναι μιά πολύ λογική και καλή άποψη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.363 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ