Τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100683 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Τιμές pellet
Όταν κάνεις αναγωγές με νούμερα δεν τις κάνεις λαμβάνοντας παραδοχές που σε συμφέρουν.

Το επίδομα δεν το δικαιούνται όλοι. Αμφιβάλω και αν αυτοί που το δικαιούνταν κατάφεραν να το πάρουν σωστά και για όλο το ποσό.

1350 ευρώ VS 600(300+300) είναι η αναλογία. Και ξαναλέω πως ξέρετε ότι ο πετρελαιάς σας βάζει ακριβώς 1000 λίτρα και όχι 950? Ειδικά οι διανομείς από αυτό βγάζουν. Δεν γίνεται αλλιώς δεν βγαίνουν...Δεν αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί τα "μεταφορικά" στο πετρέλαιο είναι τσάμπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100684 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet
θα διαφωνησω μαζι σου.. Εγω π.χ. εχω 110 τετ σπιτι ετσι... για ολο το χειμωνα και ΠΑΝΤΑ με τις ιδιες ωρες καυσης που εχω τωρα τη σομπα η οποια καιει σχεδον 24ωρες οταν εχει πολλα κρυα και μιλαμε για θερμοκρασιες 24-26 βαθμους στο σπιτι!!

Λοιπον με το πετρελαιο ηθελα 2000 λιτρα οποτε βαλε 1,38 * 2000 = 2760€ (και με καθε επιφυλαξη)

με το πελλετ την εβγαλα φετος με 2 τονους. 258€ + 275€ = 533€ ΣΥΝΟΛΟ

Περσυ την εβγαλα πιο οικονομικα.

2,5 τονους σχεδον

180€ + 250€ + 90€ = 520€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100690 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τιμές pellet
"Pellet ZarisEcoEnergy" post=100673]εγω πάντως έχω καταλήξει οτι η αναλογία πετρελαίου/πέλλετ είναι 1/1.8 πάντα συγκρινόμενο με καλό πέλλετ ξύλου.


Διαφωνω εν μερει...ναι το 1 προς 1,8 μπορει να υπαρξει, οχι ομως λογω καλυτερου πελλετ σαφεστατα.

Δοκιμες στο σπιτι μου εχω κανει δεκαδες εδω και τρια χρονια που καιω πελλετ...εχω τεσταρει και ακριβα και φτηνα πελλετ...το φτηνο πελλετ που καιω δεν το αλλαζω (progetto ecologia) αφου η θερμογονος του ειναι ιδια και μεγαλυτερη απο καποια με πιστοποιησεις και αρκετα ακριβοτερη τιμη.

Αυτο το 1 προς 1,8 επιτυγχανεται λογω καλυτερου ετησιου βαθμου αποδοσης της συσκευης πελλετ, εναντι του λεβητα - καυστηρα πετρελαιου.

Αν ενας κλασικος λεβητας πετρελαιου με τα ON - OFF καθημερινα, συνοδευεται απο μια προαυξηση ισχυος των 50% η και 100% (πολυ συνηθισμενο) σε σχεση με αυτη που χρειαζεται το σπιτι... τοτε μιλαμε για ενα ετησιο βαθμο αποδοσης λειτουργιας λεβητα καυστηρα της ταξης των 50% max και πιο κατω με βεβαιοτητα.

Βαζοντας σε συγκριση μια συσκευη πελλετ χωρις προσαυξηση ισχυος...συνεχομενη διαβαθμισμενη λειτουργια ισχυος (modulation)...πιθανη αντισταθμιση συσκευης που μας δινει ακριβως την ενεργεια που χρειαζεται το σπιτι...ολα αυτα αυτοματα ανεβαζουν τον ετησιο βαθμο αποδοσης της συσκευης μας στο 85% περιπου τουλαχιστον.

Με τετοια δεδομενα και το 1 προς 1,5 ειναι φυσιολογικο σε καθε περιπτωση.

Αν ομως σε μια συσκευη καυσης πελλετ της ταξης των 85% αποδοσης... βαλουμε εναν αντιστοιχο λεβητα καυστηρα πετρελαιου με διαβαθμιση λειτουργιας και αντισταθμιση (BUDERUS εως 95% αποδοση) τοτε το 1 προς 2,2 ειναι δεδομενο οτι πελλετ και να καψεις...η θερμογονο δυναμη των καυσιμων το αποδεικνυει αλλωστε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100692 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet
Να μην ξεχνάμε επίσης ότι η θερμογόνος δύναμη του πέλλετ που αναγράφεται στην κάθε σακούλα μόνο στα πιστοποιημένα μπορεί να ληφθεί σοβαρά υπ' όψη. Κάθε πέλλετ έχει διαφορετική θερμογόνο.

Επίσης σε πολλά πέλλετ οι σακούλες δεν ζυγίζουν απαραίτητα 15kg. Μπορεί να ζυγίζουν και κάτι λιγότερο..

Τεσπα το θέμα που έθεσα είναι το εξής: Αν γίνει μία σοβαρή προσπάθεια από το κράτος (απίθανο αλλά έτσι να έχουμε κάτι να τρωγόμαστε) να επιστραφεί σωστά κάποιο σοβαρό επίδομα θέρμανσης της τάξεως των 0,30€/λτ θα συμφέρει καποιον να καίει πελλετ με τιμή 300€/τον ή η όποια εξοικονόμηση θα εξανεμίζεται από τον κόπο του??

Και να το πάω πιο πέρα που θα φτάσουν οι τιμές του πέλλετ αν καταργηθεί το επίδομα θέρμανσης τελείως??

Μήπως θα πρέπει να μειωθεί το ΦΠΑ στο πέλλετ??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100695 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τιμές pellet
Vag

Για να "επιστραφει" το οτιδηποτε θα πρεπει κατι αλλο να ειναι "πανω" απο το προσδοκόμενο σε εισπραξεις ( φοροδιαφυγη θες νεοι φοροι θες λιγοτερα λαμογιοηδη εξοδα θες, ΟΤΙ θες τελος παντων) κατι που προσωπικά το βλεπω ΧΛΩΜΟ να αποδοσει ( ναι πιστευω θα εφαρμοστει - αισιοδοξος εκ φυσεως) "στο κατευθειαν". Αρα κατ' εμε για τον ερχομενο χειμώνα ειναι ΧΛΩΜΟ ή εστω αυτο που ενδεχομενως δωθει θα ειναι "αναξιο λογου" στο να παρεις αποφαση.
μη ξεχνας οτι αλλος λιγο αλλος πολυ εχουμε ψευτοαποσβεσει τα μηχανηματα....
οποτε μιλαμε σαν εξοδο καθαρα ( σχεδον ) το καυσιμο....
και ΕΙΔΙΚΑ αν εχουμε και κανα βαρυ χειμωνα κι οχι σαν τον φετινό????( Ευτυχως για πολυ κοσμο..) Αντε γεια....

Προσωπικά δεν πιστευω οτι θα πεσουν τρελλά.... θα πεσουν "οσο πρεπει" για να ειναι - οριακα - και παλι συμφαιρουσες - δες υγραεριο στα αυτοκινητα...

ο τροπος που θα μειωθει η τελικη τιμη για τον χρηστη ειναι αδιαφορος ( για αυτον ) ειτε λογο μειωσης ειτε λογο ΦΠΑ αυτος παλι - πες - 250 ευρω θα δωσει...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100700 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τιμές pellet

vag1234 έγραψε: Να μην ξεχνάμε επίσης ότι η θερμογόνος δύναμη του πέλλετ που αναγράφεται στην κάθε σακούλα μόνο στα πιστοποιημένα μπορεί να ληφθεί σοβαρά υπ' όψη. Κάθε πέλλετ έχει διαφορετική θερμογόνο.

Επίσης σε πολλά πέλλετ οι σακούλες δεν ζυγίζουν απαραίτητα 15kg. Μπορεί να ζυγίζουν και κάτι λιγότερο..

Τεσπα το θέμα που έθεσα είναι το εξής: Αν γίνει μία σοβαρή προσπάθεια από το κράτος (απίθανο αλλά έτσι να έχουμε κάτι να τρωγόμαστε) να επιστραφεί σωστά κάποιο σοβαρό επίδομα θέρμανσης της τάξεως των 0,30€/λτ θα συμφέρει καποιον να καίει πελλετ με τιμή 300€/τον ή η όποια εξοικονόμηση θα εξανεμίζεται από τον κόπο του??

Και να το πάω πιο πέρα που θα φτάσουν οι τιμές του πέλλετ αν καταργηθεί το επίδομα θέρμανσης τελείως??

Μήπως θα πρέπει να μειωθεί το ΦΠΑ στο πέλλετ??


εγω θα ειμαι ο κακος μονιμα ?
γιατι αν μιλαμε για 50 % σε σχεση με το πετρελαιο
τοτε μιλαμε για αμεσα συγκρισιμα αποτελεσματα με το αεριο (για οσους φυσικα εχουν)
κι αν μιλαμε για κοστος κτησης και συντηρησης ...παντα για "αξιολογα" μηχανηματα
τοτε χρειαζεται περισσοτερη σκεψη .

προσωπικα παντως δεν πιστευω οτι θα μειωθει το πετρελαιο (προς το παρον),,,ηδη το αεριο εμμεσως επιδοτηθηκε (αφου η τιμη του δεν ακολουθησε το πετρελαιο) και τα ιδια συμφεροντα παιζουν και στα δυο .
μαλλον θα πρεπει να περιμενουμε και την καταληξη οσων παιζονται γυρω απ το αεριο για να δουμε αν θα παρει κι αυτο την ανηφορα,....η μεχρι τοτε θαχουμε βγαλει το δικο μας :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.366 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ