Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63258 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τιμές pellet
Αφού τα μεταφορικά τα χρεώνουν στον πελάτη , το ΦΠΑ το χρεώνουν στον πελάτη ,το ρίσκο σου πληρώνεται από το κέρδος ακόμη και η τιμή του αντιπροσώπου +7 ευρώ πληρώνεται από τον πελάτη .Η τιμή που μπαίνει το κέρδος είναι αυτή που αγοράζεις το πέλλετ .

Μή λέμε τα πράγματα όπως μας συμφέρουν .Για να μπορείς να έχεις ανταγωνιστική τιμή δεν αρκεί να πιέζεις τον παραγωγό για φθηνότερη τιμή ,πρέπει να έχει και ο κάθε μεσάζων λογικές απαιτήσεις στο κέρδος .

Διαφορετικά βλέπω σε λίγο καιρό το κίνημα του Πέλλετ να ανθίζει !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63259 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Τιμές pellet
Ας μην γινόμαστε κουραστικοί εδώ μέσα. Το νήμα λέει τιμές πέλλετ και ο κάθε ένας (όπως μου υπέδειξαν και εμένα) απλά παραθέτει τιμές με τους αντίστοιχους εμπόρους. Στη συνέχεια ο κάθε ένας επιλέγει αυτό που επιθυμεί. Αν κάποιοι έμποροι δεν αντέχουν να ακούν για τιμές χαμηλότερες από τις δικές τους δεν είναι ανάγκη να εμπλέκουν ναρκομανείς, ορφανά, αδέσποτα, μάυρα, άσπρα, χαρτιά κλπ. Ας απαντήσουν με καλύτερη προσφορά. Δεν είναι κακό κάποιος να είναι ανταγωνιστικότερος από εμάς, αυτοί είναι οι νόμοι του εμπορίου. Επίσης εγώ σαν καταναλωτής, περικυκλωμένος από χαράτσια, φόρους κλπ για πράγματα που που δεν φταίω θα κάνω ό,τι μπορώ και θα επιλέξω ό,τι είναι συμφέρον για την τσέπη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63261 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τιμές pellet
Δυστυχώς Δημήτρη έχουμε καταλήξει στις μέρες όπου όποιος κάνει καλύτερη τιμή Χαλάει την πιάτσα μιάς και κάνει τα σχέδια όλων όσων πουλάνε να φανερώνονται .Έτσι προσπαθούμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να τον κάνουμε να φαίνεται αναξιόπιστος .

Εκεί έχουμε καταλήξει .

Και μιά μικρή ίστορία σχετικά-άσχετη με το θέμα πέλλετ.Στη ΔΕΘ είχα πάει στην Progetto Και ρώτησα τον αντιπρόσωπο εκεί πως δέχεται ο Καραϊσαρίδης να πουλάει τον Vesta 2.580 ευρώ και ο έμπορος στο Βόλο να τον δίνει 3.300 ευρώ .
Ξέρει κανείς ποιά ήταν η απάντηση ?

- Γιατί το κάνει αυτό ο Καραϊσαρίδης ?

Τα συμπεράσματα δικά σας !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63273 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε: Πρέπει τα εργοστάσια να ελέγχουν λίγο σε ποιες τιμές λιανικής πωλούνται τα προϊοντα τους. τουλάχιστον τα ελληνικά..

Συμπολίτης μου που τον ενδιαφέρει να ξεκινήσει εμπόριο pellet η προσφορά που είχε από την alpha wood πριν ένα μήνα ήταν 190€/τόνο + ΦΠΑ + Μεταφορικά (30€/παλέτα)..
Ωραία. 190 +30 τα μεταφορικά = 220€. Με 35€ μικτό περιθώριο (να περιλαμβάνει δηλαδη πετρέλαια, οδηγό, νοίκια, ΤΕΒΕ, και 26% εφορία) μας κάνουν ωραιότατα 313,65€. Σε καλή μεριά.


Εδώ κοιτάξτε κατάσταση !!
Γιώργο τα φροντιστήρια του παιδιού , τα υλικά για τα μελομακάρονα , τις δόσεις από το CHerokee και την υποθήκη του σπιτιού τα αφήνεις απ έξω ? Βάλε 140 ευρώ μικτό περιθώριο να βγαίνει άνετα το μεροκάματο !!

Εξηγούμαι γιατί θα λές πάλι διάφορα ... Το να βγάζει σε Group Buy ο έμπορος 25 ευρώ και 30 στον τόνο τα θεωρώ πολλά !! Ειδικά το καλοκαίρι που αγοράζει 150 ευρώ τον τόνο το πέλλετ .Προπληρώνεται την παραγγελία και δεν τα αποθηκεύει κάν που σημαίνει 0 έξοδα λειτουργικά .
Το ότι κατάφερε ένας άνθρωπος να αγοράσει 240 τον Οκτώβρη με ΦΠΑ Ameco λέει πολλά από μόνο του .
Βέβαια ο καθένας κάνει τη δουλειά του .Τόσο σου βγαίνει ? Καλά κάνει ... Όποιος θέλει αγοράζει .

Μήν την λέμε όμως και στον άνθρωπο που πουλάει φθηνότερα .Αυτό είναι ανέκδοτο !

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, dmtr, GT, vag1234, carmen

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63342 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet
Σιγα σιγα βγαινουν στην φωρα πραγματα που λιγο πολυ γνωριζα(εχω φιλο μεγαλοεμπορα και φιλο που εχει εργοστασιο πιστοποιημενου πελλετ στο εξωτερικο) γι'αυτο και γκαριζα για τις τιμες των πελλετ,το πως γινετε να αγοραζετε ενας τονος ξενου πελλετ 150-160 ευρω και με τα μεταφορικα,φπα,εκτελωνισμοι,λειτουργικα εξοδα του εμπορα μας εδινε πανω κατω και την εικονα για το κερδος του,του φιλου μου το πελλετ το εχω δει εδω Θεσ/νικη οι εμποροι να παιζουν απο 60 εως 75 ευρω κερδος στον τονο,απο αυτα ομως τα λεφτα εαν αφαιρεσεις μεταφορα εντος θεσ/νικη τον φορο του εμπορα τα λειτουργικα εξοδα ενταξει αφηνει ενα καλουτσικο κερδος εντος οριων λογικο!
Το χοντρο νταβατζιλικη του Ελληνικου πελλετ δεν καταλαβαινω ομως τι παιζετε εκει, πρεπει να μπει χοντρο χερι απο τους καταναλωτες εως και εμπαργκο αν οι υποψιες μου ειναι σωστες,γιατι εαν κοστιζει στον εμπορα οσο το καλο πιστοποιημενο ξενο δηλ. 150-160 ευρω ο τονος και φθανει να πωλειτε 270-300 στην λιανικη ο τονος τοτε καποιος τα παιρνει χοντρα και αισχροκερδει!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63370 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

Sp4wN έγραψε:

giogud έγραψε: Πρέπει τα εργοστάσια να ελέγχουν λίγο σε ποιες τιμές λιανικής πωλούνται τα προϊοντα τους. τουλάχιστον τα ελληνικά..

Συμπολίτης μου που τον ενδιαφέρει να ξεκινήσει εμπόριο pellet η προσφορά που είχε από την alpha wood πριν ένα μήνα ήταν 190€/τόνο + ΦΠΑ + Μεταφορικά (30€/παλέτα)..
Ωραία. 190 +30 τα μεταφορικά = 220€. Με 35€ μικτό περιθώριο (να περιλαμβάνει δηλαδη πετρέλαια, οδηγό, νοίκια, ΤΕΒΕ, και 26% εφορία) μας κάνουν ωραιότατα 313,65€. Σε καλή μεριά.


Εδώ κοιτάξτε κατάσταση !!
Γιώργο τα φροντιστήρια του παιδιού , τα υλικά για τα μελομακάρονα , τις δόσεις από το CHerokee και την υποθήκη του σπιτιού τα αφήνεις απ έξω ? Βάλε 140 ευρώ μικτό περιθώριο να βγαίνει άνετα το μεροκάματο !!

Εξηγούμαι γιατί θα λές πάλι διάφορα ... Το να βγάζει σε Group Buy ο έμπορος 25 ευρώ και 30 στον τόνο τα θεωρώ πολλά !! Ειδικά το καλοκαίρι που αγοράζει 150 ευρώ τον τόνο το πέλλετ .Προπληρώνεται την παραγγελία και δεν τα αποθηκεύει κάν που σημαίνει 0 έξοδα λειτουργικά .
Το ότι κατάφερε ένας άνθρωπος να αγοράσει 240 τον Οκτώβρη με ΦΠΑ Ameco λέει πολλά από μόνο του .
Βέβαια ο καθένας κάνει τη δουλειά του .Τόσο σου βγαίνει ? Καλά κάνει ... Όποιος θέλει αγοράζει .

Μήν την λέμε όμως και στον άνθρωπο που πουλάει φθηνότερα .Αυτό είναι ανέκδοτο !


Έλα να τα κάνεις με 10€ μικτά εσύ. Μαγκιές του φραπέ είναι αυτά που λες. Μήπως την άνοιξη δεν πληρώνουμε αποθήκες; Μήπως την άνοιξη δεν πληρώνουμε ΤΕΒΕ; Μήπως τα κόκκινα γράμματα δεν τα πληρώνουμε; Συγκρίνεις την εφορία με δόσεις και βλακείες;
Δεν μπαίνετε καν στον κόπο να κάνετε μια διαίρεση να βρείτε πόσο είναι το κέρδος. Νούμερα στον αέρα.

Αν κάποιοι έμποροι δεν αντέχουν να ακούν για τιμές χαμηλότερες από τις δικές τους δεν είναι ανάγκη να εμπλέκουν ναρκομανείς, ορφανά, αδέσποτα, μάυρα, άσπρα, χαρτιά κλπ

Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέτε. Αν δεν γνωρίζετε καλύτερα να μην εκτίθεστε. Όσες φορές βγήκαν σημαντικά χαμηλότερες τιμές, προκάλεσα με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Αγοράζω τώρα στην τιμή που αναφέρετε. Κανείς μα κανείς δεν τόλμησε. Ενάμιση χρόνο τώρα, κανείς δεν μου έδωσε τις υποτιθέμενες τιμές που ακούμε εδώ.
Η εταιρία μας αυτή την εβδομάδα θα εισάγει(δυστυχώς όλα εισαγωγή) 19 φορτηγά. Ξέρω πολύ καλά τι λέω όταν μιλάω για τιμές. Και ναι θα φωνάζω όταν διαπιστώνω αθέμιτο ανταγωνισμό από τον κάθε απατεωνάκο.
240€ έκανε το Ameco για τον χονδρέμπορο να το εισάγει στην Ελλάδα. Εκτός και αν κάποιος του το χάρισε,αυτή η τιμή δεν βγαίνει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.353 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ