Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2537 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές pellet
Γιατί τι θα γίνει?

Δηλαδή εγώ είμαι αγρότης και έχω βάλει 20 στρέμματα καλαμπόκι. Όταν τα αλέσω μου τα αγοράζουν πχ 15 λεπτά το κιλό. Γιατί να μην τα κάψω για να ζεσταθώ, όταν το pellet μου το πουλάνε 25, μ@λ@κας είμαι να πληρώνω παραπάνω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2546 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet
Τελικά σε τηλεφώνημα που έγινε από άλλο πρόσωπο στον έμπορο που μου επέστρεεψε τα χρήματα για την προαγορά του πέλλετ, είπε ξανά ότι διέκοψε τη συνεργασία με την ΑΛΦΑ. Τους πραγματικούς λόγους που έγινε αυτό τους ξέρουν μεταξύ τους. Πάντως, δεν θα με ξαναδεί ως πελάτη, όπως και πολλούς άλλους εδώ γύρω, αφού ήταν υποχρεωμένος να κρατήσει την παραγγελία μου, μέχρι να τη ζητήσω.

Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας στα πολλά καταστήματα πέλλετ της περιοχής μου, πέραν του ότι δεν έχει κανείς ΑΛΦΑ αυτή τη στιγμή, δε λέω τους λόγους, γιατί θα θεωρηθώ εγκάθετος, μιας και δεν μπορώ να τους αποδείξω, μου είπαν ότι θα φέρουν τα εξής πέλλετ τώρα ή αργότερα:
Ιταλικό εκ Βουλγαρίας
Αυστριακό εκ Σερβίας
Ιταλικό εκ Σλοβενίας (και τα τρία με τιμές παραπλήσιες των ελληνικών)
και το κορυφαίο από ένα νεαρό γείτονα, που με βρήκε σε μαγαζί και μου πρότεινε να οργανωθούμε στην περιοχή (ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ) για να κάνουμε παραγγελίες πέλλετ από Κροατία, με τιμή εκκίνησης από εκεί 90 ευρώ :ohmy: ).

Πρώτο συμπέρασμα: οι μικροέμποροι αντέδρασαν άμεσα και θα βοηθήσουν την κατάσταση.
Δεύτερο συμπέρασμα: ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΡΙΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΘΑ ΤΙΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2548 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

KERBEROS έγραψε: (ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ) για να κάνουμε παραγγελίες πέλλετ από Κροατία, με τιμή εκκίνησης από εκεί 90 ευρώ :ohmy: ).

Πρώτο συμπέρασμα: οι μικροέμποροι αντέδρασαν άμεσα και θα βοηθήσουν την κατάσταση.
Δεύτερο συμπέρασμα: ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΡΙΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΘΑ ΤΙΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...


Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτή η τιμή, τέτοια εποχή τόσο κοντά στην Κεντρική Ευρώπη. Καμία όμως. Ούτε καν κοντά σ' αυτήν την τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2551 από tasosp
Απαντήθηκε από tasosp στο θέμα Τιμές pellet

Asteris έγραψε: Γιατί τι θα γίνει?

Δηλαδή εγώ είμαι αγρότης και έχω βάλει 20 στρέμματα καλαμπόκι. Όταν τα αλέσω μου τα αγοράζουν πχ 15 λεπτά το κιλό. Γιατί να μην τα κάψω για να ζεσταθώ, όταν το pellet μου το πουλάνε 25, μ@λ@κας είμαι να πληρώνω παραπάνω?

παρα πολυ σωστα! γιατι να πουλησω το καλαμποκι μου με 0,15 κ μετα να παω με εκεινα τα χρηματα να αγορασω πελετ με 0,29 ??? καιω το καλαμποκι μου κ ειμαι μια χαρα
επισης ...δεν χρειαζεται να γινει πελετ το καιει ετσι οπως ειναι μια χαρα κ αν κανεις τα φυλλα κ τα κοτσανια που μενουν στο χωραφι πελετ εχεις ακομη μεγαλυτερο κερδος
φτυσιμο καταμουτρα θελουν αυτοι που καθε βδομαδα ανεβαζουν το πελετ ετισ για πλακα

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2554 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet
ρε παιδια...οι γερμανοι πουλανε ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ με 50000 πιστοποιησεις απο 205€ - 250€ το τονο...και εδω μας πουλανε το πιο σκαρτο πελλετ της ευρωπης μαζι με τα σκατα απο βουλγαρια 280€ - 310€ ευρω.. Μακακες ψαχνουν αλλα δε θα τους βρουνε!!!



αυτοι τι λενε;;;;; ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΛΙΝΚ!!!
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: διαγραφηκε προβολη ιστοσελιδας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2578 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

michalisgr έγραψε: ρε παιδια...οι γερμανοι πουλανε ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ με 50000 πιστοποιησεις απο 205€ - 250€ το τονο...και εδω μας πουλανε το πιο σκαρτο πελλετ της ευρωπης μαζι με τα σκατα απο βουλγαρια 280€ - 310€ ευρω.. Μακακες ψαχνουν αλλα δε θα τους βρουνε!!!



αυτοι τι λενε;;;;; ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΛΙΝΚ!!!


Μέση τιμή στην Γερμανία για παραδόσεις άνω των 6 τόννων. www.pelletshome.com/pellet-prices-germany
240€. Βγάζοντας το 15% που είναι στην Γερμανία ο ΦΠΑ έχουμε 208,7€. Αν το ελληνικοποιήσουμε, δηλαδή 23% ΦΠΑ έχουμε 256€. Δηλαδή 16€ διαφορά. Το γεγονός οτι οι μεταφορές για Γερμανία είναι φθηνότερες (οι μεταφορείς ξέρουν οτι θα φύγουν γεμάτοι την επόμενη μέρα, μη ρωτάτε για Ελλάδα), δίνει ένα επιπλέον 4-5 ευρώ μπόνους υπέρ της Γερμανίας. Είναι και λίγο ανώριμη η Ελληνική αγορά, είχε τρομακτική αύξηση και η ζήτηση....
είμαστε 4-5 ευρώ ακριβότεροι φέτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.333 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ