Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56356 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Τιμές pellet

malia έγραψε: για το πελλετ της τριπολης!

Nick the Greek έγραψε:

malia έγραψε: για το πελλετ της τριπολης!


τώρα μόλις τελείωσα τη δοκιμή του τριπόλεως (Modern Fuels)

Φλόγα: Δυνατή
Στάχτη: Νορμάλ
Κλινγκερ: Καθόλου (Δεν έχω δεί σε κανένα απο όσα δοκίμασα)
Σκόνη: Δυστυχώς πολύ μέσα στο τσουβάλι
Τιμή: 6,00€/τσουβάλι
Βαθμός: 7

Τα καίω σε σόμπα HP-60


6 ευρώ το τσουβάλι των 15 κιλών;;;;
Δηλαδή κοντά 400 ευρώ ο τόνος;;;;; EDIT (και χωρίς μεταφορικά φαντάζομαι!)
:blink: :blink: :blink:

Πάντως άκουσα (δεν το διασταύρωσα ακόμα) ότι εδώ στην περιοχή της Τρίπολης άρχισε να βγάζει πέλλετ κι ο Κωσταρές . Θεωρείται (έτσι ακούω-εγώ δεν τον ξέρω προσωπικά) σοβαρός επιχειρηματίας εδώ στην περιοχή, αλλά δεν ξέρω ακόμα τι πέλλετ φτιάχνει και πόσο το πουλάει.

Θα μάθω και θα ενημερώσω.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56359 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Τιμές pellet

Σκόνη: Δυστυχώς πολύ μέσα στο τσουβάλι

Να του γυρίσεις την σκόνη για να σου δώσει το ίδιο βάρος σε πέλετ!!!
Μηχανήματα υπάρχουν που βγάζουν τη σκόνη, αλλά ο εξυπνάκιας δεν το κάνει γιατί έτσι θα πρέπει να το ξαναβάλει στη μηχανή!!!
Με λίγα λόγια δεν πληρώνεις σκόνη - πληρώνεις πέλετ και άρα είναι υποχρεωμένοι όλοι οι κατασκευαστές να έχουν την ελάχιστη σκόνη στις σακούλες τους...

Για σκέψου το πιο λογικά: θα αγόραζες ποτέ γαριδάκια στην σακούλα των οποίων θα υπήρχε στον πάτο σκόνη από γαριδάκια; Δεν νομίζω...
Τότε γιατί ανέχεστε τέτοιες γελοιότητες και δεν αντιδράτε;;;; :angry:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56362 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τιμές pellet
ειμαι εμπορος

μου ερχεσαι με 30 κιλα σκονη

αποδειξε μου οτι

α. ειναι απο πελλετ
β. δεν την εχεις μαζεψει απο ολη τη γειτονια σου

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56365 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Τιμές pellet

OANNHSEA έγραψε:

Σκόνη: Δυστυχώς πολύ μέσα στο τσουβάλι

Να του γυρίσεις την σκόνη για να σου δώσει το ίδιο βάρος σε πέλετ!!!
Μηχανήματα υπάρχουν που βγάζουν τη σκόνη, αλλά ο εξυπνάκιας δεν το κάνει γιατί έτσι θα πρέπει να το ξαναβάλει στη μηχανή!!!
Με λίγα λόγια δεν πληρώνεις σκόνη - πληρώνεις πέλετ και άρα είναι υποχρεωμένοι όλοι οι κατασκευαστές να έχουν την ελάχιστη σκόνη στις σακούλες τους...

Για σκέψου το πιο λογικά: θα αγόραζες ποτέ γαριδάκια στην σακούλα των οποίων θα υπήρχε στον πάτο σκόνη από γαριδάκια; Δεν νομίζω...
Τότε γιατί ανέχεστε τέτοιες γελοιότητες και δεν αντιδράτε;;;; :angry:


Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά τώρα για 2 σακιά που πήρα για δοκιμή να μανουριάζω? Η αλήθεια είναι πως η προδιαγραφή για το πελετ είναι η περιεκτικότητα σε σκόνη να μην ξεπερνάει το 1%. Κοίταξα στο σακί και το έγραφε και εκεί πως δεν ξεπερνάει το 1%... Η θερμογονος γράφει πως είναι 5,2Kw.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56374 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Τιμές pellet
Μετά από αυτά που διάβασα για ομαδική αγορά προτείνω κάτι ευκολότερο από το να μαζεύουμε εμείς τις λίστες κλπ. Σε ένα νέο topic ανά νομό κάθε ενδιαφερόμενος να δηλώσει πόσο πέλλετ θέλει, τι μάρκα (προαιρετικά) και στη συνέχεια όποιος έμπορος θέλει να δουλέψει περισσότερο να καταχωρεί προσφορές.
Θα υπάρχει φυσικά ημερομηνία έναρξης της πλοιοδότησης και ημερομηνία λήξης. Π.χ. από σήμερα εως και 30 Ιανουαρίου όσοι πιστοί προσέλθετε και δώστε προσφορές! 'Οταν λήξει η προσφορά θα επιλεχθεί η καλύτερη προσφορά και στη συνέχεια ακολουθούν προκαταβολές κλπ.
Φυσικά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουμε αγοραστική συνείδηση και να μην πληρώνουμε no name, Ελληνικά και Βαλκανικά πέλλετ πάνω από 5€ σε νορμάλ λιανική.
Όσο για την προσφορά του εκπροσώπου (έμπορα - δεν ξέρω πως να τον πω , με την καλή έννοια :) )από την hellenico fuel πιστεύω οτι δύσκολα θα έμαπινα στην διαδικασία να μπλεχθώ με άλλους, να οργανωθώ, και να περιμένω μια παράδοση όποτε βολεύει όλους για το ξεφόρτωμα μια νταλίκας (αν κατάλαβα καλά) σε χρόνο που ίσως δεν με βολεύει για να γλιτώσω μόνο 20-25€.
Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν μην με παρεξηγήσεις, απλά λέω τι πιστεύω.Είναι ο μόνος που ασχολείται με εμάς (υπάρχει άλλος δεν γνωρίζω) και μπράβο του που πρότεινς έστω αυτό που μπορούσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56417 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

pianoteacher έγραψε: πιστεύω οτι δύσκολα θα έμαπινα στην διαδικασία να μπλεχθώ με άλλους, να οργανωθώ, και να περιμένω μια παράδοση όποτε βολεύει όλους για το ξεφόρτωμα μια νταλίκας (αν κατάλαβα καλά) σε χρόνο που ίσως δεν με βολεύει για να γλιτώσω μόνο 20-25€.


Το μόνο 20-25€ δεν καταλαβαίνω. Τα περιθώρια στο πέλλετ (για αυτούς που θέλουν να έχουν ανταγωνιστικές τιμές) είναι μικρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.344 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ