Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54317 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τιμές pellet
Stupid mod mode on : που λέει και ο Fokion !! :P

Παρακαλώ να μή διαφημίζονται εταιρείες κινητής τηλεφωνίας ,διαβάστε τους όρους χρήσης και κανόνες λειτουργίας του φόρουμ . :lol:

Πάντα φιλικά και με εύθυμη διάθεση και +1 από μένα στον κύριο Νασίκα που μου την εμπνέει :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54321 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

Nasikas έγραψε:

valsam έγραψε:

Nasikas έγραψε:

valsam έγραψε: Eτσι ειναι για οταν δεν υπαρχουν σταρατες και εμπεριστατωμένες απαντησεις γιατι το γ@μημενο το Ελληνικο πελλετ ειναι τοσο ακριβο υπαρχουν παροιμιες, ιστοριες για συχωριανους και ιστοριες για αρκουδες,με τρελαινει που προερχονται και απο ανθρωπους επαγγελματιες που ειναι υπερ της μειωσης του ΦΠΑ στο πελλετ και μου δινει εναν λογο παραπανω να πιστευω οτι εαν ποτε γινοταν αυτη η μειωση θα πηγαινε στην τσεπη του παραγωγου και του εμπορου και το μονο που θα επαιρνε ο καταναλωτης ειναι το τριτο το μακρυτερο,δηλ. μια καλη αυξηση στην τιμη του πελλετ!


Θα ήταν νομίζω ΤΙΜΙΟ να έλεγες στο φόρουμ και το επάγγελμά σου.
Τι ακριβως εμπορεύεσαι (αν και ξερω)

Οπως επισης θα ηταν ΤΙΜΙΟ να απαντουσατε και'σεις κυριε Νασικα γιατι ειναι τοσο υψηλη η τιμη ενος εγχωριου προιοντος οπως το πελλετ παραγωγης σας (η εστο να προσπαθουσατε να την δικαιολογησετε σε'μας τους υποψηφιους πελατες που ο μονος λογος που δεν το γυρναμε στο πελλετ ειναι αυτη υη υψηλη τιμη του!) ερωτημα που σας εχει υποβληθει ουκ ολιγες φορες!
Οσο για το επαγγελμα μου καμια σχεση με αυτο που υποψιαζεστε, δεν εμπορευομαι τιποτα,(οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε λενε)δεν εχω καμια σχεση ουτε με το πελλετ ουτε με το ξυλο και με οτι σχετιζετε με αυτα και δεν εχω μπει στο φορουμ για ψαρεμα πελατων οπως κανουν αρκετοι!
Οπως το εχω ξαναγραψει σχετικα με την οικοδομη ειναι η δουλεια μου!
Για να ξεκαθαρισουμε ορισμενα πραγματα δεν σας επιτιθεμαι ουτε εχω κατι προσωπικα μαζι σου αλλα οταν πεφτει στο τραπεζι μια ερωτηση πιστευω οτι ο καταναλωτης εχει δικαιωμα μιας απαντησης,στο ερωτημα γιατι και πως δικαιολογειτε η σημερινη (υψηλη) τιμη του alpha σε σχεση με τα εισαγωμενα που επιβαρινονται με πολλα μεταφορικα και τελωνεια απαντηση σταρατη δεν πηρα.
Απαντηστε εσεις και'μεις οι καταναλωτες θα κρινουμε αν και ποσο στεκουν αυτα που θα μας πειτε ,απ'την αλλη μπορειτε καλιστα να πειτε σιγα μην απολογηθω κι'ολας αυτο πουλαω και τοσο,αμα θελετε καλος αλλιος ψαξτε αλλου!


Επειδή βλέπω στο αβαταρ σου να σερφαρεις στο χιόνι, έλα στην Βασιλίτσα να κεράσω ψητό, να σου ανοίξω χαρτιά, κοστολόγια κλπ και να δεις πράγματα που δεν μπορείς να φανταστείς, - να σου δείξω επίσης ότι η κύρια πηγή του εισοδήματος μου είναι η κτηνοτροφία και η υπόθεση "πελλετ" είναι ένα ΠΑΘΟΣ που προέκυψε απο το 1980 -στην μνήμη του πατερα μου ( ο jnet ξέρει και αν μπορεί ας δημοσιεύσει κατι που του έστειλα) και απο ενα κωλόπαιδο πολιτικό -τεως φίλο.

Η Βασιλιτσα ηταν το δευτερο μου μου σπιτι τους χειμωνες μεχρι πριν παντρευτω (30-50 μερες την σαιζον την εβγαζα επανω),απο το 1992 μεχρι και το 1999, εξακολουθω και πηγαινω 2-3 φορες τον χρονο μιας και ο κουμπαρος εχει σπιτι εκει,θα ηθελα να τα πουμε αν ταιριαξει και βρεθω επανω.
Κατα μια ενοια σωστα γραφει ο Fokion πιο πανω οτι δεν εισαι ουτε υποχρεωμενος ουτε εχεις λογο να απολογηθεις για τις τιμες γιαυτο και γραφω στο προηγουμενο μου ποστ ¨μπορειτε καλιστα να πειτε σιγα μην απολογηθω κι'ολας αυτο πουλαω και τοσο,αμα θελετε καλος αλλιος ψαξτε αλλου!¨,και επειδη πραγματι ισχυει στη αγορα το
"γιατι το πουλαει οσο το πουλαει ειναι δικο "του" θεμα που λεει παλι ο Fokion,και πραγματι ετσι ειναι,ειναι δικο σου θεμα!
Αλλα παρακατω θα σας εξηγησω για ποιον λογο πιστευω οτι ειστε υποχρεωμενος τελικα να μας πειτε!
Ελεγα μπας και (το ξαναλεω μπας και)μας διαφωτιζατε και μας λεγατε ποιοι ειναι οι παραγοντες που επιβαρυνουν τοσο την τιμη του Ελληνικου δικου σας πελλετ,ας το θεσω διαφορετικα εαν ηταν να κανετε αυτην την επενδυση του εργοστασιου στο Νευροκοπι μονο και μονο για παραγωγη και εξαγωγη δηλ. οτι παραγετε να φευγει εξω (λεμε οτι ειμασταν ακομη στον αφρο και ειμαστα ολοι ακομη στο πετρελαιο και δεν υπηρχε εσωτερικη καταναλωση) θα την κανατε ποτε,θα συμφερε?

Οταν πχ. το schweighofer οπως διαβαζω στο ιντερνετ πωλειτε στην λιανικη στην Ιταλια 235-245 ευρω ο τονος το δικο σας το alfa αν επιβαρυνονταν και τα μαμησιατικα οπως τα μεταφορικα ποσο θα εφτανε να πωλειτε εκει,θα υπηρχε πιθανοτητα να πουληθει εστο και ενα πελλετ σας εκει?
Καλλα δεν το συζηταω το να κανατε εξαγωγη στην Ρουμανια το alfa οπου εκει οπου παραγετε το schwei και πωλειτε στην λιανικη κοντα στα 200 ευρω ο τονος(απόσα διαβαζω παντα λεω)!

Κυριε Νασικα καποιος φταιει για αυτα που ρωταω και τα σκεφτονται και αλλοι που απλα δεν τα ρωτανε γιατι σου λεει σιγα μην με απαντησει η δεν ειναι υποχρεωμενως.
Αυτο το δεν εισαι υποχρεωμενως να απαντησεις ειναι για να καλυπτονται οι Ελληναρες,αν εχεις το κουτελο σου καθαρο και δουλευεις με ενα νορμαλ κερδος η εστο και μεγαλο κερδος αφου εχεις ρισκαρει τα λεφτουδακια σου σε μια μεγαλη επενδυση θα πρεπει να πληρωθεις γι'αυτο,απαντας φιλε και βουλωνεις στωματα!
Καποιος φταιει και εχει ονομα,π,χ για το μπουκαλι το whiskey που απο 10 ευρω που ειχε πριν 2 χρονια και εφτασε να κοστιζει 18 ευρω φταιγανε οι φοροι (2 φορες)που του επιβληθηκαν και η αισχροκερδια των εμπορων, αυτο το καταλαβαμε ολοι γιατι τωρα επεσε στα 15-16 ευρω παρα τους φορους αρα και στα 10 που πουλιωτανε πριν 2 χρονια οι εμποροι βαρουσαν limit up στο κερδος,τωρα που δεν κινειτε τιποτα και το γυρισαν ολοι στο bootleg τσιπουρο και κρασι αναγκαστικαν και εριξαν το περιθωριο κερδος τους!
Φταινε ολοι απο λιγο σε ολη την αλυσιδα παραγωγης,η φταιει το ξευτιλισμενο το κρατος κατα το μεγαλυτερο ποσοστο που στραγκαλιζει και κανει ασυμφωρο οτι ειναι made in Greece?
Mε λιγα λογια σας ζητω να μου επιβαιβεωσετε εαν ισχυει το "στην Ελλαδα δεν συμφερει ουτε καρφιτσες πλεον να φτιαξουμε".
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54428 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Τιμές pellet

valsam έγραψε: πολλά και συμφωνώ απόλυτα μαζί του εκτός απ, το ότι φταίει ο Κ Nasikas ή είναι υποχρεωμένος να μας πει γιατί πουλάει τόσο.


Το γαλατάκι πριν πολλά χρόνια, παιρνούσε ο γαλατάς με το γαϊδουράκι από το σπίτι και το παίρναμε, και όταν το έβραζε η μαμάκα μου μοσχοβολούσε ο τόπος, δεν θυμάμαι ποτέ να είπε πως είναι ακριβό.
Σήμερα το γάλα δεν θέλω να θυμάμαι πόσο έχει, θυμάμαι όμως πως ο κτηνοτρόφος παλεύει για να ανεβάσει την τιμή που το παίρνουν τα μονοπωλιακά εργοστάσια, ενώ αυτά μου το πωλούν όσο κρίνουν, πιστοποιημένο και παστεριωμένο και φρέσκο. Τα βυτία που περνάνε κάθε μέρα τα σύνορα με γάλα σε σκόνη τα παραγγέλνει η Κυρά Μαρίτσα ? Έχω πολλά τέτοια παραδείγματα και υποψίες να "μυθιστορήσω" όπως φαντάζομαι και εσύ.
Μην ψάχνεις λοιπόν αγαπητέ valsam το ποιος φταίει αλλά βρες τρόπο σύμφωνα με την δική σου δύναμη και θέληση να ανατρέψεις αυτό που συμβαίνει.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54492 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet
Λοιπόν, εγώ βρήκα τις τιμές ανά τόνο (στο περίπου) του πετρελαίου θέρμανσης την τελευταία επταετία:

2006: 550 ευρώ ο τόνος
2007: 650
2008: 670
2009: 600
2010: 670
2011: 900+
2012: 1300

Κάποιος συμφορουμίτης που έχει χρόνια στο χώρο του πέλλετ ίσως θυμάται και τις τιμές του πέλλετ αυτές τις χρονιές.
Έχω την εντύπωση ότι με την αντιπαραβολή εύκολα κανείς βγάζει το συμπέρασμα ότι το πέλλετ δε φτιάχνεται από ξύλο. Όχι, λάθος νομίζουμε τόσο καιρό!!! Από πετρέλαιο φτιάχνεται. Για την Ελλάδα μιλάμε βέβαια. :whistle:

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54522 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

KERBEROS έγραψε: Λοιπόν, εγώ βρήκα τις τιμές ανά τόνο (στο περίπου) του πετρελαίου θέρμανσης την τελευταία επταετία:

2006: 550 ευρώ ο τόνος
2007: 650
2008: 670
2009: 600
2010: 670
2011: 900+
2012: 1300

Κάποιος συμφορουμίτης που έχει χρόνια στο χώρο του πέλλετ ίσως θυμάται και τις τιμές του πέλλετ αυτές τις χρονιές.
Έχω την εντύπωση ότι με την αντιπαραβολή εύκολα κανείς βγάζει το συμπέρασμα ότι το πέλλετ δε φτιάχνεται από ξύλο. Όχι, λάθος νομίζουμε τόσο καιρό!!! Από πετρέλαιο φτιάχνεται. Για την Ελλάδα μιλάμε βέβαια. :whistle:

To pellet τον Δεκέμβριο του 2012 έχει την ίδια τιμή με τον Ιανουάριο του 2012 +5€.
Η τιμή του πέλλετ θα ακολουθεί την τιμή του αερίου στην Ευρώπη με μερικές αποκλίσεις βεβαίως, αλλά όχι δραματικές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54528 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Λοιπόν, εγώ βρήκα τις τιμές ανά τόνο (στο περίπου) του πετρελαίου θέρμανσης την τελευταία επταετία:

2006: 550 ευρώ ο τόνος
2007: 650
2008: 670
2009: 600
2010: 670
2011: 900+
2012: 1300

Κάποιος συμφορουμίτης που έχει χρόνια στο χώρο του πέλλετ ίσως θυμάται και τις τιμές του πέλλετ αυτές τις χρονιές.
Έχω την εντύπωση ότι με την αντιπαραβολή εύκολα κανείς βγάζει το συμπέρασμα ότι το πέλλετ δε φτιάχνεται από ξύλο. Όχι, λάθος νομίζουμε τόσο καιρό!!! Από πετρέλαιο φτιάχνεται. Για την Ελλάδα μιλάμε βέβαια. :whistle:

To pellet τον Δεκέμβριο του 2012 έχει την ίδια τιμή με τον Ιανουάριο του 2012 +5€.
Η τιμή του πέλλετ θα ακολουθεί την τιμή του αερίου στην Ευρώπη με μερικές αποκλίσεις βεβαίως, αλλά όχι δραματικές.


Απ' το στόμα σου και στων υπολοίπων εμπόρων το αυτί.
Πάντως θα ήθελα να μάθω πόσο είχε το πέλλετ τα προηγούμενα χρόνια.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.405 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ