Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15462 από leividiotis
Απαντήθηκε από leividiotis στο θέμα Τιμές pellet
Γεια σας το πρόβλημα αυτό το συναντάμε κύριος στην βόρια Ελλάδα που είναι εύκολη η πρόσβαση στη Βουλγαρία και για αυτό συναντάτε αυτές τις αποκλίσεις στις τιμές και στη ποιότητα στην νότια Ελλάδα όπου δραστηριοποιούμαι είναι ποιο ξεκάθαρα τα πράγματα γιατί είναι δύσκολο να τα μεταφέρουν οι έμποροι και για αυτό οι τιμές είναι πιο ανεβασμένες, σαν προϊόν είναι φτηνό αλλά σαν μεταφορά ακριβή λόγου του όγκου που έχει. Επίσης αυτό που θέλω να αναφέρω από την εμπειρία μου, είναι ότι πρώτα πρέπει να κοιτάμε την ποιότητα και μετά την τιμή γιατί πολλές φορές το πιο ακριβό μπορεί να έχει καλύτερη απόδοση άρα και οικονομία. Για αυτό πριν αγοράσετε κάποιο πελλετ κάντε πρώτα μια δόκιμη.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ioannidis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15467 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

mastoras έγραψε:

ioannidis έγραψε: .................. Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .


Εγώ πάντως κ Ιωαννίδη δεν μπόρεσα να σας καταλάβω στο συγκεκριμένο απόσπασμα του κειμένου σας που έκανα παράθεση. :huh:

Πάνε απλοί ιδιώτες καταναλωτές στα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας και φέρνουν φορτίο με πέλλετ, και έτσι χαλάνε την πιάτσα ? :dry:


Αν μαζευόσασταν 4-5 οικογένειες και πηγαίνατε όλοι μαζί να πάρετε 400-500 κιλά πατάτες από τους αγρότες, ίσως γλιτώνατε πιο πολλά λεφτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15468 από ioannidis
Απαντήθηκε από ioannidis στο θέμα Τιμές pellet

kakos έγραψε:

mastoras έγραψε:

ioannidis έγραψε: .................. Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .


Εγώ πάντως κ Ιωαννίδη δεν μπόρεσα να σας καταλάβω στο συγκεκριμένο απόσπασμα του κειμένου σας που έκανα παράθεση. :huh:

Πάνε απλοί ιδιώτες καταναλωτές στα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας και φέρνουν φορτίο με πέλλετ, και έτσι χαλάνε την πιάτσα ? :dry:


Και συνεχίζω.... ή μήπως ξύπνησαν όλοι οι μικροέμποράκιδες και ασχολούνται μέσα σε όλα και με το πέλλετ...για αρπαχτή....διότι έχω πολλούς που ξαφνικά ξεφύτρωσαν στο άσχετο στην περιοχή μου και πουλάνε μαζί με κατσαρόλες και πέλλετ..... Και μην μου πεις ότι δεν είναι έτσι;;;;;





Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να ξαναδιαβάσετε αυτά που έγραψα.

Δεύτερον εγώ δεν είμαι μέλος καμιάς πιάτσας και κλίκας .

Τρίτον , εάν εννοείτε έμενα σας μικροέμπορο ψάξτε λίγο να μάθετε τι εστί ο κάθε ένας μας εδω μεσα και μετά χαρακτηρίστε με . Το ποιος είναι μικροέμπορος και ποιος όχι το γνωρίζουν πολλοί καθώς και το τι ποσότητες διακινεί ο κάθε ένας μας . Απαξιω να το σχολιάσω παραπάνω .

Τέταρτον , εγώ δεν ήμουν ποτέ της αρπαχτης ούτε έχω καμία οικονομική ανάγκη να κάνω αρπαχτη. Όποιος με γνωρίζει το ξέρει .

Πέμπτον και κυριοτέρον για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά , αυτό που έγραψα για τους καταναλωτές που πηγαίνουν και ζητανε φορτία μόνοι τους , καλά κάνουν οι άνθρωποι και πηγαίνουν όπου θέλουν . Όταν όμως αυτό δεν γίνετε οργανωμένα υπάρχει εκμετάλλευση από αυτούς που το προσφέρουν και πολλές φορές τους στοιχίζει πιο ακριβά από ότι αξίζει σε σχέση με την ποιότητα πελλετ που τους δίνουν . Επίσης όλοι αυτοί οι ιταλοί καταναλωτές πελλετ , για ποιο λόγο δεν πηγαίνουν και αυτοί απευθείας στα εργοστάσια ? Όχι μόνο δεν πηγαίνουν αλλά προσπαθούν να προμηθεύονται πολύ καλής ποιότητας πελλετ για το σπίτι τους είτε αυτό είναι 1 τόνος είτε αυτό είναι 15 τόνοι , και μιλαω για τους ιταλούς διότι αυτοί χρησιμοποιούν το πελλετ σαν καύσιμο τουλάχιστον 10 χρόνια πριν από εμάς και έχουν λίγη πείρα παραπάνω ( και υπάρχει και ένας τυπικός έλεγχος για το τι πελλετ και από πού εισάγετε στην Ιταλία πχ το Ουκρανικό πελλετ δεν εισάγετε πλέον στην Ιταλία ) . Σκεφτείτε επίσης πως όσο είναι η χονδρική τιμή του πελλετ στην Ελλάδα τόσο είναι η λιανική τιμή του πελλετ στην Ιταλία . Και ας είμαστε πιο κοντά στα εργοστάσια παραγωγής . Αυτό και μόνο κάτι σημαίνει .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15486 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet

ioannidis έγραψε:

kakos έγραψε:

mastoras έγραψε:

ioannidis έγραψε: .................. Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .


Εγώ πάντως κ Ιωαννίδη δεν μπόρεσα να σας καταλάβω στο συγκεκριμένο απόσπασμα του κειμένου σας που έκανα παράθεση. :huh:

Πάνε απλοί ιδιώτες καταναλωτές στα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας και φέρνουν φορτίο με πέλλετ, και έτσι χαλάνε την πιάτσα ? :dry:


Και συνεχίζω.... ή μήπως ξύπνησαν όλοι οι μικροέμποράκιδες και ασχολούνται μέσα σε όλα και με το πέλλετ...για αρπαχτή....διότι έχω πολλούς που ξαφνικά ξεφύτρωσαν στο άσχετο στην περιοχή μου και πουλάνε μαζί με κατσαρόλες και πέλλετ..... Και μην μου πεις ότι δεν είναι έτσι;;;;;





Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να ξαναδιαβάσετε αυτά που έγραψα.

Δεύτερον εγώ δεν είμαι μέλος καμιάς πιάτσας και κλίκας .

Τρίτον , εάν εννοείτε έμενα σας μικροέμπορο ψάξτε λίγο να μάθετε τι εστί ο κάθε ένας μας εδω μεσα και μετά χαρακτηρίστε με . Το ποιος είναι μικροέμπορος και ποιος όχι το γνωρίζουν πολλοί καθώς και το τι ποσότητες διακινεί ο κάθε ένας μας . Απαξιω να το σχολιάσω παραπάνω .

Τέταρτον , εγώ δεν ήμουν ποτέ της αρπαχτης ούτε έχω καμία οικονομική ανάγκη να κάνω αρπαχτη. Όποιος με γνωρίζει το ξέρει .


Ανέφερα το όνομά σου πουθενά; Μάλλον κατάλαβες λάθος. Απλά η θέση σου για εμένα είναι άκυρη, και σου εξηγώ ότι δεν φταίνε οι καταναλωτές όπως υποστηρίζεις άλλα διάφοροι μικροέμποροι που λόγο ευκαιριακού κέρδους μπήκαν ξαφνικά στο παιχνίδι. Τώρα αν εσύ είσαι μεγαλέμποράς προσωπικά άλλα και γενικά στο Forum δεν μας ενδιαφέρει και εμ πάσι περίπτωση δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης μας.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15487 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet

ioannidis έγραψε:

kakos έγραψε:

mastoras έγραψε:

ioannidis έγραψε: .................. Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .


Εγώ πάντως κ Ιωαννίδη δεν μπόρεσα να σας καταλάβω στο συγκεκριμένο απόσπασμα του κειμένου σας που έκανα παράθεση. :huh:

Πάνε απλοί ιδιώτες καταναλωτές στα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας και φέρνουν φορτίο με πέλλετ, και έτσι χαλάνε την πιάτσα ? :dry:


Και συνεχίζω.... ή μήπως ξύπνησαν όλοι οι μικροέμποράκιδες και ασχολούνται μέσα σε όλα και με το πέλλετ...για αρπαχτή....διότι έχω πολλούς που ξαφνικά ξεφύτρωσαν στο άσχετο στην περιοχή μου και πουλάνε μαζί με κατσαρόλες και πέλλετ..... Και μην μου πεις ότι δεν είναι έτσι;;;;;





Πέμπτον και κυριοτέρον για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά , αυτό που έγραψα για τους καταναλωτές που πηγαίνουν και ζητανε φορτία μόνοι τους , καλά κάνουν οι άνθρωποι και πηγαίνουν όπου θέλουν . Όταν όμως αυτό δεν γίνετε οργανωμένα υπάρχει εκμετάλλευση από αυτούς που το προσφέρουν και πολλές φορές τους στοιχίζει πιο ακριβά από ότι αξίζει σε σχέση με την ποιότητα πελλετ που τους δίνουν . Επίσης όλοι αυτοί οι ιταλοί καταναλωτές πελλετ , για ποιο λόγο δεν πηγαίνουν και αυτοί απευθείας στα εργοστάσια ? Όχι μόνο δεν πηγαίνουν αλλά προσπαθούν να προμηθεύονται πολύ καλής ποιότητας πελλετ για το σπίτι τους είτε αυτό είναι 1 τόνος είτε αυτό είναι 15 τόνοι , και μιλαω για τους ιταλούς διότι αυτοί χρησιμοποιούν το πελλετ σαν καύσιμο τουλάχιστον 10 χρόνια πριν από εμάς και έχουν λίγη πείρα παραπάνω ( και υπάρχει και ένας τυπικός έλεγχος για το τι πελλετ και από πού εισάγετε στην Ιταλία πχ το Ουκρανικό πελλετ δεν εισάγετε πλέον στην Ιταλία ) . Σκεφτείτε επίσης πως όσο είναι η χονδρική τιμή του πελλετ στην Ελλάδα τόσο είναι η λιανική τιμή του πελλετ στην Ιταλία . Και ας είμαστε πιο κοντά στα εργοστάσια παραγωγής . Αυτό και μόνο κάτι σημαίνει .


Μου αρέσει που δίνεις τις απαντήσεις απο μόνος σου. Μιας και είσαι λοιπόν έμπορας θα σου απαντήσω με τα δικά σου λεγόμενα. Όταν η εκμετάλλευση στον καταναλωτή πάει σύννεφο είναι λογικό και ο καταναλωτής που πλέον έχει ξυπνήσει να ψάχνει εναλλακτικές λύσεις. Ίσως τελικά μια απο αυτές είναι να αγοράζει μόνος του κατευθείαν απο την πηγή, είτε αυτή λέγετε Βουλγαρία είτε Σερβία είτε οτιδήποτε άλλο. Αν οι έμποροι (μικροί - μεγάλοι) ήταν απο την αρχή σωστοί και δεν κοιτούσαν την αρπαχτή τους, τότε κανένας δεν θα ασχολούνταν με Forum και ομαδικές αγορές. Εξάλλου μόνος σου έδωσες το πολύ σωστό παράδειγμα με τους Ιταλούς καταναλωτές "οι τιμές χονδρικής είναι όσο οι λιανικής κλπ κλπ". Αυτά φίλτατε. Την αγορά την φτιάχνει ο καταναλωτής, όπως το Κράτος ο πολίτης.
Δεν βάζω όλους τους έμπορους στο ίδιο καζάνι. Ευτυχώς υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις και αυτούς ψάχνουμε για να συνεργαστούμε.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15510 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet
Καλό θα είναι να μην ακούγετε ότι οι ιδιώτες είναι αυτοί που ευθύνονται για την υψηλή τιμή του πελλετ στην Ελλάδα.

Μην ξεχνάτε ότι μας παρακολουθούν [φορουμ] χιλιάδες κόσμος που ταλαιπωρείται με την θέρμανση, και θα γελάνε με αυτά που διαβάζουν, μερικοί εξ αυτών μπορεί και να θυμώνουν.



giogud έγραψε: Αν μαζευόσασταν 4-5 οικογένειες και πηγαίνατε όλοι μαζί να πάρετε 400-500 κιλά πατάτες από τους αγρότες, ίσως γλιτώνατε πιο πολλά λεφτά.

Τώρα εσύ giogud τι ήθελες να πεις επί του θέματος.......ουδείς φαντάζομαι να κατάλαβε. :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.360 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ