Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15099 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Τιμές pellet
Arkas1981 διαβασε τους ορους χρήσης πρίν ξαναγραψεις. Στειλε την ειδική προσφορά σου για το group buy pellet (οχι μονο για πλήρες φορτίο) στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15138 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τιμές pellet

BLACKBIRT έγραψε: έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με την αγορά που πρέπει να κάνω από τωρα για τον χειμώνα.
Είναι η δεύτερη χρονία που θα έχω την σόμπα , πέρσι την έβγαλα σακί σακί και την πάτησα λόγω τιμής ξεκίνησα με 3,20 και έφτασα 4,50.
Τώρα που θα πρέπει να αγοράσω ποσότητα έχω κολλήσει !!!
Ακούω για ρουμάνικα, σέρβικα, βουλγάρικα και ότι εθνικότητας θες αλλά δεν έχω την εμπειρία για να αποφασίσω γιατί περσι έκαψα μόνο awood και 10 σακια αυρστριακό.
Σαν αρχάριος ζητω μία βοήθεια γιατί θέλω περίπου 4-5 τόννους !!!



Άφού θέλεις 4-5 τόννους, προτείνω να αγοράσεις 1-2 τόννους απο διάφορες μάρκες έτσι ώστε να έχεις ιδίοις όμμασι άποψη για την καύση τους. Θα αποκτήσεις έτσι εμπειρία για τα επόμενα χρόνια και θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα για σένα.

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15352 από ioannidis
Απαντήθηκε από ioannidis στο θέμα Τιμές pellet
Καλησπέρα σας

Διάβασα πολλές σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα και είδα όλες τις απόψεις των εμπορων αλλά και το κυριότερο , των καταναλωτών του πελλετ. Αυτοί είναι η αρχή και το τέλος στην αγορά του πελλετ διότι αυτοί είναι οι αυτοί που χρησιμοποιούν το πελλετ.

Την δική μου γνώμη θα την διαβάσετε παρακάτω.

Εμπορεύομαι πελλετ από το 2010 . Την σεζόν 2010 έκανα εισαγωγή ένα είδος πελλετ μόνο το οποίο το έπαιρναν συγκεκριμένοι πελάτες διότι δεν ήταν και πολλοί αυτοί που είχαν λέβητα ή σόμπα πελλετ. Την σεζόν του 2011 όμως ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα όπως όλοι ξέρετε . Εγώ προσωπικά σαν εταιρεία έκανα εισαγωγή 12 είδη πελλετ από διάφορες χώρες . Αυτό το έκανα γιατί ήθελα να βρω πιο είναι αυτό το πελλετ το οποίο θα μείνουν ευχαριστημένοι οι πελάτες μου , της χονδρικής αλλά και της λιανικής κυριότερα .
Πολλά από αυτά δεν πήγαν καλά στην αγορά διότι ήταν εντελώς άχρηστα και κάποια από αυτά ήταν και είναι καλά και πολύ καλά σε όλες τις απόψεις . Κράτησα στην επιχείρηση μου μόνο αυτά τα οποία δεν είχαν κανένα πρόβλημα , πάντα συμβουλευόμενος τους πελάτες μου βέβαια και στηριζόμενος στα λεγόμενα τους . Έχω και εγώ προσωπικά λέβητα πελλετ στο σπίτι μου και δυο σόμπες πελλετ στην επιχείρηση μου και τα δοκίμασα όλα και εγώ .
Αυτό που κατάλαβα είναι πως η πιστοποίηση ( DIN , DIN PLUS , EN PLUS A1 , EN PLUS A2 κτλπ ) σε ένα πελλετ δεν είναι απλά ένα χαρτί αλλά είναι η ταυτότητα του όσον αφορά την ποιότητα και την απόδοση . Είναι ένα είδος ασφάλειας για τον καταναλωτή ο οποίος μη γνωρίζοντας πολλά πράγματα για το πελλετ μπορεί να την ‘’πατήσει’’ . Δεν θέλω να διαφημίσω τα πελλετ τα οποία διαθέτω και δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω διότι είτε έτσι είτε αλλιώς θα τα πουλήσω . Αυτό που θέλω είναι να προστατευσω κάποιους καταναλωτές από λάθος αγορές . Διάβασα πολλά σχόλια για διάφορα πελλετ τα οποία εάν πάτε να δείτε που κατασκευάζονται και σε τι μονάδες θα σας πέσουν τα μαλλιά .

Να έρθω τώρα στις τιμές του πελλετ.

Την περσινή χρονιά είχα δεχτεί πολλά τηλέφωνα από άλλους εμπόρους και χονδρεμπόρους και δέχτηκα πιέσεις όσον αφορά την τιμή που πουλαω στην χονδρική αλλά και στην λιανική . Η απάντηση μου πάντα ήταν ότι εγώ δεν μπαίνω σε κανένα καρτέλ ( όσοι γνωρίζουν θα καταλάβουν ) και πως οι τιμές που πουλαω είναι καθαρά δικό μου θέμα . Σε όλα τα πελλετ που είχα εισάγει είχα τις πιο χαμηλές τιμές . Δεν ήμουν ούτε είμαι ο ήρωας απλά δεν θέλω να αισχροκερδώ σε βάρος ανθρώπων οι οποίοι καναν μια επένδυση βάζοντας λέβητα ή σόμπα για να κάνουν οικονομία και όχι για να πληρώνουν ακριβά το καύσιμο . Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .

Και κάτι τελευταίο , έχω πάει σε πολλές εκθέσεις στο εξωτερικό με θέμα το πελλετ και τα μηχανήματα . Όλοι όσους επισκέφτηκα μου λεγαν το ίδιο πράγμα , τι είναι αυτό το πράγμα με τους έλληνες ΄΄ . Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα .

Συγγνώμη εάν σας κούρασα απλά ήθελα να πω και εγώ αυτά που πιστεύω . Θα ήθελα να σας γράψω και αλλά , θα γινόμουν όμως γραφικός και κουραστικός .
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ioannidis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα, Taiby, akis kyriakidis, AT, baban1982

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15434 από Taiby
Απαντήθηκε από Taiby στο θέμα Τιμές pellet
Μπραβο, το ποστ σου ειναι παρα πολυ κατατοπιστικο...και εμεις εμπορευομαστε πελλετ και εχουμε και τα ιδια προβληματα με τους παραγωγους και εμπορους πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15447 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές pellet

ioannidis έγραψε: .................. Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .


Εγώ πάντως κ Ιωαννίδη δεν μπόρεσα να σας καταλάβω στο συγκεκριμένο απόσπασμα του κειμένου σας που έκανα παράθεση. :huh:

Πάνε απλοί ιδιώτες καταναλωτές στα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας και φέρνουν φορτίο με πέλλετ, και έτσι χαλάνε την πιάτσα ? :dry:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15454 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Τιμές pellet

mastoras έγραψε:

ioannidis έγραψε: .................. Θέλω όμως να γνωρίζετε και κυρίως οι καταναλωτές του πελλετ ότι την ‘’ζημία ‘’ στην αγορά όσον αφορά την τιμή δεν την κάνουν πάντα οι έμποροι , την κάνουν και οι απλοί καταναλωτές του πελλετ . Όταν πηγαίνει ένας έμπορος σε ένα εργοστάσιο να κλείσει μια συμφωνία για μια ποσότητα 5.000-8.000 τόνων πελλετ και πετυχαινει μια καλή τιμή και την ιδία στιγμή πηγαίνουν και 10 – 20 μεμονωμένοι πελάτες του ενός φορτίου είναι λογικό ο κάθε ένας παραγωγός πελλετ να καταλάβει πως στην συγκεκριμένη χώρα η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και προχωρεί σε συνεχόμενες αυξήσεις τιμών .

Αυτός είναι και ένας λόγος της πολύ μεγάλης διαφοράς στις τιμές που αγοράζει η Ιταλία σε σχέση με εμάς στην Ελλάδα . Όχι όμως ότι είναι και ο μοναδικός λόγος της ακριβής τιμής .


Εγώ πάντως κ Ιωαννίδη δεν μπόρεσα να σας καταλάβω στο συγκεκριμένο απόσπασμα του κειμένου σας που έκανα παράθεση. :huh:

Πάνε απλοί ιδιώτες καταναλωτές στα εργοστάσια της Βουλγαρίας και Ρουμανίας και φέρνουν φορτίο με πέλλετ, και έτσι χαλάνε την πιάτσα ? :dry:


Και συνεχίζω.... ή μήπως ξύπνησαν όλοι οι μικροέμποράκιδες και ασχολούνται μέσα σε όλα και με το πέλλετ...για αρπαχτή....διότι έχω πολλούς που ξαφνικά ξεφύτρωσαν στο άσχετο στην περιοχή μου και πουλάνε μαζί με κατσαρόλες και πέλλετ..... Και μην μου πεις ότι δεν είναι έτσι;;;;;

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.378 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ