Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11036 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

KERBEROS έγραψε:

george74 έγραψε: Γεια και χαρα σε ολους!Ειμαι καινουριος στο forum και το μηχανημα που εχω ειναι τζακι pellet της pallazzeti to ecofirε το αεροθερμο
(12,5kw).Μεχρι τωρα εκαιγα αυστριακο pellet (την πορτοκαλι συσκευασια)με 310Ε τον τονο.Βρηκα ομως ενα ελληνικο σε πολυ καλη τιμη απο Λαρισα με την επωνυμια Μακη.Επειδη το μηχανημα που εχω ειναι αρκετα ακριβο θα ηθελα την γνωμη καποιου που το εχει δοκιμασει γιατι πολλα ακουγονται για φετος οσον αφορα την ποιοτητα των ελληνικων pellet και οχι μονο.Ευχαριστω προκαταβολικα!


Το ΜΑΚΗ που καίω εγώ εδώ και δύο μήνες σχεδόν (δύο τόνοι από δύο διαφορετικές αποθήκες της εταιρείας, αν κατάλαβα καλά - ο giogud μπορεί να βοηθήσει-) έχει πολλή στάχτη, άρα συχνότερο καθάρισμα και ισχυρότερος αέρας για λέβητα τουλάχιστον. Για τζάκι δεν μπορώ να σου πω. Κατά τα άλλα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα...

Φίλε george74, συγγνώμη για μία παρέκβαση που θα κάνω...

ΥΓ: Επειδή κουράστηκα με αυτή την παρεξήγηση, ξαναλέω προς όλους. Η πρώτη μου παλέτα AW ήταν ΑΨΟΓΗ, στη δεύτερη είχα πρόβλημα με κλίνκερ κι ακόμα ψάχνω το γιατί. Όποιος εδώ μέσα προτιμά πρώτα τα εισαγόμενα πέλλετ, μάλλον είναι ηλίθιος ή όντως εγκάθετος. Καλό και φθηνό πέλλετ ψάχνουμε, και μακάρι να είναι αυτό ελληνικό. Ας μη σκιαμαχούμε άλλο...


Πέτρο, από όσο ξέρω(εκ των υστέρων) η δεύτερη παρτίδα που πήρες, είχε διαφορετική πρώτη ύλη από την πρώτη. Περισσότερο κωνοφόρα. Σε μια επίτηδες κακά ρυθμισμένη σόμπα που κάνουμε δοκιμές, η δεύτερη παρτίδα που πήρες είχε πολύ καλή συμπεριφορά. Στάχτη ελάχιστη, κλίνκερ μηδέν. Αλλά και με την πρώτη παρτίδα δεν είχαμε κάποιο θέμα. Ίσως λίγο περισσότερη στάχτη. Την έκαψα προσωπικά σε 2 λέβητες και στην σόμπα που είπα.
Για το Ιταλικό Ελληνικής παραγωγής, μιλάμε για το "Kalabria Pellets" παραγωγής "MAKH". Τουλάχιστον εμείς από την μεριά μας ενημερώναμε τον κόσμο ότι το πελλετ είναι "MAKH", το έγραφε και η σακούλα. Αν θυμάμαι καλά έγραφε "Prodotto MAKIS sa". Το εργοστάσιο επέλεξε να κρεμάσει την Ιταλική αγορά γιατί είδε την έλλειψη στην εγχώρια αγορά που ερχόταν και ίσως σε συνδυασμό με την ακριβή τιμή που έφτασε η εγχώρια αγορά είδε μια ευκαιρία.
Τουλάχιστον η μικρή μας σχετικά φετινή εμπειρία, έδειξε οτι από το ίδιο πέλλετ κάθε εταιρίας, άλλοι ήταν ευχαριστημένοι και άλλοι δυσαρεστημένοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11040 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

george74 έγραψε: Γεια και χαρα σε ολους!Ειμαι καινουριος στο forum και το μηχανημα που εχω ειναι τζακι pellet της pallazzeti to ecofirε το αεροθερμο
(12,5kw).Μεχρι τωρα εκαιγα αυστριακο pellet (την πορτοκαλι συσκευασια)με 310Ε τον τονο.Βρηκα ομως ενα ελληνικο σε πολυ καλη τιμη απο Λαρισα με την επωνυμια Μακη.Επειδη το μηχανημα που εχω ειναι αρκετα ακριβο θα ηθελα την γνωμη καποιου που το εχει δοκιμασει γιατι πολλα ακουγονται για φετος οσον αφορα την ποιοτητα των ελληνικων pellet και οχι μονο.Ευχαριστω προκαταβολικα!


Το ΜΑΚΗ που καίω εγώ εδώ και δύο μήνες σχεδόν (δύο τόνοι από δύο διαφορετικές αποθήκες της εταιρείας, αν κατάλαβα καλά - ο giogud μπορεί να βοηθήσει-) έχει πολλή στάχτη, άρα συχνότερο καθάρισμα και ισχυρότερος αέρας για λέβητα τουλάχιστον. Για τζάκι δεν μπορώ να σου πω. Κατά τα άλλα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα...

Φίλε george74, συγγνώμη για μία παρέκβαση που θα κάνω...

ΥΓ: Επειδή κουράστηκα με αυτή την παρεξήγηση, ξαναλέω προς όλους. Η πρώτη μου παλέτα AW ήταν ΑΨΟΓΗ, στη δεύτερη είχα πρόβλημα με κλίνκερ κι ακόμα ψάχνω το γιατί. Όποιος εδώ μέσα προτιμά πρώτα τα εισαγόμενα πέλλετ, μάλλον είναι ηλίθιος ή όντως εγκάθετος. Καλό και φθηνό πέλλετ ψάχνουμε, και μακάρι να είναι αυτό ελληνικό. Ας μη σκιαμαχούμε άλλο...


Πέτρο, από όσο ξέρω(εκ των υστέρων) η δεύτερη παρτίδα που πήρες, είχε διαφορετική πρώτη ύλη από την πρώτη. Περισσότερο κωνοφόρα. Σε μια επίτηδες κακά ρυθμισμένη σόμπα που κάνουμε δοκιμές, η δεύτερη παρτίδα που πήρες είχε πολύ καλή συμπεριφορά. Στάχτη ελάχιστη, κλίνκερ μηδέν. Αλλά και με την πρώτη παρτίδα δεν είχαμε κάποιο θέμα. Ίσως λίγο περισσότερη στάχτη. Την έκαψα προσωπικά σε 2 λέβητες και στην σόμπα που είπα.
Για το Ιταλικό Ελληνικής παραγωγής, μιλάμε για το "Kalabria Pellets" παραγωγής "MAKH". Τουλάχιστον εμείς από την μεριά μας ενημερώναμε τον κόσμο ότι το πελλετ είναι "MAKH", το έγραφε και η σακούλα. Αν θυμάμαι καλά έγραφε "Prodotto MAKIS sa". Το εργοστάσιο επέλεξε να κρεμάσει την Ιταλική αγορά γιατί είδε την έλλειψη στην εγχώρια αγορά που ερχόταν και ίσως σε συνδυασμό με την ακριβή τιμή που έφτασε η εγχώρια αγορά είδε μια ευκαιρία.
Τουλάχιστον η μικρή μας σχετικά φετινή εμπειρία, έδειξε οτι από το ίδιο πέλλετ κάθε εταιρίας, άλλοι ήταν ευχαριστημένοι και άλλοι δυσαρεστημένοι.


Να γιατί σας χρειαζόμαστε, ρε παιδιά...
Άρα, καλό θα είναι απ' ό,τι καταλαβαίνω για το δικό μου μηχάνημα να αποφεύγω τα κωνοφόρα. Έτσι εξηγείται ότι με πέλλετ οξιάς/δρυός δεν είχα πρόβλημα. Τι μου 'χεις πει τώρα ρε Γιώργο... Ευχαριστώ.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11042 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Τιμές pellet
[quote="Nasikas" post=11001



τα όσα γραφονται στα μπλογκς, δεν πρεπει να σε προβήματίζουν φιλε μου.
Μεχρι την Τουρκοκρατία δεν υπηρχε ξενομανία στην Ελλαδα.
Τωρα...καθε ξενο=καλό.
Τα Ελληνικά εργοστασια χτίστηκαν απο την περιοδο που η Ελλαδα δεν ειχε καταναλωση πελλετ και γινοταν κατα 95% εξαγωγη στην Κεντρικη και Νοτιο Ιταλια. Όπου εχουμε σοβαρο πλεονεκτημα στο θεμα του ναυλου, εναντι της Πολωνιας, Λιθουανίας, Ουκρανιας που ειναι οι μεγαλοι εξαγωγεις (μαζι με Αυστρια που ειναι ακριβό). Και το Ελληνικο πελλετ ειναι εξοχως αποδεκτο.
Μερικα ανωνυμα δημοσιευματα ειναι σαφως κατευθυνόμενα.
Καποιοι άλλα ειναι καλοπροαιρετα ίσως. Δεν μπορουν όμως να αντιληφθουν οι "καλοπροαιρετοι" οτι αν απο τα μεσα Απριλη τα Ελληνικα εργοστασια (με την σπίλωση που υφιστανται στην αγορα και στα ανωνυμα μπλογκς) κανουν συμβόλαια με Ιταλια για εξαγωγη 30-50.000 τονων, η μικρη ελλειψη που θα δημιουργηθει θα οδηγησει τις τιμες στην ανηφορα.
(το πιο αστειο απο όλα ειναι το γεγονος ότι σε καποιο σχόλιο φιλου εγκωμιάστηκε πελλετ Ιταλικό, που.....όμως ήταν Ελληνικό σε συσκευασια φασον) :whistle: :whistle:[/quote]



Δεν θέλω να πώ για το αν τα Ελληνικά πέλλετ είναι καλά ή όχι αυτό θα το κρίνει ο καθένας που τα δοκίμασε, αλλα όσον αφορά τις τιμές εσείς είστε που καθορίσατε τις τιμές στην Ελλάδα και εσείς θα τις καθορίζεται.Ακόμα και η τεράστια αύξηση που έγινε στο πέλλετ από αρχής της σεζόν εσείς οι ίδιοι την δημιουργήσατε είτε άθελα είτε εσκεμμένα, προσπαθόντας να πάρεται ένα μεγάλο κομμάτι της πίτας της Ελληνικής αγοράς αυξήσατε την τιμή στην λιανική για να κερδίζουν οι έμποροι και να εποφελήστε εσείς και της χονδρικής λόγω κατανάλωσης ,αλλά και της λιανικής αφού ποτέ εδώ τουλάχιστων στη Λάρισα δεν απαγορεύσατε.Ετσι από 215 ο τόνος τον Σεπτέμβριο φτάσαμε 280-285 ΄στο σήμερα.Πρέπει να καταλάβεται και κάτι άλλο οτι όσο πιο πολύ ανεβάζεται την τιμή τόσο πιο πολύ θα συμφέρει σε κάποιον ,είτε είναι έμπορας είται είναι απλός πελατης, να φέρνει απο το εξωτερικό αφού το κέρδος τους θα είναι μεγαλύτερο.Τώρα όσαν αφορά για τα συμβόλαια για Ιταλία αυτά τα διαβάζω και χαμογελάω αφού πολλοί ξέρουν ότι το κέρδος σας εκεί είναι σαφός μικρότερο και ο Φ.Π.Α.προηγούμενων ετών ακόμα επιστρέφεται....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11044 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

KERBEROS έγραψε:

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

george74 έγραψε: Γεια και χαρα σε ολους!Ειμαι καινουριος στο forum και το μηχανημα που εχω ειναι τζακι pellet της pallazzeti to ecofirε το αεροθερμο
(12,5kw).Μεχρι τωρα εκαιγα αυστριακο pellet (την πορτοκαλι συσκευασια)με 310Ε τον τονο.Βρηκα ομως ενα ελληνικο σε πολυ καλη τιμη απο Λαρισα με την επωνυμια Μακη.Επειδη το μηχανημα που εχω ειναι αρκετα ακριβο θα ηθελα την γνωμη καποιου που το εχει δοκιμασει γιατι πολλα ακουγονται για φετος οσον αφορα την ποιοτητα των ελληνικων pellet και οχι μονο.Ευχαριστω προκαταβολικα!


Το ΜΑΚΗ που καίω εγώ εδώ και δύο μήνες σχεδόν (δύο τόνοι από δύο διαφορετικές αποθήκες της εταιρείας, αν κατάλαβα καλά - ο giogud μπορεί να βοηθήσει-) έχει πολλή στάχτη, άρα συχνότερο καθάρισμα και ισχυρότερος αέρας για λέβητα τουλάχιστον. Για τζάκι δεν μπορώ να σου πω. Κατά τα άλλα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα...

Φίλε george74, συγγνώμη για μία παρέκβαση που θα κάνω...

ΥΓ: Επειδή κουράστηκα με αυτή την παρεξήγηση, ξαναλέω προς όλους. Η πρώτη μου παλέτα AW ήταν ΑΨΟΓΗ, στη δεύτερη είχα πρόβλημα με κλίνκερ κι ακόμα ψάχνω το γιατί. Όποιος εδώ μέσα προτιμά πρώτα τα εισαγόμενα πέλλετ, μάλλον είναι ηλίθιος ή όντως εγκάθετος. Καλό και φθηνό πέλλετ ψάχνουμε, και μακάρι να είναι αυτό ελληνικό. Ας μη σκιαμαχούμε άλλο...


Πέτρο, από όσο ξέρω(εκ των υστέρων) η δεύτερη παρτίδα που πήρες, είχε διαφορετική πρώτη ύλη από την πρώτη. Περισσότερο κωνοφόρα. Σε μια επίτηδες κακά ρυθμισμένη σόμπα που κάνουμε δοκιμές, η δεύτερη παρτίδα που πήρες είχε πολύ καλή συμπεριφορά. Στάχτη ελάχιστη, κλίνκερ μηδέν. Αλλά και με την πρώτη παρτίδα δεν είχαμε κάποιο θέμα. Ίσως λίγο περισσότερη στάχτη. Την έκαψα προσωπικά σε 2 λέβητες και στην σόμπα που είπα.
Για το Ιταλικό Ελληνικής παραγωγής, μιλάμε για το "Kalabria Pellets" παραγωγής "MAKH". Τουλάχιστον εμείς από την μεριά μας ενημερώναμε τον κόσμο ότι το πελλετ είναι "MAKH", το έγραφε και η σακούλα. Αν θυμάμαι καλά έγραφε "Prodotto MAKIS sa". Το εργοστάσιο επέλεξε να κρεμάσει την Ιταλική αγορά γιατί είδε την έλλειψη στην εγχώρια αγορά που ερχόταν και ίσως σε συνδυασμό με την ακριβή τιμή που έφτασε η εγχώρια αγορά είδε μια ευκαιρία.
Τουλάχιστον η μικρή μας σχετικά φετινή εμπειρία, έδειξε οτι από το ίδιο πέλλετ κάθε εταιρίας, άλλοι ήταν ευχαριστημένοι και άλλοι δυσαρεστημένοι.


Να γιατί σας χρειαζόμαστε, ρε παιδιά...
Άρα, καλό θα είναι απ' ό,τι καταλαβαίνω για το δικό μου μηχάνημα να αποφεύγω τα κωνοφόρα. Έτσι εξηγείται ότι με πέλλετ οξιάς/δρυός δεν είχα πρόβλημα. Τι μου 'χεις πει τώρα ρε Γιώργο... Ευχαριστώ.

Ποιό ήταν το πέλλετ οξιάς - δρυός που έκαψες; Γιατί το πρώτο το ΜΑΚΗ που έκαψες, σύμφωνα με το εργοστάσιο, ήταν 70% πεύκο και 30% δρυς. Το AHIRA ήταν και αυτό 100% πεύκο. Το a/w και αυτό έχει βάση τα κωνοφόρα, όπως και τα περισσότερα πέλλετ.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11045 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές pellet
Δρυς με πουρνάρι μου είπαν για το AHIRA. Μπερδεύτηκα.
Οξιά κυρίως έχουν τα ρουμάνικα; Ρωτώ, γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Κι από κλίνκερ;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11047 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές pellet

KERBEROS έγραψε: Δρυς με πουρνάρι μου είπαν για το AHIRA. Μπερδεύτηκα.
Οξιά κυρίως έχουν τα ρουμάνικα; Ρωτώ, γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Κι από κλίνκερ;


Άρα λάθος το συμπέρασμα με τα κωνοφόρα. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.422 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ