Τζακι νερου

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136827 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζακι νερου

Fokion έγραψε: Χρήστο
Καλό θα είναι να του εξηγήσεις του ανθρώπου και ΠΟΙΑ είναι η κατάσταση "συναγερμού" ώστε να την αποφύγει..



Φωκίωνα τα είπα στα προηγούμενα ποστ...κατ αρχήν χαλκοσωλήνα στην κατασκευή ώστε ότι και να γίνει να μην υπάρξει πρόβλημα...και δεύτερον ανοιχτό δοχείο διαστολής, ώστε όταν συμβεί η στραβή να δημιουργηθεί ένα ωραιότατο συντριβάνι εκτόνωσης νερού - ατμού.
Κατά τα άλλα βαλβίδα ασφαλείας 90 βαθμών...όπως και πίεσης 2,5bar είναι επιβεβλημένες...με αποχέτευση εκτός σπιτιού φυσικά.
ups η μια μικρή γεννήτρια δεν κάνουν κακό...με ανοιχτό δοχείο όμως τα θεωρώ δευτερεύουσας σημασίας...ο λόγος είναι πως αν καεί η μπλοκάρει ο κυκλοφορητής είναι άχρηστα...πάλι το ανοιχτό δοχείο θα σώσει την κατάσταση.

Δυστυχώς Φωκίωνα όταν βλέπω τζάκια νερού και πρέπει να δώσω προσφορά τιμής... ώστε να κάνω την κατασκευή...γνωρίζω ότι 90% η δουλειά θα γίνει από ταλιμπανουδραυλικό με μοναδικό κριτήριο επιλογής του... την τιμή του...χωρίς να υπάρχει καμιά μελέτη σε θέματα ασφάλειας...και δυστυχώς είναι αρκετά.
Δεν συμβιβάζομαι σε θέματα ασφάλειας...
Τουλάχιστον σε όσα έχω συνδέσει έχω ήσυχο το κεφάλι μου...ας είναι και λίγα :P



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136830 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

χρηστος8 έγραψε:

Fokion έγραψε: Χρηστο
Καλό θα είναι να του εξηγήσεις του ανθρώπου και ΠΟΙΑ είναι η κατάσταση "συναγερμού" ώστε να την αποφύγει..



Φωκίωνα τα είπα στα προηγούμενα ποστ...κατ αρχήν χαλκοσωλήνα στην κατασκευή ώστε ότι και να γίνει να μην υπάρξει πρόβλημα...και δεύτερον ανοιχτό δοχείο διαστολής, ώστε όταν συμβεί η στραβή να δημιουργηθεί ένα ωραιότατο συντριβάνι εκτόνωσης νερού - ατμού.
Κατά τα άλλα βαλβίδα ασφαλείας 90 βαθμών...όπως και πίεσης 2,5bar είναι επιβεβλημένες...με αποχέτευση εκτός σπιτιού φυσικά.
ups η μια μικρή γεννήτρια δεν κάνουν κακό...με ανοιχτό δοχείο όμως τα θεωρώ δευτερεύουσας σημασίας...ο λόγος είναι πως αν καεί η μπλοκάρει ο κυκλοφορητής είναι άχρηστα...πάλι το ανοιχτό δοχείο θα σώσει την κατάσταση.

Δυστυχώς Φωκίωνα όταν βλέπω τζάκια νερού και πρέπει να δώσω προσφορά τιμής... ώστε να κάνω την κατασκευή...γνωρίζω ότι 90% η δουλειά θα γίνει από ταλιμπανουδραυλικό με μοναδικό κριτήριο επιλογής του... την τιμή του...χωρίς να υπάρχει καμιά μελέτη σε θέματα ασφάλειας...και δυστυχώς είναι αρκετά.
Δεν συμβιβάζομαι σε θέματα ασφάλειας...
Τουλάχιστον σε όσα έχω συνδέσει έχω ήσυχο το κεφάλι μου...ας είναι και λίγα :P


...Που ήσουν λοιπόν και από που είσαι Χρήστο όταν έψαχνα να κάνω τζάκι? :P
Το θέμα παιδιά όπως ανέφερα πιο πάνω να μην έχω έκρηξη...ειδάλλως θα με ακούσετε στις ειδήσεις...εμπιστεύτηκα κάποια άτομα για την εγκατάσταση εδώ Θεσσαλονίκη...απλώς θα σας παρακαλούσα να μην με αγχώνεται με θέματα ασφάλειας...αφού δοκιμάστηκε,λειτούργησε και λειτουργούν οι βαλβίδες εκτόνωσης νερού όταν πιάσει 100 βαθμούς το τζάκι,που δεν θα πιάσει γιατί δεν είμαστε παιδιά γνωρίζουμε τις συνέπειες κ τις λειτουργίες ενός τέτοιου τρόπου θέρμανσης...και όσο για το αν πάρω τις σωλήνες τις πλαστικές στο χέρι στη δουλειά που έχω τέτοιες σωλήνες που περνάει ζεστό νερό για να ζεσταίνονται οι βαρέλες ποτάσας και φτάνουν 90 βαθμούς 10 χρόνια τώρα δεν σκάσαν....και με 2000 ευρώ για αγορά-εγκατάσταση-ντύσιμο τζακιού και ψευδοκολώνες ε πιστεύω καλά είναι.... B)
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136832 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζακι νερου

opelmania έγραψε:
...Που ήσουν λοιπόν και από που είσαι Χρήστο όταν έψαχνα να κάνω τζάκι? :P
Το θέμα παιδιά όπως ανέφερα πιο πάνω να μην έχω έκρηξη...ειδάλλως θα με ακούσετε στις ειδήσεις...εμπιστευτικά κάποια άτομα για την εγκατάσταση εδώ Θεσσαλονίκη...απλώς θα σας παρακαλούσα να μην με αγχώνεται με θέματα ασφάλειας...



Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αγχώνεσαι...άλλωστε θεωρείς καλή στο μέτρο του δυνατού την εγκατάσταση σου.
Το ζητούμενο όμως σε ένα δημόσιο φόρουμ... είναι να μάθουν και κάποιοι άλλοι, που θέλουν να κάνουν την ίδια κατασκευή, ώστε να ζεσταθούν με ασφάλεια πρώτα από όλα και μετά με οικονομία.
Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε...
Εξήγησα όσο πιο απλά μπορώ τους λόγους που πρέπει να αποφεύγεται το ppr ως υλικό συνδέσεων τζακιών νερού...όσο για τους σωλήνες που λειτουργούν ακόμη με θερμοκρασίες έως 90 βαθμούς σε τι πίεση όμως;;;)...δεν είναι τίποτα ως υλικό το ppr στην δύναμη του ατμού που μπορεί να συμβεί ως ατύχημα στο τζάκι.
Σου εύχομαι απ την καρδιά μου να μην την δεις ποτέ



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opelmania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136841 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

χρηστος8 έγραψε:

opelmania έγραψε:
...Που ήσουν λοιπόν και από που είσαι Χρήστο όταν έψαχνα να κάνω τζάκι? :P
Το θέμα παιδιά όπως ανέφερα πιο πάνω να μην έχω έκρηξη...ειδάλλως θα με ακούσετε στις ειδήσεις...εμπιστευτικά κάποια άτομα για την εγκατάσταση εδώ Θεσσαλονίκη...απλώς θα σας παρακαλούσα να μην με αγχώνεται με θέματα ασφάλειας...



Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αγχώνεσαι...άλλωστε θεωρείς καλή στο μέτρο του δυνατού την εγκατάσταση σου.
Το ζητούμενο όμως σε ένα δημόσιο φόρουμ... είναι να μάθουν και κάποιοι άλλοι, που θέλουν να κάνουν την ίδια κατασκευή, ώστε να ζεσταθούν με ασφάλεια πρώτα από όλα και μετά με οικονομία.
Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε...
Εξήγησα όσο πιο απλά μπορώ τους λόγους που πρέπει να αποφεύγεται το ppr ως υλικό συνδέσεων τζακιών νερού...όσο για τους σωλήνες που λειτουργούν ακόμη με θερμοκρασίες έως 90 βαθμούς σε τι πίεση όμως;;;)...δεν είναι τίποτα ως υλικό το ppr στην δύναμη του ατμού που μπορεί να συμβεί ως ατύχημα στο τζάκι.
Σου εύχομαι απ την καρδιά μου να μην την δεις ποτέ


2,5bar στους 80 με 90 βαθμους 6 μερες την βδομαδα 10 χρονια τωρα....δουλευω σε ανακυκλωση πλαστικων κ χρησιμοποιουμε τετοιους σωληνες για να ζεσταινονται οι βαρελες με νερο που διοχετευεται μεσα στα καζανια καυστικη σοδα....κ ξες τι γινεται οταν πεσει καυστικη σοδα στα χερια σου....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136844 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο θέμα Τζακι νερου
δε θέλω να σχολιάζω κατασκευές απο τζάκια που έχουν κάνει άλλοι επαγγελματίες αλλά πέρα απο αυτά που σου είπε ο Χρήστος πρέπει να προσέξεις 2-3 θεματάκια !!
Αυτή η καμινάδα με τόσα λίτρα τζάκι στο τέλος της σεζόν φοβάμαι οτι δε θα υπάρχει !!
Το πινακάκι έπρεπε να είναι όπως σου είπαν ειδικό για τζάκι καλοριφέρ για να μπορείς να ορίζεις εσυ πότε θα ανοίγει ο κυκλοφορητής και για πόσους βαθμούς υστέρησης και δυνατότητα συναγερμού πάνω απο κάποιους βαθμούς .
να μην ρωτήσω αν σου έβαλαν τρίοδη στους 55 βαθμούς .......δε θα στο ανέφεραν καν .
Επίσης βοήθησε μας γιατί απο την φώτο δεν μπορώ να καταλάβω .το τζάκι στο συνέδεσαν με κλειστό δοχείο διαστολής αλλά το ίδιο δεν έχει σπιράλ ψύξης ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136849 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές-απαντήσεις-παρατηρήσεις σας....
Το τζάκι λειτουργεί,είναι τεσταρισμένο κ για οποιαδήποτε προβλήματα στο μέλλον θα τα μάθετε από δω...
Η δουλειά μου είναι πρώην χειριστής μηχανημάτων cnc ξύλου και τα τελευταία χρόνια υπεύθυνος βάρδιας ανακύκλωσης Dnet Θεσσαλονίκη.Δεν το κατέχω το θέμα τζακιού...εμπιστεύτηκα άτομα υπεύθυνα από την πόλη μου,έκανα έρευνα αγοράς πολύ καιρό,έπαιρνα προσφορές κ κατέληξα στην Καμινοτεχνική....
Εαν οι άνθρωποι μου κάναν τσαπατσούλικη δουλειά χωρίς μέτρα ασφαλείας απλά θα τους γ...σω!!! και θα κυνηγήσω αποζημίωση γιατί με μωρό μέσα στο σπίτι δεν παίζουμε...
Να στε καλά και πάλι όλοι με τις συμβουλές σας....
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ